Specjaliści i menedżerowie poszukują nowej pracy

Dodane: 10.12.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

Specjaliści i menedżerowie w Polsce są gotowi na zmiany zawodowe. Jak wynika z najnowszego raportu Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, co czwarty respondent aktywnie szuka pracy (25%).

Kto najczęściej szuka pracy?

Najczęściej aktywnie pracy poszukują osoby zatrudnione w obszarach: HR (36%), Sprzedaż i Marketing (34%), Administracja (31%) oraz przedstawiciele sektorów: FMCG (40% respondentów z tego sektora deklaruje aktywne poszukiwanie pracy), Farmacja i Aparatura Medyczna (37%) oraz Turystyka (36%).

Częstym powodem zmiany pracy wśród specjalistów i menedżerów z działów HR jest chęć dalszego rozwoju i realizowania własnych pomysłów. HR-owcy to osoby bardzo kreatywne, otwarte na nowe trendy i możliwości rynkowe. Przy doskonałym rozumieniu biznesu i otwartości na jego potrzeby są w stanie stworzyć idealnie dopasowane rozwiązania z obszaru personalnego – zauważa Marta Tobiasz, Team Leader Antal HR & Admin.

Wśród osób poszukujących pracy biernie znaczna część pracuje w obszarach: Prawo (67%), IT (59%) oraz Inżynieria i Finanse (po 55%). 86% specjalistów i menedżerów z tej grupy jest pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Mówiąc o sektorach, jakie dominują wśród osób biernie poszukujących pracy, należą do nich: Energia Konwencjonalna i Odnawialna (66%), SSC/BPO (Centra Usług Wspólnych, 62%) oraz IT i Telekomunikacja (57%).

Chęć do zmiany pracy

Przeciętnie reprezentant grupy specjalistów i menedżerów w swoim życiu zmieniał pracę 4 razy, a 22% pracowników zmieniało pracę minimum 6 razy. Tylko 4% respondentów nigdy nie zmieniło w swoim życiu pracy.

Ponad połowa specjalistów i menedżerów (58%) podczas zmiany pracy kierowała się chęcią zdobycia nowych kompetencji. Co trzeciemu ankietowanemu zależało na lepszej atmosferze w pracy (31%), a co piąty respondent jako powód zmiany wskazał zakończenie umowy z poprzednim pracodawcą (20%). Warto zauważyć, że dla polskich pracowników coraz ważniejsza staje się opinia o firmie na rynku – świadczy o tym chociażby fakt, iż zmieniając pracę coraz więcej osób kieruje się prestiżem firmy i atmosferą w niej panującą.

Dla osób podejmujących decyzję o zmianie pracodawcy niezmiennie kluczowym czynnikiem jest możliwość rozwoju, zdefiniowana jako zdobywanie nowych kompetencji. Na znaczeniu zyskały także niematerialne elementy takie jak prestiż przyszłego pracodawcy i lepsza atmosfera pracy. Sytuacja ta stwarza duże wyzwania dla firm chcących pozyskać już nie tylko najlepszych specjalistów czy menedżerów, lecz wszystkich kandydatów rozważających zmianę pracy – twierdzi Anna Piotrowska-Banasiak, Development Director.

Jak wynika z raportu „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, 58% specjalistów i menedżerów planuje w przeciągu najbliższych miesięcy zmienić pracę. Mniej niż połowa (42%) swoją karierę w ciągu najbliższych lat wiąże z obecnym miejscem pracy. Osoby, które planują zmianę to w większości specjaliści i menedżerowie z obszaru Media i Agencje PR – aż 71% respondentów z tej grupy zawodowej zadeklarowało, że zamierza w przeciągu najbliższych kilku miesięcy zmienić miejsce pracy. Liczną grupę stanowią też osoby pracujące w sektorze Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej (68%). Wysoki odsetek planujących zmianę zawodową występuje również wśród osób pracujących w Instytucjach Finansowych, Budownictwie i Nieruchomości oraz w Sieciach Handlowych (64%). 

Warunki zmiany pracy

Dla większości specjalistów i menedżerów (80%) bardzo ważne jest wyższe niż dotychczas wynagrodzenie. 68% respondentów jako niezbędny element rozważenia nowej oferty wskazało umowę o prace, a 50% – cenioną markę pracodawcy. Co trzeci ankietowany chciałby mieć jasno określone warunki awansu (32%).

Kto jest najbardziej pożądany na rynku pracy?

Specjaliści i menedżerowie w ciągu ostatniego roku otrzymali średnio 8 ofert pracy od pracodawców. Największym zainteresowaniem cieszyli się pracownicy z obszaru IT – średnio otrzymują oni 15 zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych rocznie. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z Logistyki – w minionym roku otrzymali średnio 10 ofert pracy. Trzecią grupą, na którą jest wzmożone zapotrzebowanie, jest Inżynieria – specjaliści i menedżerowie zadeklarowali, że dostali 9 zaproszeń do rekrutacji, w ostatnim roku.

Rynek IT to już nie jest tylko tak zwany rynek kandydata. Najwięcej ofert otrzymują specjaliści posiadający 2- oraz 3-letnie doświadczenie, których oczekiwania finansowe rosną bardzo szybko i coraz częściej zaczynają dorównywać oczekiwaniom osób z dużo większym doświadczeniem. To z kolei wpływa na zmianę preferencji wobec formy zatrudnienia – z roku na rok przybywa osób, które decydują się na współpracę kontraktową – komentuje Ewa Paprocka, Team Leader, Antal IT Services

fot. pixabay.com