SpaceX będzie wysyłał ludzi w kosmos na początku 2020 roku

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

SpaceX będzie wysyłał ludzi w kosmos na początku 2020 roku

Udostępnij:

Firma SpaceX, której założycielem jest Elon Musk, cały czas wierzy, że na początku przyszłego roku uda się jej wysłać pierwszych pasażerów w kosmos. Właśnie zakończono z powodzeniem serię testów silników załogowej kapsuły Dragon.

Plan SpaceX miał zostać zrealizowany nieco wcześniej, jednak w kwietniu tego roku kapsuła Dragon uległa nagłej awarii, co opóźniło realizację projektu. Podczas testów na początku roku doszło do eksplozji, która zniszczyła pojazd.

Przez ostatnie miesiące specjaliści z SpaceX i NASA pracowali nad tym, by ustalić przyczynę tego wybuchu. Jak się okazało płynne paliwo, które jest wykorzystywane w systemie utrzymywania ciśnienia za pomocą helu doprowadziło do zapalenia się tytanowego zaworu. Zespół SpaceX przeanalizował wyniki tego dochodzenia i przeprojektował system, a firma zapowiada, że uruchomi loty w kosmos już na początku 2020 roku.

Zapowiadane loty to bardzo ważny program dla NASA. Amerykanie chcą tym samym wznowić loty załogowe na własnym sprzęcie, które zostały przerwane w 2011 roku. NASA na ten cel przeznaczyła 6,8 mld dolarów. Pieniądze trafiły w głównej mierze do dwóch firm: Boeing i Spacex. Jeżeli chodzi o program Boeinga, na ten moment, również ma on opóźnienia.

Produkty SpaceX

SpaceX projektuje i buduje serię rakiet orbitalnych Falcon i statków kosmicznych Dragon. Poza tym firma tworzy silniki rakietowe Merlin i Raptor. W sierpniu tego roku informowaliśmy, że SpaceX przeprowadziła kolejną udaną próbę swojej nowej rakiety Starhopper. Testy te miały za zadanie sprawdzenie nowych silników Raptor. Pojazd, który ma w przyszłości wynosić ludzi w przestrzeń kosmiczną, wykonał skok na wysokość 150 metrów.

Starhopper w przyszłości ma być wykorzystywany do lotów na Księżyc, a docelowo na Marsa. Trwają intensywne testy, od których powodzenia zależą przyszłe komercyjne loty kosmiczne SpaceX. Obecna konstrukcja służy przede wszystkim do testowania silników Raptor.

Pierwszy komercyjny lot w kosmos tego pojazdu jest planowany na 2021 rok. Szacuje się, że statek będzie długi na 55 metrów i będzie w nim ponad 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek i pasażerów. Firma zapewnia, że wnętrze pomieści nawet 100 osób.

Jak widać plany Elona Muska są bardzo ambitne. Biznesmen bardzo mocno skupił się na branży kosmicznej. Celem SpaceX jest realizacja tzw. misji marsjańskiej, czyli stworzenie stabilnego połączenia między Ziemią a Marsem. Elon Musk twierdzi, iż pierwsze pełne załogowe loty na Marsa odbędą się w drugiej połowie lat dwudziestych, do 2040 roku chciałby widzieć tam kolonię liczącą milion osób. Czy jest to możliwe? Patrząc na tempo prac związanych z tymi planami, możemy twierdzić, że jest to całkiem realne.