SoftBlue coraz bliżej budowy nowoczesnego Centrum Badawczo–Rozwojowego

Dodane: 05.06.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

SoftBlue – notowany na NewConnect specjalista z dziedziny teleinformatyki – przygotowuje się do budowy Centrum Badawczo–Rozwojowe, dedykowanego optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Tym samym spółka rozpoczęła kolejny etap dot. przygotowań do budowy obiektu. Rozpoczęcie prac planowane jest na rok 2020. Inwestycja powstanie w Bydgoszczy.
Celem projektu będą prace badawcze, których efektem ma być opracowanie systemów oprogramowań wspierających racjonalne gospodarowanie wodą oraz zwiększające efektywność zarządzania energią elektryczną. Na budowę Centrum spółka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Kwota dotacji to ponad 5,4 mln zł. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 12 mln zł. SoftBlue na bieżąco komercjalizuje badania naukowe z dziedziny nowych technologii.

– Od lat angażujemy się w rozwój polskich przedsiębiorstw, w których wdrażamy implementację zaawansowanych systemów technologicznych, zwłaszcza jeśli ich celem jest wsparcie wspólnego eko-systemu. Nie mieliśmy więc wątpliwości podejmując decyzję o inwestycji w budowę bydgoskiego Centrum Badawczo–Rozwojowego, dedykowanego optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi – informuje Michał Kierul, prezes SoftBlue. – Lada chwila rozpoczniemy realizację inwestycji – dodaje Michał Kierul.

Nowoczesne Centrum B+R pozwoli na prowadzenie prac badawczych nad opracowaniem dwóch systemów do optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Jedno oprogramowanie ułatwi racjonalne gospodarowanie wodą w systemach zbiorowego zaopatrzenia. Drugie zwiększy efektywność zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach przemysłowych, mieszkalnych czy użyteczności publicznej.

Nowy projekt o łącznej wartości ponad 12 mln zł, prowadzony jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Dzięki podpisanej w marcu br. umowie z Departamentem Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju, SoftBlue otrzymało dofinansowanie na budowę inwestycji. Wsparcia, w kwocie 5,4 mln zł, udzieliło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

W celu ochrony środowiska SoftBlue stworzyło już m.in. innowacyjny system AirDron, badający stan zanieczyszczeń w powietrzu. Spółka na początku br. podjęła także decyzję o poszerzeniu działań jej spółki zależnej o działania z dziedziny fotowoltaiki. SoftBlue Mobility projektuje i wdraża systemy IT odpowiedzialne za zarządzanie energią wyprodukowaną z ogniw fotowoltaicznych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem