SonarHome pozyskał 25 mln zł na rozwój platformy dla sprzedających i kupujących mieszkania

Dodane: 23.06.2021

Informacja prasowa

SonarHome pozyskał 25 mln zł na rozwój platformy dla sprzedających i kupujących mieszkania

Udostępnij:

Polski startup SonarHome, który rozwija kompleksową platformę dla sprzedających i kupujących mieszkania, pozyskał 25 mln zł na dalszy rozwój technologii, zakup mieszkań w modelu iBuyingu i ekspansję w kolejnych miastach. Rundzie finansowania przewodził fundusz Market One Capital, przy udziale Kogito Ventures i aniołów biznesu.
SonarHome to polski startup z branży proptech, który rozwija kompleksową platformę (one-stop shop) dla sprzedających i kupujących mieszkania. Firma oferuje użytkownikom i klientom trzy produkty i usługi – bezpłatne narzędzie do wyceny, usługę tzw. digital brokera oraz iBuying, czyli szybką i bezpieczną sprzedaż.

Bezpłatne narzędzie do wyceny pozwala każdemu sprawdzić online wartość dowolnego mieszkania. Firma wycenia mieszkania w oparciu o zaawansowane algorytmy machine learning, bazujące na danych z setek tysięcy transakcji oraz ofert, analizowanych od ponad czterech lat. Jako digital broker, SonarHome pomaga właścicielom mieszkania w szybkim znalezieniu bezpośrednich nabywców na wolnym rynku.

SonarHome to także pierwszy w Polsce iBuyer. Startup od roku 2019 umożliwia właścicielom mieszkań ich szybką i bezpieczną sprzedaż. iBuyer sam kupuje nieruchomość (w oparciu o jej rynkową wycenę) i od razu wypłaca sprzedającemu należność. W ten sposób proces sprzedaży mieszkania zostaje skrócony z kilku miesięcy do kilku dni. W ciągu dwóch lat działalności SonarHome uczestniczył w 166 transakcjach o wartości 64 mln zł.

Teraz SonarHome pozyskał w sumie 25 mln zł finansowania, w modelu venture capital oraz venture debt. Rundzie inwestycyjnej przewodził fundusz Market One Capital. Udział wziął także fundusz Kogito Ventures oraz aniołowie biznesu, m.in. Michał Borkowski (współzałożyciel Brainly), Maciej Noga (współzałożyciel Pracuj.pl), Chris Guzowski (inwestor m.in. w Booksy), Philipp Schomberg (Kingstone Capital), Marek Cygan (Nomagic.ai) i Andrew Rechtman (były Chief Customer Product Officer w REA Group – jednym z największych portali nieruchomościowych na świecie).

Pozyskane środki posłużą do dalszego rozwoju technologii automatycznych wycen opartych o AI i machine learning, umożliwią zakup i obrót mieszkaniami w modelu iBuyingu i pozwolą na wzmocnienie pozycji SonarHome w Warszawie, a także stopniową ekspansję w kolejnych polskich miastach oraz w regionie CEE (m.in. w Pradze, Budapeszcie, Bratysławie i Bukareszcie). Spółka planuje powiększyć zespół m.in. o specjalistów od automatyzacji i analityków BI, programistów, a także specjalistów ds. pozyskiwania i sprzedaży nieruchomości.

– Z Mateuszem łączy nas długa historia, jeszcze z czasów, kiedy stworzył, rozwinął i z powodzeniem sprzedał Allani. Jego dotychczasowe sukcesy i doświadczenia jako przedsiębiorcy szybko przekonały nas do wizji zrewolucjonizowania rynku nieruchomości, który globalnie doświadcza kolejnej fali innowacji w postaci modelu biznesowego iBuyer, czy cyfrowym pośredniczeniu w transakcjach. Jest to szczególnie atrakcyjna oferta dla kupujących i sprzedających zmęczonych niską jakością i skutecznością obecnych rozwiązań dostępnych na rynku. Obserwując z bliska przez ostatnie miesiące, jak SonarHome buduje podwaliny do zmiany dynamiki na polskim rynku nieruchomości, z przyjemnością dołączamy do kolejnej rundy inwestycyjnej – mówi Michał Mroczkowski, investment manager w Market One Capital.

– Każdy, kto choć raz doświadczył w swoim życiu żmudnego i nieprzejrzystego procesu zakupu lub sprzedaży mieszkania, kto był zmuszony do podpisywania umowy z agentem na kolanie, w bramie budynku, ten wie, że ten proces można uczynić szybszym, przyjaźniejszym i bardziej efektywnym. Wierzymy, że zespół SonarHome jest na dobrej drodze, aby dokonać jakościowej i technologicznej rewolucji na rynku nieruchomości. Cieszymy się, że wraz z Kogito Ventures zainwestowało tylu doświadczonych aniołów biznesu – mówi Łukasz Obuchowicz, partner w Kogito Ventures.

SonarHome został założony w roku 2017 przez Mateusza Romanowskiego, twórcę i byłego CEO Allani, sprzedanego w Grupie Wirtualna Polska i byłego VP of Growth w Brainly. Narzędzie do automatycznej wyceny mieszkań online rozwijają specjaliści z obszarów data science i machine learning. W roku 2019 SonarHome pozyskał 3 miliony złotych w rundzie inwestycyjnej, której także przewodził fundusz Market One Capital.

– Rynek mieszkań przechodzi w ostatnich latach dynamiczne zmiany, ale jedna rzecz wciąż pozostaje niezmienna. Jeśli mieszkanie nie zostanie właściwie wycenione, jego sprzedaż na rynku wtórnym w Polsce to długotrwały i męczący proces. Sprzedający często nie znają nawet realnej wartości ich nieruchomości. W SonarHome chcemy wyrównać szanse i ułatwić przejście przez ten proces. Udostępniamy właścicielom mieszkań bezpłatne narzędzie do wyceny, pomoc w znalezieniu nabywcy na wolnym rynku, a także szybki zakup mieszkania za gotówkę, w oparciu o rynkową wycenę. Dzięki nowemu finansowaniu będziemy mogli zwiększyć skalę i pomóc w sprzedaży nieruchomości nie tylko mieszkańcom Warszawy, ale też innych miast w Polsce i Europie Środkowej – mówi Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem