Skonstruował kajak, który złożysz jak kartkę papieru. Zebrał na jego produkcję ponad milion dolarów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Skonstruował kajak, który złożysz jak kartkę papieru. Zebrał na jego produkcję ponad milion dolarów

Udostępnij:

Kajakarz z Południowej Karoliny, Dan Norton, zaprojektował kajak, który w zaledwie dwie minuty można złożyć do prostokątnego opakowania o wymiarach 122 na 38 na 20 cm. Dodatkowo jest on wykonany z materiału pochodzącego z recyklingu. Projekt pojawił się na Kickstarterze i rozbił bank. Cel zbiórki to 15 tys. dolarów, do końca akcji pozostały trzy dni, a na koncie projektu jest już ponad milion dolarów.

– Inspiracją do stworzenia Tucktec Eco była moja osobista chęć do wypłynięcia kajakiem na wycieczkach jednodniowych i kempingowych.  Jednak nie miałem bagażnika dachowego.  Nie chciałem dmuchanego kajaka, bo jego trwałość jest kiepska, a i na wodzie zachowuje się inaczej. Widziałem kilka innych przenośnych opcji, ale wszystkie były zbyt drogie. Pomyślałem tak: musi być jakiś sposób, aby wziąć solidną, pełną blachę z tworzywa sztucznego i złożyć ją w taki sposób, aby nie tylko uformować kształt łodzi, ale zrobić to w taki sposób, aby fałdy nie pozostawiały żadnego otwartego szwu, który musiałby być uszczelniony lub ewentualnie przeciekał. Spędziłem tygodnie na pierwszym składaniu małych papierowych łodzi i unoszeniu ich w zlewie.  Dodawałem nawet kamyki, żeby zobaczyć, ile by wytrzymały. Moja żona myślała, że jestem szalony. Jednak udało się! – napisał na Kickstarterze Dan, Tucktec Founder & CEO

Tucktec, bo tak się nazywa innowacyjny kajak, wykonany jest z litego arkusza plastikowego. W miejscach, gdzie się zagina podczas składania, wzmocniony jest włóknem węglowym. Po rozłożeniu ma 305 cm długości i 79 cm szerokości. Waży 12,7 kg i może utrzymać osobę ważącą do 158 kg.

Innowacyjność w tym przypadku polega na opcji składania i rozkładania kajaka. Jednak dla Nortona, który jest pasjonatem wody, to było za mało. Problem związany z zanieczyszczeniem wód zainspirował go do tego, aby jego projekt wykonać w 100 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu. I tak jeden kajak Tucktec eco Kayak to ponad 2.500 jednorazowych toreb na zakupy.

– Wierzymy, że aby cieszyć się wodą i utrzymać ją w czystości dla przyszłych pokoleń, wszyscy musimy zrobić to, co do nas należy.  Na tym wczesnym etapie rozwoju naszej firmy mamy możliwość podjęcia pewnych decyzji dotyczących naszego rozwoju. Postanowiliśmy więc dokonać prawdziwej zmiany i sprawdzić, czy możemy rozpocząć produkcję naszych kajaków z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dlatego zwracamy się do społeczności Kickstarter.  Jeśli uda nam się uzyskać wystarczające zainteresowanie i wsparcie, aby osiągnąć minimalną wielkość produkcji, może się to zdarzyć! – czytamy na Kickstarterze.

Zbiórka na Kickstarterze potrwa jeszcze przez trzy dni. Norton chciał zebrać 15 tys. dolarów. Na ten moment wpłacono już 1,366,779 dolarów! Miłośnicy sportów wodnych mogą w ramach zbiórki kupić Tucktec Eco za 299 dolarów. Kajaki dostępne są w czterech kolorach: pomarańczowy, niebieski, zielony i szary.