Sebastian Kulczyk inwestuje w niemiecki startup. Finiata pozyskała 18 milionów euro

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Finiata z Niemiec pozyskała właśnie 18 milionów euro, z czego 8 milionów to pieniądze z linii kredytowej, a 10 milionów pochodzi między innymi od Sebastiana Kulczyka, prezesa Kulczyk Investments. Firma będzie rozwijać się globalnie i umocni pozycję w Polsce.

Na zdjęciu: Sebastian Kulczyk, CEO Kulczyk Investments | fot. materiały prasowe

Mali i średni przedsiębiorcy 

Finiata oferuje faktoring online freelancerom oraz małym i średnim firmom. – Banki i inne instytucje finansowe oferujące usługi faktoringowe ignorują tę grupę klientów, kierując swoją ofertę przede wszystkim do korporacji i dużych spółek z obrotem o wartości przynajmniej 100 tysięcy euro – powiedział w rozmowie z TechCrunch założyciel i CEO Finiata Sebastian Diemer. Jego startup, co innego, zamierza zagospodarować tę niszę.

Głównie dlatego niemiecka firma opracowała własny system oceny zdolności kredytowej, który „miesza ręczne procesy, tradycyjne algorytmy scoringowe i alternatywne źródła danych”. Pozwala to spółce docierać do mniejszych klientów, których duże organizacje finansowe raczej nie chcą ruszać. Właściciel Finiata tłumaczy, że dzięki współpracy z nim, przedsiębiorcy z sektora MŚP z góry wiedzą na ile pieniędzy z faktur mogą liczyć.

9 tysięcy klientów

Spółka chwali się, że zatrudnia obecnie 50 pracowników, z czego połowę stanowią programiści, naukowcy i eksperci zajmujący się oceną zdolności kredytowej oraz że obsługuje 9 tysięcy klientów, którym wypłaciła łącznie 15 milionów złotych. Według jej przedstawicieli, rynek w Polsce jest kluczowy do dalszego rozwoju projektu i właśnie u nas firma zamierza umacniać swoją pozycję poprzez „cichy faktoring” połączony z „nowoczesną platformą scoringową i wydajnym systemem decyzyjno-operacyjnym”.

– Finiata to projekt z globalnym potencjałem. Wyróżnikiem spółki jest silna pozycja na polskim rynku i bardzo dobry zespół zarządzający. Wierzę, że nasze doświadczenie i międzynarodowa sieć kontaktów pomoże Finiacie w ekspansji zagranicznej – mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments.

Inne projekty finansowane przez Kulczyka

Inwestycja w Finiata nie jest jedyną jaką w ostatnim czasie zrealizował Kulczyk. Pod koniec października razem z Naspers, General Catalyst, Point Nine Capital i Runa Capital wpompował 14 milionów złotych w Brainly z Krakowa. Przy tej okazji szefostwo firmy zapowiedziało, że pozyskany kapitał pomoże im rozwijać się globalnie i zatrudnić nowych pracowników.

– Brainly idealnie wpisuje się w naszą strategię vc. To bardzo dobry zespół, świetny produkt i globalny potencjał rozwoju. Łączy nas fascynacja nowoczesną technologią oraz partnerskie budowanie wartości – mówił przy tej okazji prezes Kulczyk Investments. Wcześniej z kolei przedsiębiorca i inwestor uruchomił program akceleracyjny, do którego zaprosił pięć startupów. Więcej o tym dowiesz się z tego artykułu.