SonarHome pozyskał kolejne 5 mln zł na rozwój nowego sposobu sprzedaży mieszkań

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SonarHome pozyskał kolejne 5 mln zł na rozwój nowego sposobu sprzedaży mieszkań

Udostępnij:

Polski startup SonarHome pozyskał kolejne 5 milionów złotych na rozwój działalności w nowatorskim modelu iBuyingu. W spółkę zainwestował między innymi Maciej Noga i fundusz Ataraxy Ventures, który wcześniej wziął udział w rundzie pre-seed. W sumie SonarHome pozyskał już 8 mln zł. 
SonarHome to polski startup, który jako pierwszy w Polsce umożliwia właścicielom mieszkań ich sprzedaż, w modelu iBuyingu. SonarHome sam kupuje nieruchomość, bezpośrednio od osób indywidualnych lub poprzez agentów, oferując cenę opartą o jej rynkową wartość, i od razu wypłaca sprzedającemu należność. Takie mieszkanie jest następnie sprzedawane dalej – na wolnym rynku lub bezpośrednio do inwestorów instytucjonalnych.

Dotychczas na wtórnym rynku mieszkań szybki zakup proponowali przede wszystkim inwestorzy indywidualni, którzy często oferowali jedynie 2/3 wartości mieszkania, wliczając w swoją marżę ryzyko błędu oceny inwestycji. SonarHome opiera swoją wycenę o aktualne dane rynkowe: ogłoszenia sprzedaży mieszkań oraz najnowsze transakcje w okolicy. Dzięki temu oferty składane przez spółkę są znacznie bardziej atrakcyjne dla sprzedających.

SonarHome wykorzystuje do określania wartości mieszkań zaawansowane algorytmy oparte o machine learning, które bazują na danych z ponad 50 tysięcy transakcji i setek tysięcy ofert, analizowanych od blisko 3 lat. Startup oferuje też właścicielom każdego mieszkania bezpłatne narzędzie umożliwiające oszacowanie jego ceny.

W pierwszej połowie tego roku SonarHome pozyskał 3 mln złotych w rundzie pre-seed, której przewodził fundusz Market One Capital. Wziął w niej udział także Maciej Noga oraz m.in. współzałożyciele Brainly i fundusz Kingstone Capital Partners, inwestujący w firmy proptech. Pozyskane środki posłużyły przede wszystkim do rozwoju technologii bazującej na uczeniu maszynowym, a także kanałów dotarcia do klientów – zarówno sprzedających, jaki kupujących mieszkania.

Teraz SonarHome pozyskał dodatkowe finansowanie w kwocie 5 mln zł, w unikalnej na polskim rynku formie – tzw. venture debt. W inwestycję zaangażował się m.in. Maciej Noga i fundusz Ataraxy Ventures. Pozyskane środki pomogą w rozwoju działalności spółki w modelu iBuyingu.

– Rynek nieruchomości wymaga dużo większych nakładów niż inne branże. Pierwsze miesiące działalności SonarHome pokazały jednak, że iBuying ma w Polsce duży potencjał do rozwoju, a finansowanie venture debt jest najodpowiedniejszą metodą pozyskania kapitału dla takich przedsięwzięć. Model biznesowy, który przedstawia SonarHome może mieć istotny wpływ na wtórny rynek nieruchomości w całym kraju – mówi Maciej Noga.

– Sprzedaż mieszkania to ważna i trudna decyzja. Sam proces jest jednak długotrwały i męczący, a klienci często nie wiedzą, ile ich mieszkania są warte. Chcemy zmienić tę sytuację, dlatego zaczęliśmy od bezpłatnego narzędzia do wyceny nieruchomości, a od kilku miesięcy oferujemy nowy sposób na sprzedaż mieszkania w formie iBuyingu. Nasi klienci doceniają dostarczane przez nas informacje o aktualnych cenach mieszkań, które pomagają w podjęciu samodzielnej decyzji. Pozyskany kapitał będzie stale wykorzystywany do nabywania nieruchomości i pozwoli nam zaoferować usługi większej liczbie sprzedających mieszkania – mówi Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome.

SonarHome został założony przez Mateusza Romanowskiego, twórcę i byłego CEO Allani, agregatora ofert ze sklepów internetowych z modą, sprzedanego Grupie Wirtualna Polska. Mateusz pełnił także funkcję VP of Growth w Brainly, gdzie pomógł wprowadzić model monetyzacji produktów używanych przez setki milionów użytkowników w Polsce, Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach.

Firma zatrudnia dziś około 20 osób, w tym specjalistów z obszarów data science i machine learning. Zespół SonarHome stanowią też specjaliści od marketingu i sprzedaży, którzy wcześniej rozwijali internetowe produkty m.in. Allani i Brainly, oraz doświadczeni analitycy rynku nieruchomości. Firmę wspierają także eksperci, między innymi Eric Oldfield, znany z sukcesów w pracy dla największych portali z branży nieruchomości – Trulia i Zillow, a także Tice Pell, byłej wiceprezes amerykańskiego iBuyera Knock.com.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem