Setki milionów złotych na startupy z branży energetycznej

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Na startupowej mapie Polski pojawił się nowy gracz. Naukowcy i przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w wielu dziedzinach. Od czerwca 2017 roku działa Inkubator InnVento, pierwsze takie przedsięwzięcie dla sektora naftowo-gazowniczego w kraju. Czy dzięki niemu zmieni się obraz rodzimej energetyki?

Program InnVento to projekt, który umożliwi młodym naukowcom, przedsiębiorcom i startupowcom realizację pomysłów odpowiadających na najpilniejsze wyzwania polskiej energetyki. Osoby i podmioty, które przystąpią do InnVento mogą liczyć na kompleksową opiekę nad procesem pracy nad innowacjami. 

Patronem Inkubatora jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które na badania, rozwój i innowacje przeznaczy w ciągu najbliższych kilku lat niemal 700 milionów złotych. To jedna z pierwszych spółek Skarbu Państwa, która podjęła realizację założeń, zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Energii, zawartych w dokumencie „Kierunki Innowacji Energetycznych”, które mają skutkować szybszym wzrostem rozwoju krajowej gospodarki. 

Wielkie otwarcie

W środę, 21 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie jedynego takiego Inkubatora w Polsce. Środowiska naukowe, specjaliści i mentorzy z branży energetycznej, media, przedstawiciele administracji państwowej oraz młodzi pasjonaci mieli okazję przekonać się jak wiele możliwości czeka na osoby, które przystąpią do programu. – Otwieramy u nas przestrzeń dla młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. To dla nich przede wszystkim dobra okazja do zapoznania się ze specyfiką branży gazowniczej i rozwijania własnych pomysłów pod fachowym okiem. Jestem przekonany, że wsparcie naszych specjalistów pozwoli na opracowanie pożytecznych rozwiązań technologicznych i biznesowych – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Jedyny taki

Na czym polega wyjątkowość tego przedsięwzięcia? Inkubator pozwala na korzystanie z wiedzy i doświadczenia międzynarodowej korporacji, przy zachowaniu całkowitej autonomii działań i świeżości startupu. Krajowy lider energetyczny posiada nowoczesną infrastrukturę i środki, których często brakuje młodym naukowcom do realizacji celów. 

Inkubator z energią

Inkubacja w InnVento podzielona jest na kilka etapów, które finalnie mogą skutkować nawiązaniem współpracy biznesowej z PGNiG lub innymi firmami, zainteresowanymi końcowym produktem lub usługą. Początkowo wszystkich chętnych czeka weryfikacja i ocena zgłoszeń. Następnie inkubacja, a po niej roll-out lub akceleracja, czyli osiągnięcie poziomu pozwalającego na podjęcie współpracy biznesowej. 

Oferta inkubatora przygotowana jest w taki sposób, by na każdym etapie realizacji pomysłu młodzi naukowcy, startupowcy i przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystania z niezbędnych zasobów – infrastruktury, opieki merytorycznej, porad ekspertów i nowoczesnych technologii niezbędnych w pracy nad innowacjami. Oprócz zaplecza merytorycznego w postaci mentoringu i coachingu ekspertów, Inkubator zapewni powierzchnię biurową, dostęp do określonych baz danych, wsparcie administracyjne i operacyjne, np. z zakresu prawa i księgowości, a także pomoc w uzyskaniu finansowania. 

Obszary zainteresowania

Obszary zainteresowania programu to technologie wydobywcze gazu ziemnego, nowe materiały i technologie cyfrowe w łańcuchu wartości gazu ziemnego, innowacje w wykorzystaniu gazu ziemnego, nowe produkty i usługi dla klienta końcowego, nowe źródła energii, generacja rozproszona oraz ochrona środowiska w sektorze energetycznym. 

 – Liczymy na zgłoszenia od startupów, których projekty będą odpowiadać na wyzwania technologiczne spółek z naszej grupy. Uczestnicy mogą liczyć na współpracę ekspertów z grupy kapitałowej PGNiG. Dla młodych przedsiębiorców i naukowców szczególnie atrakcyjna przy przygotowaniu projektu może okazać się możliwość korzystania z naszych zasobów – zaznacza Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. 

InnVento startuje startupy 

Twórcy programu co do jednego są zgodni – to miejsce dla tych, którzy chcą zrewolucjonizować polską energetykę. Rozwiązania wypracowane podczas współpracy w Inkubatorze mogą nie tylko usprawnić krajowy przemysł naftowo-gazowniczy, ale stać się innowacjami na skalę ogólnoświatową. Należysz do grupy ludzi, którzy mają wizję jak usprawnić branżę energetyczną? Nie czekaj, wejdź na stronę InnVento.pl i wypełnij wniosek.