Samsung otwiera laboratorium innowacji w Berlinie. Nie spodobało się to w Londynie

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Od kilku lat Samsung wspiera ekosystem startupowy i stawia w różnych regionach świata laboratoria innowacji Samsung Next. Jedno z takich biur będzie otwarte w Berlinie. Wybór stolicy Niemiec nie spodobał się jednak burmistrzowi Londynu.

Na zdjęciu: Felix Petersen, szef Samsung Next | fot. NEXTConf, flickr.com CC by 2.0

Różnorodność kulturowa i talenty technologiczne

Samsung Next inwestuje i kupuje spółki z obszaru rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji, aby budować produkty i interfejsy, które dalej będą zmieniać sposób w jaki łączy się świat – mówi zarządzający działem koreańskiej spółki Felix Petersen, cytowany przez Venture Beat. Dodaje, że Europa jest dla niego interesującym rynkiem ze względu na różnorodność kulturową i talenty technologiczne.

Między innymi dlatego gigant technologiczny uruchomia laboratorium innowacji w Berlinie i szuka już kolejnej lokalizacji, aby w przyszłym roku otworzyć następne. Samsung Next funkcjonuje też w kilku innych miejscach na świecie i ma swoje siedziby w Mountain View, San Francisco, Nowym Jorku, Korei Południowej i Tel Awiwie. Petersen zdradził także dlaczego zdecydował się wybrać na biuro spółki stolicę Niemiec zamiast Wielkiej Brytanii.

Londyn jest za drogi

– W Berlinie możesz robić rzeczy nie mając góry pieniędzy. Możesz jeździć na rowerze albo siedzieć w parku. Istnieją tam nieskomercjalizowane strefy. Możesz korzystać z technologii w bardziej przyjaznym środowisku – powiedział, cytowany przez Evening Standard. Dodał, że w Londynie natomiast koszty utrzymania i koszty transportu są na tyle wysokie, że jeśli nie jest się majętnym człowiekiem, to ciężko jest tam żyć.

Z opinią Petersena nie zgadza się rzeczniczka prasowa burmistrza Londynu, która powiedziała, że stolica Wielkiej Brytanii wciąż jest doskonałym miejscem do robienia interesów. – Londyn jest największym centrum technologicznym w Europie i jest otwarty na talenty, przedsiębiorców i innowacje z całego świata – dodała.

Samsung otworzył inkubator w Rzeszowie

Samsung Next, wcześniej znany jako Samsung Global Innovation Center, zrealizował w ciągu czterech lat 60 inwestycji w startupy. Oprócz tego, że gigant technologiczny z Korei otwiera biura inwestycji w różnych regionach świata, stawia także inkubatory. Jeden z nich przy współpracy z Politechniką Rzeszowską powstał w ubiegłym roku w Rzeszowie.

Przy tej okazji przedstawiciele koncernu wyjaśnili, że Samsung Inkubator w Rzeszowie pomoże przedsiębiorcom z Polski rozwijać technologiczne projekty z segmentu Internetu Rzeczy. Wspomnieli, że kluczową częścią programu ma być wsparcie jakie uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają ze strony mentorów i pracowników koreańskiej firmy. Pomogą im oni w wypracowaniu modeli biznesowych, weryfikacji rynku i jego potrzeb oraz podzielą się wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów.

Trzy miesiące inkubacji

Dodawali wówczas, że z oferty inkubatora mogą skorzystać nie tylko zespoły przedsiębiorców, ale także startupowcy, którzy rozwijają projekty w pojedynkę. Warunek jest tylko jeden: w obu przypadkach trzeba mieć opracowaną koncepcję biznesową lub prototyp produktu. Po spełnieniu tych wymogów, aplikujący wezmą udział w trwającym trzy miesiące programie inkubacyjnym.

Samsung wyjaśnił wtedy, że uruchomienie laboratorium poza dużym centrum biznesowym jakim jest Warszawa nie jest przypadkowe. Za jego pośrednictwem zamierza przyczynić się do cyfryzacji Polski i wesprzeć naszych przedsiębiorców. – Wiedza naszych inżynierów oraz doświadczenia biznesowe pomogą polskim innowatorom tworzyć doskonałe produkty i rozwiązania z globalnym potencjałem – mówił prezes polskiego oddziału Samsung Electronics Hadrian Baumann.