SonarHome pozyskał 3 mln złotych, by ułatwić sprzedaż mieszkań w Polsce

Dodane: 14.06.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

SonarHome, polski startup z branży proptech, pozyskał 3 miliony złotych w rundzie pre‑seed, której przewodził fundusz Market One Capital. Pozyskane środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na rozwój działalności w nowatorskim modelu iBuyingu oraz technologii do automatycznej wyceny mieszkań.

SonarHome to pierwszy w Polsce iBuyer – firma, która umożliwia właścicielom mieszkań ich szybką i bezpieczną sprzedaż. iBuyer sam kupuje nieruchomość (w oparciu o jej rynkową wycenę) i od razu wypłaca sprzedającemu należność. W ten sposób proces sprzedaży mieszkania zostaje skrócony z kilku miesięcy do kilku dni. Takie mieszkanie jest następnie sprzedawane dalej – na wolnym rynku lub bezpośrednio do inwestorów instytucjonalnych. Dzięki wykorzystaniu technologii, analizy danych i doświadczeń w marketingu internetowym, SonarHome jest w stanie sprzedać mieszkanie dużo szybciej niż ich indywidualni właściciele.

Mieszkania wyceniane są w oparciu o zaawansowane algorytmy oparte o machine learning, które bazują na danych z ponad 50 tysięcy transakcji, analizowanych od dwóch lat przez SonarHome. Firma oferuje też użytkownikom darmowe narzędzia do wyceny nieruchomości online oraz katalog cen mieszkań. W Warszawie dostępna jest wycena oparta o oferty sprzedaży oraz o rzeczywiste transakcje na rynku. W Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu, użytkownicy mają dostęp do wycen ofertowych.

Firma została założona w roku 2017 przez Mateusza Romanowskiego, założyciela i byłego CEO Allani, agregatora ofert ze sklepów internetowych z modą, sprzedanego w roku 2015 Grupie Wirtualna Polska. Mateusz pełnił także funkcję VP of Growth w Brainly, gdzie pomógł wprowadzić model monetyzacji produktów używanych przez setki milionów użytkowników w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.

Narzędzie do automatycznej wyceny mieszkań online rozwijają specjaliści z obszarów data science i machine learning, a także marketingu i sprzedaży, którzy wcześniej tworzyli i skalowali internetowe produkty m.in. w Allani i Brainly. Zespół SonarHome to także analitycy rynku nieruchomości. Swoim doświadczeniem firmę wspierają eksperci, którzy działają na nim od lat, w tym Eric Oldfield, znany z sukcesów w pracy dla największych portali z branży nieruchomości – Trulia i Zillow.

W pierwszej rundzie finansowania (pre-seed) SonarHome pozyskał 3 mln złotych. Przewodził jej fundusz Market One Capital, a udział wzięły także osoby prywatne, m.in. Michał Borkowski i Tomasz Kraus (współzałożyciele Brainly) oraz Maciej Noga. SonarHome wykorzysta pozyskane środki przede wszystkim na rozwój technologii bazującej na uczeniu maszynowym oraz kanałów dotarcia do użytkowników – zarówno sprzedających, jak i kupujących mieszkania – które umożliwią prowadzenie działalności w modelu iBuyingu.

– Proptech jest jedną z największych kategorii e-biznesu, w której w ostatnim czasie powstaje wiele innowacyjnych projektów. Natomiast sprzedaż mieszkań w Polsce odbywa się w modelu, który nie zmienił się od roku 2000, kiedy pojawiły się pierwsze platformy internetowe z tej kategorii. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w SonarHome, którego misją jest unowocześnienie i zrewolucjonizowanie tego segmentu. Najważniejszym powodem jest świetny zespół, na czele z Mateuszem Romanowskim, doświadczonym seryjnym przedsiębiorcą, z którym z sukcesami pracowaliśmy przy jego wcześniejszych projektach – mówi Marcin Kurek, Partner Zarządzający w Market One Capital.

– Proces sprzedaży nieruchomości w Polsce wiąże się dziś z wieloma niewiadomymi, jest długotrwały i męczący. Właściciele mieszkań nie znają informacji o ich rynkowej wartości oraz kosztów ewentualnej transakcji. Przez długie miesiące muszą spotykać się z zainteresowanymi, którzy mogą się wycofać lub, na przykład, nie dostać kredytu. Proponując sprawne odkupienie mieszkania za gotówkę, SonarHome adresuje te ryzyka i odciąża sprzedającego. Chcemy zapewnić właścicielom mieszkań maksymalne bezpieczeństwo i uprościć cały proces – mówi Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome.