Rzut oka na fabrykę przyszłości – w Krakowie powstaje miejsce, gdzie zobaczysz rozwiązania przemysłu 4.0. w praktyce

Dodane: 02.07.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Roboty podłączone do sieci, okulary AR, mobilne roboty autonomiczne, analiza danych i symulacje – to tylko niektóre z nowych technologii, które zmieniają świat. Już wkrótce będzie można je zobaczyć w krakowskim showroomie fabryki przyszłości.
To element krakowskiego Hubu Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub), który powstaje przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju jako jedno z pięciu konsorcjów naukowo-biznesowych powołanych do transformacji polskich firm w kierunku przemysłu 4.0. Znajduje się w ASTOR Robotics Center w Krakowie. Dziś to miejsce odwiedził Krzysztof Mazur, wiceszef resortu rozwoju.

Robotyzacja i automatyzacja produkcji to dla polskiej gospodarki konieczność. Podczas spotkania w krakowskim showroomie hub4industry mogliśmy usłyszeć, że dobrze przemyślane wdrażanie rozwiązań przemysłu 4.0 będzie stanowić dla polskich firm przemysłowych nową dźwignię rozwoju. Z myślą o wsparciu polskich firm w procesie transformacji cyfrowej i robotyzacji produkcji powstał projekt krakowskiego Digital Innovation Hub. Przedsiębiorcy, głównie z województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, będą mogli uzyskać tam wielopoziomową pomoc we wchodzeniu w przestrzeń rozwiązań przemysłu 4.0.

Logika, która jest podstawą tego typu wsparcia zakłada, że robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja nie tylko wspomagają konkurencyjność firm, podnosząc produktywność, ale także pozwalają zwiększać ich dochody. Z kolei firma, która powiększa swoje dochody, ma także większą pulę pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, a lepiej wynagradzani pracownicy budują lepsze organizacje.

Ulgi dla przedsiębiorców

– Istnieje wiele powodów dla których automatyzacja jest korzystna dla gospodarki. Im bardziej automatyzacja polskiego przemysłu będzie zaawansowana, tym większe pojawi się zapotrzebowanie na pracę w innych dziedzinach, najczęściej lepiej płatnych niż w obsłudze tradycyjnych linii produkcyjnych. Dlatego chcemy wykorzystać pewien przełom mentalny wokół stosowania technologii, który pojawił się w związku z epidemią COVID-19, i przekierować polski przemysł na tory szybszej automatyzacji. Z tą myślą projektujemy, wraz z Ministerstwem Finansów, ulgę na robotyzację. Chcemy, aby ulga na robotyzację dała też bardzo mocny impuls inwestycyjny dla gospodarki i w dość krótkim czasie znacząco poprawiła zdolność polskiego przemysłu do konkurowania na światowych rynkach – mówi Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.

Działalność przedsiębiorców wspiera ulga podatkowa przyznawana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Małopolsce decyzje o wsparciu wydaje Krakowski Park Technologiczny. Szczególnie promowana jest innowacyjność projektów inwestycyjnych.

Współpraca dla rozwoju przemysłu

Nasze przedsiębiorstwa potrzebują specjalistycznego wsparcia – wiedzy, doświadczenia i doradztwa w zakresie planowania inwestycji. Dlatego kluczowa na drodze do przemysłu 4.0 jest współpraca i otwartość firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Po to, aby łączyć wiedzę, kompetencje i doświadczenia, umożliwiać dostęp do infrastruktury technicznej i wspólnie wspierać firmy w ewolucji do fabryki przyszłości.

Showroom fabryki przyszłości w Krakowie to dobry przykład tego typu współpracy. Powstaje on w ramach hub4industry Digital Innovation Hub, dzięki połączeniu sił doświadczonej, polskiej firmy ASTOR, międzynarodowego telekomu T-Mobile (inkubatora technologicznego hub:raum) oraz Krakowskiego Parku Technologicznego.

– Wiemy, że poziom cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest wciąż niski. Odpowiedzią na to jest utworzenie Digital Innovation Hubów. Są one z założenia instytucjami, które działają elastycznie. Nie sztywnymi, dużymi organizacjami, które ex cathedra przekazują wiedzę teoretyczną i pozostawiają firmy z realnymi wyzwaniami. W DIHach chodzi o to, żeby każda firma mogła przyjść i w prosty sposób uzyskać dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebuje – podkreśla Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.

Obecnie hub buduje infrastrukturę i potencjał szkoleniowo-doradczy. Już wkrótce będzie można też osobiście odwiedzić showroom hub4industry, by zobaczyć i w praktyce sprawdzić technologie przemysłu 4.0 przed decyzją o inwestycji. Znajduje się on w dwóch lokalizacjach: w ASTOR Robotics Center na ul. Feliksa Wrobela 3 oraz na ul. Smoleńsk 29. Otwarcie jest planowane na jesień tego roku.

– O przemyśle 4.0 zaczęło się mówić jakieś 6 lat temu na targach w Hannoverze, a w Polsce 5 lat temu. Wtedy zaczęła się pierwsza, bardzo ważna faza edukacji. Obecnie przechodzimy do fazy praktycznej. Zaczynamy pokazywać firmom jak przejść przez przemysł 3.0, 3.5, a dzięki wiedzy i praktyce dojść do przemysłu 4.0. W DIHu firmy mogą tego doświadczać np. poprzez wizyty w showroomie fabryki przyszłości, mogą również testowo wdrożyć technologię przed ostateczną inwestycją – podkreśla Jarosław Gracel, członek zarządu i dyrektor ds. przemysłu 4.0 ASTOR.

– W naszym showroomie uczymy, jak robotyzować pewne procesy przemysłowe np. spawania, pakowania, jak automatyzować produkcję czy optymalizować zużycie materiałów – dodaje Andrzej Garbacki, członek zarządu ASTOR.

– Potencjał współpracy firm na rzecz nowoczesnych rozwiązań jest już od dawna budowany, także dzięki takim programom jak KPT ScaleUp. Od kilku lat tworzymy przestrzeń dla dużych technologicznych firm i startupów. Celem tych działań jest komercjalizacja i wdrożenie innowacyjnych, opracowanych przez startupy produktów lub usług dla przemysłu. Hub4industry jest kolejnym narzędziem w portfolio KPT, który wspiera firmy w rozwoju – komentuje Wojciech Przybylski, prezes KPT.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem