Smartfon zastąpi terminal płatniczy. Polacy przetestują nową technologię

Dodane: 31.08.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Polscy przedsiębiorcy przetestują platformę płatniczą umożliwiającą przyjmowanie płatności zbliżeniowych za pośrednictwem smartfonów. Mastercard chce w ten sposób obniżyć koszty ponoszone przez właścicieli firm podczas przyjmowania płatności terminalem.

fot. depositphotos.com

Program pilotażowy ruszy jesienią tego roku i potrwa do następnego lata. Początkowo weźmie w nim udział 200 małych i średnich firm, ale z czasem liczba uczestników testu powinna urosnąć do 500 podmiotów. Początkowo przedsiębiorcy będą przyjmować za pomocą smartfonów płatności zbliżeniowe o niewielkim nominale, bo do 50 złotych, czyli takie, których nie trzeba potwierdzać kodem PIN. Być może z czasem ulegnie to zmianie.

Smartfon zamiast terminala

– W Mastercard stawiamy sobie cel, aby każde urządzenie z dostępem do sieci mogło przyjmować płatności bezgotówkowe. Dlatego cieszymy się, że ta najnowsza innowacja w dziedzinie technologii płatniczych jest testowana właśnie w Polsce jako pierwszym kraju na świecie – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe. Jego zdaniem, jesteśmy gotowi na taką innowację, a gospodarkach jej potrzebuje.

Podczas testu Mastercard będzie współpracować z agentami rozliczeniowymi Elavon i Polskie ePłatności, a w projekcie wykorzysta technologię firmy Mobeewave, z której korzysta między innymi Samsung w swoich smartfonach do realizacji bezpiecznych płatności. Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie rozwiązania w warunkach rynkowych oraz poznanie opinii przedsiębiorców i konsumentów na jego temat. 

Polacy płacą kartami zbliżeniowymi

Do tego wprowadzenie do obiegu smartfonów-terminali ma rozwiązać problem z jakim borykają się właściciele firm. Według przedstawicieli Mastercard, co trzeci przedsiębiorca, który zrezygnował z rozliczeń w formie płatności kartowych i mobilnych, zrobił to z powodu kosztów związanych z takimi transakcjami. Testowane rozwiązanie ma być tańsze niż dotychczas dostępne usługi oraz zapewnić konsumentom lubiany sposób finalizowania zakupów.

Okazuje się bowiem, że Polska jest jednym ze światowych liderów płatności zbliżeniowych. Przedstawiciele spółki podają, że już ponad 2/3 transakcji kartami Mastercard w Polsce jest dokonywanych w ten sposób. Stanowią one niemal 78 proc. wszystkich kart jakie nosimy w portfelach. Do tego na naszym rynku dostępnych jest 514 tys. terminali, z czego 91 proc. obsługuje płatności bezgotówkowe.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem