Siemens stworzył elektryczne roboty dezynfekujące do walki z koronawirusem. Wyglądają jak czołgi

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Siemens stworzył elektryczne roboty dezynfekujące do walki z koronawirusem. Wyglądają jak czołgi

Udostępnij:

Siemens i Aucma opracowali w zaledwie tydzień inteligentne roboty dezynfekujące. Urządzenia mają pomóc chińskim szpitalom zwalczać różnego typu wirusy, w tym COVID-19.

Pracownicy rozpoczęli projekt 7 lutego, zaraz po przedłużonych obchodach chińskiego Nowego Roku. Model był gotowy już 15 lutego. Z uwagi na zagrożenie zarażeniem koronawirusem członkowie zespołu badawczego pracowali ze sobą głównie komunikując się przez telefon.

Najpierw roboty trafią do chińskich szpitali, a potem do szkół, biur, zakładów produkcyjnych i innych miejsc publicznych.

Eko robot do sterylizacji

Robot może zdezynfekować od 20 000 do 36 000 m2 w ciągu 1 godziny pracy. Ponieważ tankowanie sprzętu w miejscu pracy nie jest wygodne ani ekologiczne, to sprzęt jest napędzany energią elektryczną. Zasilane baterią litową urządzenie ma za zadanie wyręczać ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia.

Zespół opracowywał strategię, jak zmaksymalizować efekty sterylizacji przy mniejszym zużyciu środków dezynfekujących i jak poszerzyć do 360o zasięg opryskiwania, nawet w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje maszyną.

Aby robot mógł łatwo się poruszać na różnych nawierzchniach, posiada podwozie gąsienicowe zamiast kół. Takie rozwiązanie znacznie poprawia zdolność do pokonywania przeszkód i wjazdu na różnego typu wzniesienia.

Sprzęt posiada nowatorskie rozwiązania, w samej konstrukcji robota oraz w autonomicznych systemach sterowania. Dlatego twórcy projektu złożyli już 2 wnioski o patenty krajowe.

Robot do mierzenia temperatury

Robot de dezynfekcji nie jest jedyną inteligentną maszyną, która pomaga w walce z epidemią w Chinach.

Chińska firma Walklake w lutym tego roku 10-krotnie zwiększyła sprzedaż robotów, które w ciągu kilku 3 sekund mierzą dzieciom temperaturę. Za pomocą medycznych sensorów robot mierzy temperaturę ciała, dłoni, oczu i ust. Przed wybuchem epidemii roboty trafiły do ponad 30 tys. przedszkoli w Chinach i były wykorzystywane do porannych inspekcji zdrowia.

W ciągu ostatnich 2 miesięcy Walklake zaczął otrzymywać znacznie więcej zamówień z wielu prowincji Chin, m.in. z Pekinu, Szanghaju oraz Hubei. Roboty trafiają również do przedsiębiorstw, które w czasie epidemii sprawdzają stan zdrowia swoich pracowników.

W lutym tego firma poinformowała, że 10-krotnie zwiększyła sprzedaż robotów w związku z epidemią.

 

Fot.mat.pras. Siemens