SMOK Ventures i WP2 Investments zainwestowali 4 mln zł w fintech Self Learning Solutions

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SMOK Ventures i WP2 Investments zainwestowali 4 mln zł w fintech Self Learning Solutions

Udostępnij:

Każdy z funduszy wyłożył po 2 mln zł na rozwój Self Learning Solutions. Firma umożliwia fintechom zarządzanie workflow procesów w chmurze z wykorzystaniem AI. Startup już dziś obsługuje podmioty zagraniczne (Raiffeisen Centrobank), ale chce działać globalnie na dużo większą skalę. Pieniądze od inwestorów mają umożliwić rozwój algorytmów sztucznej inteligencji oraz wzmocnienie pozycji firmy za granicą, nie tylko w Europie.

– SLS specjalizuje się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do wspierania procesów decyzyjnych. Dzięki wykorzystaniu Machine- i Self-Learningu uczymy procesy, algorytmy i modele w trybie rzeczywistym (on-the-go), co umożliwia szybsze i skuteczniejsze dostosowywanie decyzji biznesowych do zmieniającego się otoczenia. Pieniądze, które pozyskaliśmy od inwestorów zamierzamy przeznaczyć na ekspansję zagraniczną i skalowanie biznesu. Rozpoczynamy nowy etap rozwoju  – mówi Karol Dziasek, Dyrektor Zarządzający Self Learning Solutions.

Zarówno SMOK Ventures, jak i WP2 Investments wspierają spółki, które działają m.in. w obszarze fintech, e-commerce, digitalizacji, automatyzacji, mają skalowalne modele biznesowe, innowacyjny produkt oraz pierwsze sukcesy na koncie, a tak jest z Self Learning Solutions. Kluczowym produktem  SLS jest Self Learning Platform, silnik decyzyjny w chmurze, który pozwala nie tylko zarządzać ryzykiem, ale też optymalizować zarządzanie procesami biznesowymi organizacji. SLS wspiera technologicznie przede wszystkim fintechy. Wśród klientów spółki są między innymi banki, firmy pożyczkowe, windykacyjne. W ubiegłym roku SLS rozpoczął współpracę z Raiffeisen Centrobank (który działa w Polsce pod brandem Raiffeisen Digital Bank) a rok 2022 rozpoczyna od podpisania umowy z dwoma funduszami inwestycyjnymi i pozyskania 4 mln zł na rozwój.

Anioły z Doliny Krzemowej i fintechowy ekosystem

Za funduszem SMOK Ventures stoją bracia Bragiel, doświadczeni inwestorzy z Doliny Krzemowej, z kontaktami zdobytymi nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też krajach Azji. W Polsce SMOK VC kieruje Borys Musielak, twórca startupu Filmaster (kupionego później przez SambaTV z USA) oraz założyciel akceleratora ReaktorX, bardzo mocno związany z sektorem startupowym. SMOK Ventures uosabia idealne połączenie wiedzy o startupowym rynku z kompetencjami inwestycyjnymi.

– Pracując jako konsultant w londyńskich bankach inwestycyjnych na co dzień stykałem się z problemem braku elastyczności procesów biznesowych. Nawet drobna zmiana w workflow wymagała zawsze wielu godzin uzgodnień i prac programistycznych – mówi Borys Musielak, jeden z założycieli i członek Zarządu SMOK Ventures. – Problem ten rozwiązuje SLS umożliwiając bankom i innym instytucjom przeniesienie kluczowych procesów do chmury, oddając je w zarządzanie osobom biznesowym. To długo oczekiwana, ale niezbędna rewolucja – dodaje.

Z kolei WP2 Investments jest założonym w 2021 roku prywatnym funduszem inwestującym w biznesy z branż, które szybko rosną, takich jak fintech, e-commerce, zielona energia i biotechnologia. W portfolio inwestycyjnym spółki znajduje się kilkanaście firm. Jednym z najważniejszych kierunków inwestycyjnych było stworzenie „fintechowego ekosystemu” wspierających się spółek w ramach grupy kapitałowej WP2 Investments.

– Klienci oczekują dziś szybkich i prostych decyzji przy maksymalnym uproszczeniu procesu badania zdolności kredytowej, a SLS dzięki zaawansowanej analityce, wykorzystaniu sztucznej inteligencji i zautomatyzowanym procesom wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw. Jesteśmy przekonani, że firma właśnie weszła w okres dynamicznego wzrostu i będzie ważnym graczem w outsourcingu procesów ryzyka kredytowego nie tylko na krajowym rynku – mówi Wojciech Pysiewicz, jeden z założycieli i członek Zarządu WP2 Investments.

– Zaawansowany produkt, w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem założycieli SLS sprawiło, że Self Learning Solutions stał się ważnym partnerem dostarczającym bankom i innym graczom obecnym na rynku kredytowym, efektywne rozwiązania do optymalizacji procesów zarządzania ryzykiem i skalowania biznesu przy jednoczesnym racjonalizowaniu kosztów. Jesteśmy pod wrażeniem unikalnej technologii oraz kompetencji kadry managerskiej, a ostatnie wzrosty przychodów, w naszej opinii, są tylko przygrywką do międzynarodowej ekspansji SLS – dodaje Pysiewicz.

Kto stoi za Self Learning Solutions?

Self Learning Solutions założyli Karol Dziasek i Przemysław Kamiński. Pierwszy odpowiadał za ryzyko kredytowe w IPF Digital Polska, a wcześniej m.in. w GE Banku i Alior Banku. Drugi był Country Managerem w IPF Digital Polska, wcześniej pracował m.in. w Aviva Polska, gdzie pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Wsparcia Sprzedaży. W 2021 roku zespół Self Learning Solutions wzmocnił Bartosz Pundyk, który objął stanowisko Członka Zarządu oraz szefa sprzedaży. Do SLS przeszedł z Experiana, gdzie był dyrektorem ds. sprzedaży w regionie CEE. Wcześniej, przez 8 lat, jako dyrektor sprzedaży, odpowiadał za rozwój i wzmocnienie pozycji biznesowej międzynarodowej grupy CRIF w Polsce.