Sfinansuj swój startup cz. 2

sfinansuj swoj startup cz 2
Udostępnij:
Ostatnio przedstawiłam Wam programy ogólnopolskie, z których możecie pozyskać pieniądze na rozwój lub stworzenie projektu internetowego. W dzisiejszym artykule zapoznam Was z konkursami, które planowane są do uruchomienia jeszcze w tym roku, jednak dotyczą konkretnych kilku województw. Aby pozyskać

Ostatnio przedstawiłam Wam programy ogólnopolskie, z których możecie pozyskać pieniądze na rozwój lub stworzenie projektu internetowego. W dzisiejszym artykule zapoznam Was z konkursami, które planowane są do uruchomienia jeszcze w tym roku, jednak dotyczą konkretnych kilku województw. Aby pozyskać stamtąd środki finansowe należy przede wszystkim mieć zarejestrowaną działalność w danym regionie.

fot. Fotolia | Pierwsza część felietonu znajduje się pod tym adresem

4.3 Rozwój komercyjnych e-usług – województwo kujawsko-pomorskie

Jest to konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla mikroprzedsiębiorstw, małych lub średnich firm, które funkcjonują od minimum 12 miesięcy i mają siedzibę, filię lub oddział na terenie tego województwa.

Pieniądze możecie pozyskać głównie na zakup sprzętu i oprogramowanie. Oznacza to, że nie dostaniecie pieniędzy na wynagrodzenia dla programistów, ale na usługi stworzenia oprogramowania Wam dedykowanego. Przykładowe projekty mogą dotyczyć np. przeniesienia biznesu do Internetu tj. otworzenia lub rozbudowy sklepu internetowego, stworzenia serwisu informacyjnego czy aplikacji mobilnej. Mogą to być także projekty związane z zakupem oprogramowania do zarządzania i organizacji Waszej firmy np. systemy typu Jira lub do przetrzymywania kodu jak Github.

Pozytywnym aspektem jest to, iż kryteria według których oceniany jest Wasz projekt nie są trudne do spełnienia, a właściwie nie są w ogóle trudne, gdy porównamy je do popularnego działania 8.1 POIG.

Poziom dofinansowania w tym konkretnym województwie jest dość wysoki i wynosi 70% dla mikroprzedsiębiorstw, 60% dla małych przedsiębiorstw i 50% dla średnich przedsiębiorstw. Każda firma może pozyskać na jeden projekt 500 000 zł. Jedynym minusem, jaki widzę, jest to, iż sam budżet konkursu jest bardzo mały i pozwoli dofinansować niewiele projektów. Wynosi bowiem około 4 miliony złotych.

Nabór do tego konkursu będzie prowadzony od dnia 27.05.2013 r. do dnia 07.06.2013 r.

1.5 Rozwój przedsiębiorczości – województwo mazowieckie

Jest to konkurs organizowany przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych dla mikro i małych przedsiębiorstw, które posiadają zarejestrowaną działalność na terenie województwa mazowieckiego.

Generalnie, konkurs jest przeznaczony dla wszystkich firm, niezależnie od branży, w której działają. W uproszczeniu wygląda to tak, że konkurujecie o dofinansowanie z przedsiębiorstwami, które chcą kupić np. maszynę do warstwowego klejenia desek lub piekarnią, która chce wprowadzić nowy typ bułek na rynek. Nie jest to konkurs specjalnie przeznaczony dla firm internetowych. Jest to swoisty worek, do którego wrzucane są projekty z różnych branż i wybierane te, które według kryteriów są najlepsze. Nie brzmi zbyt dobrze, prawda? Jednak ja widzę w tego typu konkursach duży potencjał. Łatwiej jest bowiem udowodnić innowacyjność wprowadzanej e-usługi niż innowacyjność np. bułki czy maszyny do klejenia drewna. Bezproblemowo też jest przedstawić, iż technologia, w której stworzona jest e-usługa nie jest stosowana na świecie dłużej niż pięć lat np. aplikacja na system Windows Phone. Przewagą jest też to, iż projekty internetowe zawsze opierają się na zakupie majątkowych praw autorskich, co także jest punktowane w tym konkursie.

Reasumując, startupy będą mogły więc w ramach tego konkursu, pozyskać pieniądze na rozwój działalności. Dla przykładu: ich twórcy będą mogli zakupić oprogramowanie, które pozwoli uruchomić im nową e-usługę albo ją rozbudować o nowe moduły/funkcjonalności, które faktycznie są istotne dla użytkownika.

Ze względu na to, iż województwo mazowieckie jest najlepiej rozwiniętym regionem w Polsce, poziom dofinansowania jest tu najniższy i wynosi 50%. Maksymalna kwota dotacji wynosi 750 tysięcy złotych. Minimalnie możemy ubiegać się o 100 tysięcy złotych. Budżet konkursu to 5 milionów euro.

Nabór do tego konkursu będzie prowadzony w II kwartale 2013, prawdopodobnie od dnia 30.05.2013 r. do dnia 28.06.2013 r.

Kolejne konkursy na projekty internetowe pojawią się dopiero w przyszłym roku. Będzie to już nowy okres programowania, który przewiduje lata 2014-2020, a także nowy budżet, który w porównaniu z okresem 2007-2013 będzie nominalnie większy i wyniesie 105,8 miliarda euro. Taka suma napawa optymizmem. Tym bardziej, jeśli zauważymy, że każdy samorząd województwa dostrzega potencjał usług elektronicznych i już teraz, tworząc strategie rozwojowe swojego regionu na przyszłe lata, traktuje priorytetowo wszelkiego rodzaju e-usługi.

Emilia M. Ostapowicz

Współpracuje głównie z małymi i średnimi firmami. Doradza, pomaga i wymyśla, jak sfinansować działalność startupów. Sercem i duszą związana z Daybite.com. Współpracuje z Migam.pl. Zawodowo zajmuje się obszarem analizy i prognozowania finansowego; sporządza projekty do UE, przygotowuje modele finansowe dla startupów i prowadzi blog STARTUP w liczbach: www.emiliaostapowicz.pl