Science Journal zmieni smartfon w narzędzie badawcze. Tak Google chce zainteresować dzieci nauką

Dodane: 24.05.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Kilka dni temu w Google Play pojawiała się aplikacja Science Journal. Jest to proste narzędzie, dzięki któremu można prowadzić eksperymenty. W ten sposób spółka z Mountain View chce zainteresować dzieci nauką.

Wykorzystuje czujniki w smartfonie

Science Journal to aplikacja mobilna, która powstała głównie z myślą o młodych naukowcach. Pozwala ona na wykorzystanie smartfona podczas eksperymentów i wszechstronnych pomiarów. Do ich realizacji program używa czujników, w które zwykle wyposażone są wcześniej wspomniane urządzenia. Wśród nich m.in. akcelerometr, żyroskop, kompas, barometr, wysokościomierz, GPS, mikrofon i czujnik światła.

Istnieje także możliwość połączenia smartfona z zewnętrznymi sensorami, z którymi współpracuje Science Journal. Dzięki temu dzieci mogą mierzyć różne parametry, gromadzić dane i badać interesujące je zjawiska. Autorzy projektu tłumaczą, że aplikacja przyda się na przykład, gdy młody naukowiec zechce porównać natężenie światła w pokoju z jego intensywnością na zewnątrz.

Science Journal przypadło do gustu internautom

Możliwości jest jednak o wiele więcej i to, do czego właściwie program zostanie wykorzystany zależy wyłącznie od użytkownika. Narzędzie stworzone przez zespół Google służy również, jako dziennik eksperymentów. Można przechowywać w nim zebrane dane, które prezentowane są w formie wykresów i liczb oraz dodawać notatki, zdjęcia, a także zapisywać czas, jaki trwało badanie.

Aplikacja zadebiutowała w sklepie Google Play 19 maja, skąd można pobrać ją bezpłatnie. Dokładna liczba instalacji nie jest do końca znana, wiadomo tylko, że jest to przedział od 10 tysięcy do 50 tysięcy. Niemniej Science Journal przypadło do gustu internautom, którzy pozytywnie ocenili aplikację. Średnia przyznanych punktów to 4,6.