Simpact Ventures inwestuje w Verdant Nature – innowacyjną spółkę biotechnologiczną

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Simpact Ventures inwestuje w Verdant Nature – innowacyjną spółkę biotechnologiczną

Udostępnij:

Simpact Ventures, polski fundusz inwestycyjny oparty na idei impact investing, ogłosił swoją najnowszą inwestycję w firmę biotechnologiczną Verdant Nature (VN). Pozyskane środki spółka przeznaczy na rozwój produktów i międzynarodowy rozwój. Verdant Nature zostało tym samym trzydziestą spółką w portfelu funduszu wspieranego między innymi przez Europejski Fundusz Inwestycyjny.

Globalny rynek suplementów odżywczych przeżywa imponujący wzrost – jego wartość przekroczyła 160 mld dolarów w 2022 roku, prognozując wzrost do 346 mld dol. do 2032 r. przy rocznej stopie wzrostu 7,8%. Pomimo tego branża boryka się z wieloma wyzwaniami, chociażby takimi jak niska biodostępność (ograniczona przyswajalność niektórych składników, co wpływa na ich skuteczność), nadmierne dawkowanie, trudnodostępność wysokiej jakości suplementów, czy też dezinformacja konsumentów.

Verdant Nature (VN) to polsko-amerykańska firma biotechnologiczna, która wprowadziła na rynek technologię BioSNEDS. Dzięki niej składniki aktywne suplementów są lepiej przyswajane przez organizm (zdecydowanie zwiększona absorpcja), co znacząco poprawia ich skuteczność. Wszystkie składniki BioSNEDS łatwo rozpuszczają się w wodzie, mają neutralny smak i nie wydzielają żadnego zapachu.

Verdant Nature to międzynarodowy zespół ekspertów z bogatym doświadczeniem branżowym. Firma posiada własny zakład produkcyjny, laboratorium i centrum R&D, co pozwala im utrzymać najwyższe standardy jakości i innowacji. Ich misją jest nie tylko poprawa zdrowia jednostki, ale także rozwiązanie m.in. problemu  „ukrytego głodu“  – niedoboru mikroelementów pomimo dostatecznej ilości spożywanych kalorii. Dotyka to ponad 2 miliardy ludzi na świecie, głównie w Azji Południowej, Afryce Subsaharyjskiej, ale także w krajach o wysokich dochodach – szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

– Niedobory mikroelementów to nie tylko kwestia zdrowia indywidualnego, lecz również istotny problem społeczny i ekonomiczny. Mogą wpływać niekorzystnie na rozwój dzieci, ograniczać produktywność społeczeństwa oraz generować duże koszty dla systemów zdrowotnych – zauważa Wojciech Majewski, partner w Simpact Ventures i dodaje – Stworzone przez Verdant Nature rozwiązanie BioSNEDS to odpowiedź między innymi na potrzebę poprawy absorpcji składników aktywnych, co stanowi kluczowy krok w kierunku efektywniejszej i zrównoważonej suplementacji.

Środki pozyskane przez firmę zostaną zainwestowane w dalszy rozwój sprzedaży na rynku w Stanach Zjednoczonych oraz ekspansję na arenie międzynarodowej. Pozwolą one również na kontynuację działań badawczo-rozwojowych oraz nawiązywanie kluczowych partnerstw, wzmacniając jednocześnie pozycję Verdant Nature w sektorze biotechnologicznym.

– Inwestycja w Verdant Nature uzupełnia nasz portfel, który obejmuje już kilku potencjalnych liderów w obszarze zdrowia, chociażby takich jak Prosoma czy zajmujący się rozwiązywaniem problemów związanych z cukrzycą i otyłością startup Nutrix. To strategiczne posunięcie umacnia naszą pozycję w tym sektorze, gdzie widzimy duży potencjał rozwoju, innowacji oraz oczywiście generowania impactu – mówi Krzysztof Grochowski, partner w Simpact Ventures. Simpact Ventures to fundusz sektorowo agnostyczny, nie ogranicza się do konkretnej branży, lecz szuka projektów z potencjałem rozwiązania istotnych problemów społecznych i środowiskowych.