SIGGRAPH ASIA 2012 – relacja

Dodane: 07.12.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

W weekend zakończyła się w Singapurze azjatycka edycja konferencji SIGGRAPH – wiodącego wydarzenia w świecie grafiki komputerowej i technik interaktywnych. Uczestniczyło w niej ponad 4 250 osób z 56 krajów.

W weekend zakończyła się w Singapurze azjatycka edycja konferencji SIGGRAPH – wiodącego wydarzenia w świecie grafiki komputerowej i technik interaktywnych. Uczestniczyło w niej ponad 4 250 osób z 56 krajów.

SIGGRAPH jest wydarzeniem łączącym artystów, naukowców oraz producentów oprogramowania i sprzętu, którzy w różnych sesjach i formułach opowiadają o swoich osiągnięciach. Wraz z przesuwaniem się środka ciężkości nowych technologii na wschód rośnie znaczenie SIGGRAPH ASIA.

W tym roku po raz pierwszy pokazano m.in. Second Surface – aplikację do pracy kolaboratywnej w rozszerzonej rzeczywistości. Oraz wyświetlacz 2x3D zapewniający trójwymiarowość dla oglądających z okularami 3D, a dla pozostałych poprawny obraz 2D.

Gorącym tematem wśród badaczy i przedsiębiorców są wciąż drukarki 3D oraz formuły matematyczne określające jak rozebrać duże bryły na mniejsze części, które łatwiej jest wydrukować i transportować. Prawdziwą furorę robi technologia Kinect for Windows, która pozwala rozwijać własne aplikacje w oparciu o strumień z kamery 3D. Na przykład aplikacje dopasowujące ubranie do kupującego lub rozpoznające wnętrza pomieszczeń lub skład potraw. Niestety technologia ta dostępna jest tylko w wybranych krajach. Pomimo zapewnień Microsoftu w Polsce nie można jeszcze nabyć kamer Kinect.

Polskim akcentem na SIGGRAPH ASIA była aplikacja Reterio prezentowana w sesji Technical Briefs. Reterio jest jednym z pierwszych prototypów systemów do automatycznej aranżacji wnętrz. Użytkownik rysuje ściany i podaje lokalizacje drzwi i okien, a Reterio przedstawia kilka dobrych i różnorodnych aranżacji. Reterio jest znacznie szybsze niż wcześniejsze prototypy i dzięki temu ma szansę być pierwszą tego typu aplikacją dostępną w Internecie.

Reterio rozwijane jest we współpracy z krajowymi producentami mebli. Strategicznym partnerem jest wiodący krajowy producent mebli biurowych WUTEH. Reterio pozwala producentom w interaktywny sposób prezentować swoje produkty w Internecie. A także dotrzeć do nowych segmentów samodzielnych klientów (SOHO/SME) i naturalnie integrować się z systemami e- commerce. Dla Reterio jedną z korzyści ze ścisłej współpracy z branżą meblową jest łatwość w wejściu na rynki zagraniczne. Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie.

Była to już piąta edycja SIGGRAPH ASIA. W ciągu 4 dni odbyło się łącznie 321 prezentacji. Większość dotyczyła przełomowych narzędzi. Jednak było też kilkanaście prezentacji zaproszonych gości m.in. założyciela DreamWorks Richarda Chuang oraz twórcy formatu MP3 Karlheinza Brandenburga. Następny SIGGRAPH ASIA odbędzie się za rok w Hong Kongu, a w międzyczasie będzie miała miejsce czterdziesta edycja amerykańska. O unikalnym charakterze konferencji SIGGRAPH możemy także przeczytać w biografii Steva Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona.

Szymon Chojnacki

Finalista olimpiad matematycznych, absolwent SGH. Odbył staże m.in. w Ernst&Young i Xerox. Wdrażał modele predykcyjne w finansach i telekomunikacji. Laureat I miejsca konkursu Statsoft 2005. Pracował w centrum badawczym IMSS przy Reading University. W 2012 obronił doktorat z informatyki w IPIPAN. Twórca aplikacji Reterio oraz założyciel start-up’u SOVE Sp. z o.o., który wprowadza ją na rynek.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem