SatRevolution pozyskała już 50 mln zł na rozwój kosmicznych technologii

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SatRevolution pozyskała już 50 mln zł na rozwój kosmicznych technologii

Udostępnij:

Od powstania – czyli od 2016 roku – spółka SatRevolution pozyskała na prace badawczo-rozwojowe ponad 50 mln zł dzięki finansowaniu swoich projektów przez Unię Europejską. Środki unijne, pozwoliły wrocławskiej spółce dopracować kosmiczne technologie i wysłać na orbitę okołoziemską trzy własne satelity.

SatRevolution postawiła na podbój kosmosu – chce być jednym z największych przedsiębiorstw kosmicznych i stać się największym na świecie operatorem satelitów EO (Earth observation). Na 2026 rok spółka zaplanowała budowę konstelacji satelitów REC (real-time Earth Observation Constellation), która docelowo składać się będzie z 1500 satelitów. Obecnie prowadzone projekty i inwestycje są konsekwencją realizowanej strategii przedsiębiorstwa nastawionej na dużą dynamikę wzrostu.

– Podbój kosmosu wymaga solidnego finansowania, ale to dobrze wydane pieniądze. Dzięki nim polska spółka ma realne szanse stać się największym na świecie operatorem satelitów do obserwacji Ziemi w ciągu najbliższych pięciu lat – podkreśla Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i CEO SatRevolution S.A.

Unijne wsparcie na 50 mln+ zł

Firma pozyskała już ponad 10 mln złotych od UE na prace badawczo-rozwojowe w ramach działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw” poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”, których efektem miało być właśnie stworzenie i przetestowanie od razu na orbicie innowacyjnej platformy nanosatelitarnej.

Dodatkowo Unia dofinansowała projekt „Opracowanie rewolucyjnej usługi obrazowania Ziemi przy użyciu satelitarnej konstelacji REC” kwotą 30 mln zł, co – przy wkładzie własnym spółki w wysokości 20 mln zł – pozwoliło dopracować technologię obrazowania Ziemi przy użyciu konstelacji REC, składającej się z wysokorozdzielczych nanosatelitów.

15 mln zł od NCBiR

SatRevolution w konsorcjum z Politechniką Wrocławską zgłosiło do NCBiR projekt Konstelacji 5G wart 15 mln zł. Chodzi o wypracowanie satelitarnego systemu dystrybucji kluczy kryptograficznych na potrzeby sieci 5G z selektywnym wyborem obszaru operacyjnego. Ma zdefiniować jak, w sposób niezawodny i bezpieczny, przesyłać na duże odległości klucze kryptograficzne dla urządzeń sieci 5G za pomocą platformy satelitarnej, przy jak najmniejszym zużyciu energii na pokładzie satelity, dla jak największej liczby użytkowników, w ramach pojedynczego przelotu, przy zapewnieniu selektywnego wyboru obszaru operacyjnego. Projekt ma być prowadzony zgodnie z metodologią NASA (NASA Program Management Handbook) i ESA (ECSS-M-STxC).

Pieniądze z dotacji i unijnych programów umożliwiają spółce szybki rozwój i tworzenie szeregu rozwiązań, na które jest zapotrzebowanie na rynku – o czym świadczą pierwsze ich komercyjne zastosowania i nawiązane partnerstwa z firmami z całego świata – m.in. z Virgin Orbit czy firmą SpaceX, na pokładach których wynoszone są satelity wrocławskiej spółki.