SMOK Ventures pomoże polskim startupom w podboju USA i Azji

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SMOK Ventures pomoże polskim startupom w podboju USA i Azji

Udostępnij:

Polsko-amerykański fundusz SMOK Ventures pomoże startupom rozwijać się w globalnej skali. Na inwestycje przeznaczy łącznie 46 milionów złotych. Firmy mogą liczyć nie tylko na wsparcie kapitałowe, ale też na transfer wiedzy i network jego twórców w Dolinie Krzemowej oraz w krajach Azji.

Założycielami i partnerami zarządzającymi SMOK Ventures są Paul Bragiel, Borys Musielak i Diana Koziarska. Paul jest amerykańskim przedsiębiorcą i inwestorem polskiego pochodzenia, na co dzień rezydującym w Dolinie Krzemowej. Jest współtwórcą kilku innych funduszy, m.in. Bragiel Brothers i i/o Ventures – pierwszego akceleratora startupów w San Francisco. W sumie doradzał i zainwestował w ponad 200 spółek. Wśród nich znalazły się obecne jednorożce: Uber, Unity, Zappos, Niantic i Stripe, a także polskie Vivid Games i Inteliwise.

Borys Musielak i Diana Koziarska to twórcy polskiego programu pre-akceleracyjnego ReaktorX, przygotowującego początkujących startupowców do wyjścia z pomysłem na rynek i pozyskiwania finansowania. Borys jest także założycielem startupu Filmaster, który w roku 2015 kupiła amerykańska Samba TV oraz współtwórcą Reaktora – jednej z pierwszych przestrzeni coworkingowych w Polsce.

W SMOK Ventures zaangażowany jest też Dan Bragiel. Jako venture partner będzie łączył wspierane przez fundusz startupy z przedsiębiorcami, partnerami i inwestorami z Doliny Krzemowej.

Inwestorami SMOK Ventures jest w sumie 25 przedsiębiorców z Polski i USA, z doświadczeniem w prowadzeniu własnych startupów i firm technologicznych. Między innymi Wiktor Schmidt (CEO i współzałożyciel Netguru), Jan Stasz (współzałożyciel Showrooomu), Konrad Wawruch (CEO i współzałożyciel 7bulls.com), Paweł Zylm (specjalista z branży insurtech, były prezes BRE Ubezpieczenia) i Przemek Żebrowski (jeden z założycieli i były prezes K2 Internet). W fundusz zainwestował także PFR Ventures.

– Każdy z partnerów funduszu ma doświadczenie jako przedsiębiorca. To nasz atut. Rozumiemy potrzeby founderów i chcemy działać z nimi na równych zasadach. Mamy misję przenieść do Polski dobre standardy z Doliny Krzemowej. W szczególności, jeśli chodzi o takie warunki inwestycji w startupy, które wspierają szybki wzrost i umożliwiają kolejne rundy finansowania – mówi Borys Musielak, General Partner w SMOK Ventures.

SMOK Ventures skupia się na inwestycjach w silne i kompletne zespoły, które tworzą produkty w globalnej skali, na początkowym etapie rozwoju. Przede wszystkim w rundach seed.

Fundusz zainwestuje w studia deweloperskie tworzące gry, a także w firmy tworzące oprogramowanie oparte o AR i VR, sztuczną inteligencję oraz blockchain. W obszarze zainteresowań funduszu znajdują się także firmy fintech oraz rozwijające technologie reklamowe i marketingowe.

– Polska od lat jest centrum inżynieryjnym dla firm z całego świata. Giganci tacy jak Google, czy Microsoft, rozwijają swoje produkty przy pomocy tutejszych programistów. Osobiście widziałem, jak pracują polscy deweloperzy już 20 lat temu, gdy zespół mojej pierwszej firmy tworzył w Gliwicach i Wrocławiu gry na konsole Nintendo. Polska znajduje się w punkcie zwrotnym, przedsiębiorcy są gotowi, by tworzyć kolejną generację globalnych startupów wartych miliardy dolarów. Cieszę się, że w ramach SMOK Ventures mogę wspierać ich w jeszcze szybszej realizacji tego celu – mówi Paul Bragiel, General Partner w SMOK Ventures.

SMOK Ventures przeznaczy na inwestycje w sumie 46 milionów złotych i planuje wesprzeć od 20 do nawet 30 firm. Fundusz obejmie od 10 do 25 proc. udziałów w startupie, przy pojedynczej inwestycji w wysokości od 250 tys. do 3 mln złotych. Niektóre przedsięwzięcia będą mogły też liczyć na dodatkową inwestycję jednego z branżowych funduszy Paula Bragiela.

– Od samego początku rozmawiamy z ponad setką startupów, w kilku przypadkach jesteśmy na zaawansowanym etapie i spodziewamy się finalizacji w najbliższych tygodniach. Do końca roku planujemy zainwestować w 5-8 startupów, a łącznie w 20-30 firm – mówi Diana Koziarska, General Partner w SMOK Ventures.