Silvair pozyskało 12 mln dolarów. Planuje kolejne wdrożenia technologii i rozbudowę zespołu

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Silvair z Krakowa zamknęło właśnie pierwszą rundę finansowania i pozyskało 12 mln dolarów. Przeznaczy je na zatrudnienie pracowników oraz rozwój technologii. Planuje również kolejne wdrożenia inteligentnego systemu oświetleniowego.

Na zdjęciu: Rafał Han, CEO Silvair | fot. materiały prasowe

Robią inteligentne lampy

Silvair w oparciu o technologię Bluetooth Smart tworzy bezprzewodową platformę, która umożliwia konfigurację, sterowanie i zarządzanie infrastrukturą oświetleniową w biurowcach. W efekcie, podłączone do sieci elektrycznej lampy mają być inteligentne, to znaczy, w zależności od pory dnia samodzielnie będą m.in. sterować natężeniem światła w pomieszczeniach. 

To właśnie w ten startup Trigon TFI zainwestowało 12 milionów dolarów. – W skali całego świata niewiele jest firm, które tak kompleksowo i wizjonersko realizują koncepcję inteligentnego oświetlenia w przestrzeniach komercyjnych. Silvair wyrasta na globalnego lidera w segmencie sensorycznych wielousługowych sieci opartych na infrastrukturze oświetleniowej. Cieszymy się, że możemy wspierać rodzimą firmę, która przeciera szlaki na tak innowacyjnym rynku – mówi Paweł Burzyński, wiceprezes Trigon TFI S.A. 

Rekrutacja w Stanach Zjednoczonych

Marek Wierzbicki, dyrektor działu marketingu w Silvair tłumaczy, że firma przeznaczy pozyskany kapitał przede wszystkim na rozbudowę zespołu. – Na pokładzie mamy już ponad 50 osób, które dołożyły wszelkich starań, żeby ta inwestycja się udała. Dzięki ich pracy udało się przekonać inwestora, że jesteśmy w stanie zrealizować naszą wizję. Potrzebujemy wzmocnić zespół, żeby dowieść to do czego się zobowiązujemy i odnieść sukces. Otwieramy się też na Stany Zjednoczone, gdzie już zaczęliśmy rekrutację – mówi. 

Dodaje, że pieniądze zostaną wykorzystane również na rozwój bezprzewodowej platformy, która umożliwia konfigurację, sterowanie, zarządzanie sieciami oświetleniowymi i sensorycznymi. – Docelowo naszą przyszłość wiążemy z danymi i tym jaką wartość są w stanie dostarczyć do przestrzeni komercyjnych oraz w jaki sposób mogą pomóc producentom budować lepsze produkty – tłumaczy.

Pierwsze wdrożenie w Australii 

Na początku tego roku zespół z Polski wdrożył swój system w jednym z budynków w Melbourne. Początkowo na pięciu piętrach biurowca, a następnie rozszerzono instalację o kolejnych 1,5 tys. punktów. Przy tej okazji Rafał Han, CEO Silvair, wspomniał, że kolejne wdrożenia technologii będą przeprowadzone w firmach z Polski i Szwecji.