Sono Motors zebrał w zbiórce internetowej 50 mln na elektryczne auto, które ładuje się podczas jazdy

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

sono motors

Udostępnij:

Startup Sono Motors opracował samochód elektryczny Sion, wyposażony w ogniwa fotowoltaiczne umożliwiające ładowanie baterii podczas jazdy. Firmie udało się zebrać potrzebne 50 mln euro w zbiórce internetowej.

Na kilka dni przed końcem zbiórki, która była wyznaczona na 21 stycznia startupowi udało się zebrać potrzebną kwotę pieniędzy. Sono Motors zdecydowali się powalczyć o fundusze w internecie, w grudniu 2019 r., po tym jak z projektu wycofał się główny inwestor.

Czym zaskoczy Sion?

Auta Sion mogą być ładowane przez energię słoneczną oraz za pomocą wtyczek elektrycznych. Zasięg pojazdu ma wynosić 255 km.  Natomiast panele mogłyby wygenerować energię potrzebną do przejechania 34 km.

Gotowy samochód miał trafić na rynek w drugiej połowie 2019 r. Tylko do sierpnia 2018 r. startup otrzymał ok. 5 tys. zamówień. Wówczas elektryczny Sion miał kosztować 16 tys. euro.

sono motors

Na zdjęciu: Sion | Sono Motors

(Nie)oczekiwany zwrot akcji

Sponsorzy spółki wycofali się z finansowania projektu, ponieważ uznali, że jego produkcja jest zbyt kosztowna. Laurin Hahn, dyrektor generalna Sono Motors, liczyła się z takim scenariuszem.

Dzięki zbiórce prace nad ulepszaniem auta mogą trwać nadal. Właściciele firmy przewidzieli uruchomienie produkcji samochodu na wrzesień 2021 r.

Firma Sono Motors powstała w  2016 r. w Monachium.

Na zdjęciu: Sion | Sono Motors

W Polsce jest już prawie 8000 aut elektrycznych

Natomiast w naszym kraju do końca października zeszłego roku zarejestrowano w Polsce 7,9 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Około 60% z nich to auta w pełni elektryczne, a pozostałe 40% to hybrydy.

Licznik ElektromobilnoÅ›ci, uruchomiony przez Polski ZwiÄ…zek Paliw Alternatywnych i Polski ZwiÄ…zek PrzemysÅ‚u Motoryzacyjnego, podaje, że na przestrzeni 10 miesiÄ™cy – od stycznia do października – liczba rejestracji pojazdów elektrycznych i hybryd typu plug-in wyniosÅ‚a 3250 sztuk. To o 100% wiÄ™cej niż w tym samym okresie w ubiegÅ‚ym roku.

Poza rosnącą liczbą samochodów w Polsce, rośnie także infrastruktura ładowania elektryków. Pod koniec października w Polsce funkcjonowało 958 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1 748 punktów). 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.