Samodzielni, oszczędni i wykształceni – Polscy startupowcy wg MamStartup.pl

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Ponad połowa badanych wskazuje determinację jako najważniejszą cechę startupowca. 48% zapytanych tworzy biznes z własnych pieniędzy, a 66% spędza na rozwoju e-biznesu tyle samo bądź więcej niż na etacie. Tak w Polsce robi się startupy wg magazynu MamStartup.

Ponad połowa badanych wskazuje determinację jako najważniejszą cechę startupowca. 48% zapytanych tworzy biznes z własnych pieniędzy, a 66% spędza na rozwoju e-biznesu tyle samo bądź więcej niż na etacie. Tak w Polsce robi się startupy wg magazynu MamStartup.

W dniach 20.06.2013 do 05.07.2013 na próbie 179 ankietowanych magazyn traktujący o przedsiębiorczości internetowej MamStartup przeprowadził badanie na temat polskich startupowców. Blisko 180 osób spytano o zarobki, powody tworzenia startupu czy o opinię na temat otaczającego środowiska startupowego.

W naszym corocznym badaniu sprawdzamy jak startupowcy czują się w otaczającym świecie – mówi Adam Łopusiewicz, redaktor prowadzący magazynu internetowego MamStartup.pl. Jesteśmy ciekawi czy są zadowoleni z zarobków i jak radzą sobie z problemami związanymi z tworzeniem e-biznesu. Ankieta dała też wiele inspiracji i pokazała, że najważniejsza w życiu startupowca jest determinacja. To motywuje do działania.

89% zapytanych to mężczyźni w wieku nie przekraczającym 40 lat. Blisko 70% ma wykształcenie wyższe, a 13% studiuje. Niewiele w odniesieniu do ubiegłorocznej ankiety zmieniły się też statystyki dotyczące zamieszkania ankietowanych. Blisko 60% ankietowanych mieszka w miejscowościach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. Od ubiegłego roku nie zmieniły się również dane dotyczące czasu poświęcanego na rozwijanie startupu. Aż 66% ankietowanych poświęca na startup tyle samo, bądź więcej niż na etacie, czyli ponad 40 godzin tygodniowo. Najciekawsze jest to, że blisko 61% zapytanych pracuje też zarobkowo poza startupem. Większość w branży IT.

Ile zarabiają Polscy startupowcy? Według badań magazynu internetowego MamStartup.pl, 55% startupowców zarabia nie więcej niż 500 zł miesięcznie na samej pracy w startupie. Co dziesiąty zapytany deklaruje zarobki nie przekraczające 1500 zł. Co piąty zarabia od 2000 do 5000 zł netto, a 13% ankietowanych zarabia nie więcej niż 10 tys. zł. Wśród zapytanych znaleźli się i Ci, którzy w ciągu miesiąca zarabiają ponad 10 tys. zł i jest ich 5% (w tym 3% zarabia ponad 20 tys. zł). Dane dotyczą wyłącznie pracy w startupie.

76% zapytanych startupowców pracuje zdalnie. Prawie o połowę mniej rozwija produkt w biurze firmy, a tylko 20% korzysta z rozwiązań typu co-work. Według ankiety aż 60% członków zespołu poznało się podczas wcześniej wykonywanych pracy. Tylko 7% ankietowanych swoich współpracowników poznało podczas eventu startupowego.

Co trzeci zapytany szukał i znalazł dofinansowanie swojego projektu i udzielona została mu pomoc w rozwoju startupu. Ponad 20% przyznaje, że szukało instytucji chętnej do współpracy, ale nie znalazło dla siebie odpowiedniej. 64% badanych założyło startup z własnych środków. Prawie co dziesiąty pożyczył pieniądze, aby sprawdzić się we własnym e-biznesie.

Najważniejszą cechą polskiego startupowca według ankietowanych jest determinacja. Połowa zapytanych uważa właśnie tę cechę za jedną z kluczowych w tworzeniu startupu. 24% opowiedziało się również za kreatywnością. Prawie połowa ankietowanych zdobyła doświadczenie pracując wcześniej w firmach z sektora IT. Co trzeci zapytany mówi, że to jego pierwszy startup i tworzy go bez wcześniejszego doświadczenia.

Żaden z ankietowanych nie określił tworzenia startupu jako zarobkowego zajęcia. Ponad połowa rozwija startup, bo to praca inna niż w korporacji. 64% zapytanych opowiada się za tym, że tworzenie startupu to możliwość zdobycia doświadczenia i świetna szkoła biznesu. Aż 72% mówi, że działa w branży, bo to możliwość samodzielnego kierowania swoją pracą.

Polscy startupowcy nie zaskoczyli nas swoimi odpowiedziami. Potwierdziły się przekonania, że tworzenie startupu to ciężka praca i często mało opłacalna finansowo – komentuje Adam Łopusiewicz, redaktor prowadzący magazynu internetowego MamStartup.pl. Pieniądze nie są dla startupowców jednak najważniejsze. Jak pokazują badania, przedsiębiorcy kochają kierować swoim życiem zawodowym. Tak trzymać.

Za stworzenie infografiki dziękujemy zespołowi Whalla Labs, który na co dzień zajmuje się tworzeniem aplikacji mobilnych na Windows Phone i Windows 8.