Siedem zaangażowanych społecznie startupów zawalczy o zwycięstwo w konkursie Mazovian Startup

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Siedem zaangażowanych społecznie startupów zawalczy o zwycięstwo w konkursie Mazovian Startup

Udostępnij:

Już 24 kwietnia podczas finału programu akceleracyjnego Mazovian Startup zostanie wybrany najlepszy pomysł na zaangażowany społecznie startup. Wśród finalistów znalazło się siedem innowacyjnych firm, które zawalczą o główną nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Finał odbędzie sięw przestrzeni coworkingowej Hub Hub Nowogrodzka Square.

W trakcie programu akceleracyjnego Mazovian Startup młodzi przedsiębiorcy wzięli udział w 6-miesięcznej ścieżce warsztatowej. Dla startupów był to intensywny czas zdobywania i wymiany doświadczeń z liderami biznesu oraz rozwoju modelu biznesowego swojego pomysłu.  Już 24 kwietnia 2019 roku, startupy zawalczą o nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Do finału zakwalifikowało się siedem firm: Airror, BallSquad, Business Skills Academy, Cztery deski Wood Workshop, Food Waste, Transformacja Dietetyczna oraz Vegi.

– Wspieramy młodych przedsiębiorców, których pomysły w przyszłości będą miały pozytywny wpływ na nasze otoczenie. Podczas 6-miesiecznej akceleracji zetknęliśmy się z pełnym przekrojem rozwiązań będących odpowiedzią na problemy społeczne. Pokazuje to, jak duża jest ich skala. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że nie brakuje innowatorów, których celem jest dążenie do zmiany świata na lepsze – podkreślił Adrian Migoń, Prezes Zarządu Inkubator Technologiczny i Youth Business Poland.

Troska o środowisko w rękach przedsiębiorców

Smog stanowi w Polsce coraz większy problem. Nad jego rozwiązaniem pracują twórcy systemu Airror. Ich inicjatywa polega na monitorowaniu czujników poziomu zanieczyszczenia powietrza. Na podstawie takich pomiarów dokonują doboru i nasadzeń roślin, które te zanieczyszczenia mają niwelować. Dzięki rozwiązaniu stan powietrza poprawia się, a otoczenie staje się bardziej zielone.

Rozwiązanie równie istotnego problemu społecznego wypracował Łukasz Czerwiński, pomysłodawca Food Waste. Jego projekt ma ograniczyć marnowanie żywności w restauracjach za sprawą systemu monitorowania ilości odpadów.

Dbałość o zdrowie na wszystkich płaszczyznach

Projekt Vegi pozwala zadbać o zdrowie w otoczeniu biurowym. Ten pomysł na biznes zakłada dostarczanie do biur świeżych ziół uprawianych bez pestycydów, z których pracownicy mogą przygotowywać zdrowe napary oraz sałatki. Zioła są także pełnym witamin, aromatycznym dodatkiem do lunchu, czy kanapki przyniesionej z domu. Rośliny uprawiane są na Ziołowych Ścianach Vegi, w których mieści się 16 doniczek. Aby sadzonki miały dłuższą żywotność, konstrukcja zawiera specjalne oświetlenie.

O zdrowie i kondycję dba również aplikacja BallSquad, która umożliwia: wyszukiwanie i rezerwację wolnego boiska, a także skompletowanie drużyny online. To narzędzie pozwala entuzjastom sportów grupowych na swobodny dostęp do obiektów sportowych w ich okolicy. Obecnie baza miejsc liczy 1000 sal i boisk. Dla startupu kolejnym wyzwaniem będzie nawiązanie współpracy z placówkami publicznymi, czyli szkołami i centrami sportowymi. Obecnie BallSquad skupia się na rozwoju na rynku warszawskim, jednak w przyszłości planuje ekspansję na terenie całego kraju.

Do finału akceleracji zakwalifikował się również projekt Transformacja Dietetyczna. Jego twórcą jest Ewa Czaplińska, zajmująca się dietetyką i psychodietetyką. Jej platforma internetowa adresowana jest do kobiet, które chcą wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe. Na videoblogu na YouTube można znaleźć filmy z poradami i cennymi radami motywującymi do zdrowego i smacznego odchudzania bez efektu jojo. Dodatkowym wsparciem w osiągnięciu celów są spotkania networkingowe dla odchudzających się kobiet organizowane raz w tygodniu.

Rozwój osobisty w trybie online

Wśród finalistów znalazł się także projekt Business Skills Academy, który  pomaga podnosić swoje kompetencje. Program to 300 5-minutowych animacji graficznych, które stymulują do rozwoju 48 umiejętności pogrupowanych w cztery obszary. Projekt pozwala monitorować postępy i tworzyć dodatkowe treści dopasowane do potrzeb odbiorców. Cel to zwiększenie zaangażowania, odpowiedzialności i motywacji wśród pracowników w automatyzowany sposób.

Powrót do tradycji w wymiarze społecznym

Podczas gali finałowej swój projekt zaprezentują również Cztery deski Wood Workshop − niezwykła pracownia i szkoła stolarstwa tradycyjnego. Powstała z myślą o hobbystach oraz osobach, które chcą zmienić zawód i wyspecjalizować się w pracy z drewnem. Ich warsztaty cieszą się sporym zainteresowaniem fanów tradycyjnego rzemiosła. Miejsca trzeba rezerwować z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Najlepszy pomysł na zaangażowany społecznie startup

Podczas gali finałowej programu Mazovian Startup finaliści zaprezentują swoje pomysły przed komisją konkursową. W jej składzie zasiądą m.in. dyrektorzy i przedstawiciele zarządów firm i instytucji współpracujących ze startupami: Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, ROHLIG SUUS Logistics, PwC, Hogan Lovells, Value Tank, Most Fundation, DATA Ventures, KnowledgeHub, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii czy Startup Płock.

Mazovian Startup jest finansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego, a jego realizatorem jest Youth Business Poland.