Smart money – ciężko jest o nie. Ale z drugiej strony, czy founder takiego potrzebuje? – Patryk Pijanowski, Co-founder Codejet

Dodane:

Marta Janczewska-Bażak Marta Janczewska-Bażak

Patryk Pijanowsk

Udostępnij:

W najnowszym odcinku podcastu MamStartup posłuchacie rozmowy z Patrykiem Pijanowskim, Co-founder Codejet, polskiego startupu, który przekształca projekty utworzone w Figmie w gotowy kod. Patryk opowiada o tym jak w wieku 17 lat założył swój własny software house, jakie lekcje wyciągnął z prowadzenia własnego biznesu w tak młodym wieku, oraz jak przygotowało go to do budowania startupu.

Dużą część podcastu zdominowała rozmowa o pozyskiwaniu finansowania. Patryk dzieli się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami jakie spotkały go na tej drodze. Opowiada o tym jak VC patrzyły na jego młody wiek i prowadzenie dwóch biznesów w tym samym czasie.

“To co founder potrzebuje, to kapitał, który jest szybki, i który nie jest wymagający”.

Nie wszystkie startupy poszukują tzw. „smart money”, czyli inwestorów, którzy oprócz kapitału wniosą do firmy także swoją wiedzę, doświadczenie i kontakty biznesowe. Istnieją firmy, które preferują szybki i niewymagający dostęp do kapitału, dzięki któremu mogą przyspieszyć swój rozwój. Takie podejście ma swoje zalety, zwłaszcza w przypadku startupów o gotowych i sprawdzonych pomysłach biznesowych, które szukają kapitału na skalowanie.

Każdy startup ma swoje indywidualne cele i strategie rozwoju. Nie ma jednego idealnego podejścia do pozyskiwania kapitału. Niektóre firmy wybierają szybki kapitał, aby przyspieszyć rozwój, podczas gdy inne bardziej cenią sobie wartości oferowane przez inwestorów „smart money”. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i preferencji założycieli startupu.