Simple Token inwestuje w Unsplash. Razem stworzą nową walutę dla fotografii

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Zespoły Unsplash oraz Simple Token („OST“) połączyły swoje siły, aby zdecentralizować i zdemokratyzować fotografię. Na konto platformy fotograficznej trafiło 7,25 miliona dolarów w celu zmiany sposobu licencjonowania zdjęć.

fot. unsplash.com

Jason Goldberg, założyciel i CEO OST.com w swoim wpisie na Medium napisał o inwestycji – Dzisiaj jest ekscytujący dzień dla Simple Token, „OST” – i dla całej społeczności blockchain – ogłaszamy inwestycję OST w Unsplash, wiodącą na świecie platformę fotograficzną. (…) Razem zamierzamy zdominować miliardy wydarzeń fotograficznych, wprowadzić blockchain do głównego nurtu i stworzyć nową walutę dla fotografii.

Motor wzrostu kreatywności i otwartości

Kultura wizualna sprawiła, że fotografia nigdy nie była tak wartościowa jak dziś. Niestety, obecne modele licencjonowania nie są w stanie odpowiedzieć na jej potrzeby. Twórcy platformy zauważyli, że Unsplash stał się motorem wzrostu kreatywności, zdawali sobie sprawę również z tego, że musi stać się ekonomiczny. Kiedy zajmowali się tworzeniem narzędzia działającego na rzecz zmiany w wolności twórczej, obserwowali również ruch mający na celu wolność gospodarczą.

Ruch blockchain i kryptowalut, w dużej mierze spopularyzowany przez Bitcoin, reprezentuje to, co wielu ludzi postrzega jako przyszły system operacyjny dla transakcji na świecie. Przez wiele lat Mikael Cho był zafascynowany potencjałem blokchaina, aż wreszcie znalazł zastosowanie w swojej platformie. – Nie w pełni docenialiśmy jego moc aż do zeszłego roku, kiedy zanurkowaliśmy głębiej. Podstawowe zasady blockchain, decentralizacja i otwartość są tak samo istotne dla Unsplash. Każdy może udostępniać i używać Unsplash zdjęcia bez względu na to, kim jest i skąd pochodzi. Naszymi interesariuszami są ludzie z naszej społeczności. – mówi Cho.

Kryptowaluty w biznesie fotograficznym

W czasie rozmów o potencjalnych inwestycjach twórcy myśleli o nowym sposobie na uzyskanie wartości dla fotografii przy jednoczesnym zachowaniu otwartych, bezpłatnych dla użytkowników, zasad funkcjonowania platformy. Tak zaczęły się poszukiwania partnera inwestycyjnego, który rozumiałby te idee. 15 lutego w swoim wpisie na Medium Cho ogłosił, że udało im się porozumieć z Simple Token, który w tej turze zainwestował w Unsplash 7,25 miliona dolarów.

Zainwestowane środki zostaną poświęcone na zdefiniowanie nowego modelu gospodarczego wokół fotografii. Nie będzie to jednak model, w którym zdjęcia będą opłacane kryptowalutą. Będzie on natomiast wykorzystywać dystrybucję Unsplash, która pozwoli uzyskać jak najwięcej możliwości współpracownikom, przy jednoczesnym zachowaniu otwartych, darmowych zasad działania społeczności. – Chcemy zaprojektować model, który działa równie dobrze zarówno dla fotografów, jak i twórców. Będziemy również pracować nad nowymi produktami i narzędziami, dzięki którym tworzenie będzie łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze – komentuje inwestycję Mikael Cho.

Unsplash to działający od 2013 roku bank zdjęć dostarczający użytkownikom fotografie o wysokiej rozdzielczości, które można dowolnie wykorzystywać. Tylko w pierwszym roku działalności 365 zdjęć umieszczonych na platformie jest pobieranych 10 milionów razy. W 2018 na Unsplash znajduje się ponad 400 000 fotografii, które zostały pobrane ponad 310 milionów razy. Obecnie ten bank zdjęć jest zintegrowany z takimi platformami kreatywnymi jak Medium czy Trello. Co więcej, Unsplash jest również serwisem dla twórców, którzy dzieląc się swoimi fotografiami budują sobie publiczność.