SmokeD pozyskuje 10 mln zł od EEC Magenta

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SmokeD pozyskuje 10 mln zł od EEC Magenta

Udostępnij:

Technologiczna spółka SmokeD pozyskuje finansowanie od EEC Magenta w wysokości 10 mln zł. Finansowanie przeznaczone będzie na dalszy rozwój systemu do wczesnego wykrywania pożarów lasów oraz zwiększenie sił sprzedażowych. Spółka zamierza w ciągu kilu miesięcy znacząco zwiększyć udział sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

Ogień to naturalny składnik przyrody, ale stanowi on śmiertelne zagrożenie gdy występuje w postaci dużego pożaru niszczącego wszystko na swojej drodze. Silny wiatr, sucha roślinność oraz wzrastające temperatury sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów w których niejednokrotnie giną ludzie.

– Pożary lasów w Polsce nie stanowią dużego zagrożenia dla ludności ale ta sytuacja na pewno ulegnie zmianie w przyszłości. Obecnie Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podaje, że do połowy maja bieżącego roku, z powodu pożarów lasów, trzy osoby poniosły śmierć a osiem odniosło obrażenia z powodu pożarów lasów. Na południu Europy w ostatnich tygodniach sytuacja jest znacznie gorsza z powodu przedłużającej się suszy. – mówi Artur Matuszczak, założyciel firmy SmokeD.

Jak działa SmokeD?

Firma stworzyła inteligentne oprogramowanie i modele AI współpracujące z detektorami własnej produkcji oraz z kamerami innych producentów. Obecne, największym rynkiem dla spółki jest Polska lecz rozwiązanie wdrażane jest także w innych krajach, tj. Stany Zjednoczone, Brazylia, RPA, Francja i innych. Dużym sukcesem dla SmokeD są wdrożenia dla agencji rządowej z Alberty w Kandzie oraz dla Lasów Państwowych w Litwie.

– Nasz produkt wykrywa dym i płomienie z dużej odległości, lokalizuje miejsce jego powstania oraz informuje o tym odpowiednie służby. Nowością w skali światowej jest model sprzedażowy w którym kładziemy nacisk na sprzedaż usług monitoringu, zamiast dostaw sprzętu z licencją na oprogramowanie – mówi Artur Matuszczak

Rudna finansowania

Po zawarciu współpracy z funduszem EEC Magenta firma zamierza zwiększyć swoją obecność w Stanach Zjednoczonych poprzez współpracę z firmami telekomunikacyjnymi oraz ubezpieczeniowymi. Razem z partnerami biznesowymi firma oferuje swoje usługi prywatnym właścicielom lasów, winnic, a także mieszkańcom terenów w których występuje wysokie ryzyko powstania pożaru.

Nowy inwestor spółki, EEC Magenta, jest niezależną firmą venture capital zarządzającą dwoma funduszami o łącznej kapitalizacji 210 mln złotych. Fundusz inwestuje m.in. w projekty związane z energetyką, IoT oraz AI. Jeden z partnerów EEC Magenta, Voytek Siewierski, dołączył do rady nadzorczej spółki SmokeD, wzmacniając tym samym założycieli w wielu obszarach dotyczących rozwoju i fundraisingu. Voytek Siewierski to współtwórca i wieloletni partner w kalifornijskich funduszach VC. Twórca własnego banku inwestycyjnego, wspierającego firmy nieamerykańskie w procesie fundraisingu w Dolinie Krzemowej. W swojej karierze zrealizował kilkadziesiąt inwestycji o charakterze VC w amerykańskie startupy. Absolwent Harvard Business School oraz Fletcher School of Law and Diplomacy.