SpaceX będzie wysyłał ludzi w kosmos na początku 2020 roku

Dodane: 21.11.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Firma SpaceX, której założycielem jest Elon Musk, cały czas wierzy, że na początku przyszłego roku uda się jej wysłać pierwszych pasażerów w kosmos. Właśnie zakończono z powodzeniem serię testów silników załogowej kapsuły Dragon.
Plan SpaceX miał zostać zrealizowany nieco wcześniej, jednak w kwietniu tego roku kapsuła Dragon uległa nagłej awarii, co opóźniło realizację projektu. Podczas testów na początku roku doszło do eksplozji, która zniszczyła pojazd.

Przez ostatnie miesiące specjaliści z SpaceX i NASA pracowali nad tym, by ustalić przyczynę tego wybuchu. Jak się okazało płynne paliwo, które jest wykorzystywane w systemie utrzymywania ciśnienia za pomocą helu doprowadziło do zapalenia się tytanowego zaworu. Zespół SpaceX przeanalizował wyniki tego dochodzenia i przeprojektował system, a firma zapowiada, że uruchomi loty w kosmos już na początku 2020 roku.

Zapowiadane loty to bardzo ważny program dla NASA. Amerykanie chcą tym samym wznowić loty załogowe na własnym sprzęcie, które zostały przerwane w 2011 roku. NASA na ten cel przeznaczyła 6,8 mld dolarów. Pieniądze trafiły w głównej mierze do dwóch firm: Boeing i Spacex. Jeżeli chodzi o program Boeinga, na ten moment, również ma on opóźnienia.

Produkty SpaceX

SpaceX projektuje i buduje serię rakiet orbitalnych Falcon i statków kosmicznych Dragon. Poza tym firma tworzy silniki rakietowe Merlin i Raptor. W sierpniu tego roku informowaliśmy, że SpaceX przeprowadziła kolejną udaną próbę swojej nowej rakiety Starhopper. Testy te miały za zadanie sprawdzenie nowych silników Raptor. Pojazd, który ma w przyszłości wynosić ludzi w przestrzeń kosmiczną, wykonał skok na wysokość 150 metrów.

Starhopper w przyszłości ma być wykorzystywany do lotów na Księżyc, a docelowo na Marsa. Trwają intensywne testy, od których powodzenia zależą przyszłe komercyjne loty kosmiczne SpaceX. Obecna konstrukcja służy przede wszystkim do testowania silników Raptor.

Pierwszy komercyjny lot w kosmos tego pojazdu jest planowany na 2021 rok. Szacuje się, że statek będzie długi na 55 metrów i będzie w nim ponad 1000 metrów sześciennych miejsca na ładunek i pasażerów. Firma zapewnia, że wnętrze pomieści nawet 100 osób.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem