Specjalne strefy ekonomiczne. Czy to miejsce dla startupów?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Specjalne strefy ekonomiczne. Czy to miejsce dla startupów?

Udostępnij:

Katowicka i Łódzka specjalna strefa ekonomiczna znalazły się na szczycie rankingu Financial Times na najlepsze tego typu jednostki na świecie. Zajęły one kolejno piąte i szóste miejsce w zestawieniu. Skąd tak dobry wynik? I czy SSE to dobre miejsca dla startupów?

Pisaliśmy już o parkach technologicznych, teraz czas przyjrzeć się polskiej mapie specjalnych stref ekonomicznych. Które SSE oferują najlepsze warunki dla startupów? Które współpracują z parkami technologicznymi, naukowymi, przemysłowymi – miejscami, w których rodzą się i dorastają startupy?

SSE to mechanizm, który pozwala firmom płacić niższe podatki. To akurat dla startupów, niewielkich co do zasady firm, nie jest to cecha, na którą zwracają szczególną uwagę. Jednak wiele z polskich SSE działa na tyle prężnie, że warto je rozważyć jako miejsce ulokowania swojej spółki z innego powodu – przyciągają inwestycje, finansowanie i tworzą nowe miejsca pracy – dużo tu łatwiej o pozyskanie klienta dla startupu niż gdy prowadzi się biznes z poza tego typu skupiskiem. Siedzibę firmy można też założyć w sąsiadującym z mocną SSE parku przemysłowym/technologicznym, czerpiąc z takiego układu podwójnie – zyskując dedykowane stricte startupom udogodnienia parku, a jednocześnie korzystając z dużych możliwości networkingowych idących za sąsiedztwem skupiska firm w SSE.

SSE wciąż pełnią ważną rolę w polskiej gospodarce. Ich znaczenie dobrze obrazuje poniższy wykres – aż jedna trzecia inwestycji lokowana jest na ich terenie:

Źródło: Robocze podsumowanie PSI za rok 2021, za: biznes.gov.pl.

W dziesiątce najlepszych na świecie

Dwie polskie SSE wśród dziesięciu najlepszych na świecie według rankingu Global Free Zones of the Year Award 2021 brytyjskiego FDI Intelligence (działającego pod egidą Financial Timesa):

Ranking ustalany jest na podstawie zgłaszających się do FT specjalnych stref ekonomicznych. Do zestawienia za rok 2021 zgłosiło się 70 SSE.

Katowicka SSE została doceniona za “najlepsze warunki pośród europejskich SSE dla dużych firm”, przyciągnięcie w 2020 98 dużych lokatorów. W szczególności uwagę zwrócono na projekt ElectroMobility Poland wart 441,1 mln euro. W Łódzkiej strefie obok dobrych wyników w przyciąganiu największych firm, dostrzeżono również duży potencjał rozwoju MŚP, w tym startupów. Dostrzeżono również sieci badawczej 5G, gdzie startupy mogą testować rozwiązania powiązane z technologią 5G. Doceniono również dostosowanie łódzkiej strefy do warunków pandemii: “Jury było pod wrażeniem strategicznych dostosowań, poprzez podwojenie wysiłków w kierunku transformacji cyfrowej.

To nie pierwszy raz, gdy Katowicka i Łódzka strefa zostają docenione w rankingu Financial Times: katowicka zgarniała tytuł najlepszej strefy w Europie rokrocznie w latach 2015-2021 (z wyjątkiem 2020 roku), łódzka kilkukrotnie tytuły najlepszej SSE dla sektora MŚP w Europie i globalnie.

Trzy największe w Polsce

Największe strefy w tym momencie to katowicka, kostrzyńsko-słubicka i Euro-park “Wisłosan” – jedna trzecia (30%) inwestycji, które uruchomiono w ramach SSE w 2021 roku, została założona właśnie w tych strefach. Łącznie rozpoczęto w nich realizację 139 projektów na łączną kwotę 8,5 mld złotych.

Cztery wymienione wyżej strefy, to oczywiście nie wszystkie SSE funkcjonujące w naszym kraju. Łącznie w Polsce działa ich dwanaście. Poniżej znajdziecie opisy kluczowych naszym zdaniem stref funkcjonujących w naszym kraju, zbudowane na bazie materiałów przesłanych do nas przez poszczególne strefy i strony PAIH. Zarządzających SSE prosiliśmy w szczególności o wskazanie udogodnień przygotowanych dla startupów.

Łódzka SSE

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna to obecnie ponad 350 średnich i dużych przedsiębiorstw, w większości firm produkcyjnych. Dzięki autorskim narzędziom otwartych innowacji Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. od 2017 roku tworzy płaszczyznę współpracy startupów z inwestorami, wspierając komercjalizację, tworząc efekty synergii i rozwiązując realne problemy technologiczne i biznesowe.

W ciągu ostatnich 5 lat, ŁSSE skutecznie wdrożyła i zrealizowała 3 programy akceleracyjne: Startup Spark, Startup Spark 2.0 i S5-Akcelerator Technologii 5G. Obecnie realizowany jest tu nowy program akceleracyjny – Re_source, dzięki któremu startupy z całego świata mogą wejść na rynki Europy Środkowo-Wschodniej otrzymując przy tym zastrzyk finansowy do rozwoju swoich pomysłów. Wszystko przy ścisłej współpracy z odbiorcami ich technologii.

Wyróżniki ŁSSE:

  • dostęp do networkingu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ponad 350 firm w portfolio),
  • wsparcie w skalowaniu rozwiązań do biznesu (dedykowane działania B2B) – 5G Scale Centre,
  • promocja rozwiązań wśród branży produkcyjnej i usługowej (m.in. AGD, ICT, kosmetyczna, farmaceutyczna, opakowania i inne),
  • IoE Hub: przestrzeń wymiany myśli i idei w obszarze IoT i 5G realizowana we współpracy z CIC Warsaw,
  • dostęp do infrastruktury 5G w celu testowania produktów i usług opartych na technologii piątej generacji.

Źródło: PAIH.

Katowicka SSE

  • Łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie firmy działające w Strefie: 44 mld zł.
  • Łączne zatrudnienie na terenie Strefy: ok. 90.000 miejsc pracy.
  • Sektory wiodące: motoryzacyjny, wyroby ze szkła, metalowy, przetwórstwa drzewnego, spożywczy i budowlany.
  • Najlepszy wynik wśród specjalnych stref ekonomicznych w Polsce w 2021 r. oraz rekordowa liczba wydanych decyzji o wsparciu (102) [źródło informacji: PAIH].
Źródło: PAIH.

Pomorska SSE

PSSE ma w swojej ofercie inwestycyjnej Gdański Park Naukowo-Technologiczny, którego usługi dedykowane są startupom oraz rozwojowi przedsiębiorczości na wczesnym etapie. Na terenie SSE działa Centrum Programowania Robotów Przemysłowych oraz laboratoria MOLANOTE. W ramach wsparcia oferuje:

  • Pomoc publiczną w formie pomocy de minimis w postaci ulgi do czynszu i usług towarzyszących dla przedsiębiorców rozpoczynających funkcjonowanie w GPN-T przez okres maksymalnie 5 lat;
  • Pomoc we wdrażaniu i transferze nowych technologii;
  • Budowanie sieci wzajemnych powiązań pomiędzy firmami prowadzącymi działalność na terenie Parku oraz instytucjami naukowymi z otoczenia Parku;
  • Pomoc w promocji działań oraz wsparcie w prowadzonych innowacyjnych przedsięwzięciach;
  • Zniżkę na wynajem sal spotkań w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym;
  • Coworking;
  • Dostęp do Inkubatora Technologicznego;
  • Warsztatownię i prototypownię Space4MAkers;
  • Programy akceleracyjne;
  • Konkursy dla startupów;
  • Prestiżowy i rozpoznawalny adres – ul. Trzy Lipy 3;
  • Preferencyjne warunki przyjęcia oraz opłat za ofertę przedszkola.
Źródło: PAIH.

Krakowska SSE i Krakowski Park Technologiczny

Młoda firma przychodząc do KPT może przede wszystkim skorzystać z oferty Inkubatora Technologicznego i wynająć tu biuro na preferencyjnych warunkach, zyskując tym samym dostęp do szkoleń, warsztatów i networkingu. W tej chwili w biurach pracuje 40 firm. W drugim inkubatorze — Digital Dragons – w tym roku KPT współpracuje z Funduszem Zalążkowym KPT. Wsparcie Funduszu daje większe możliwości rozwoju startupom z branży gier, a tegoroczny program kładzie duży nacisk na pozyskanie inwestorów. Za chwilę startuje kolejny nabór.

Startupy mogą skorzystać z jednego z programów rozwojowych oferowanych przez KPT: EIT Digital Venture Program, który wspiera ekspansję zagraniczną startupów (właśnie rusza rekrutacja), KPT ScaleUP, dedykowany startupom z branż Przemysłu 4.0, czy Platforma Startowa Unicorn Hub, w której KPT jest jednym z partnerów(wsparcie rozwoju innowacyjnych startupów z Polski Wschodniej, obecnie trwa nabór już do VIII edycji inkubacji.

Startupy mogę także skorzystać ze zgromadzonej przez nas wiedzy. W ramach projektu Idea Development Camp – Crowdfunding Edition powstał e-book „Katalog platform crowdfundingowych”.

Źródło: PAIH.

Legnicka SSE

Funkcjonowanie startupów najczęściej wiążą się z badaniami i rozwojem oraz nowoczesnymi usługami dla biznesu, więc już na początku możemy zaoferować zwolnienie podatkowego sięgające 45% oraz obniżenie wymaganych nakładów inwestycyjnych w zależności od wielkości przedsięwzięcia 95-98% – piszą w odpowiedzi na nasze pytania przedstawiciele Legnickiej SSE.

Najczęstszą barierą we wzroście startupów jest zwyczajnie brak miejsca na rozwój. Kolejną barierą jest brak funduszy na wybudowanie własnej hali, a już wcześniej na zakup drogiego gruntu. Dlatego przygotowujemy specjalny projekt budowy hal produkcyjnych, magazynowych, a także logistycznych, które będziemy chcieli udostępniać również w modelu subskrypcyjnym. Można powiedzieć, że nasze hale dla startupów czy producentów będą dostępne jak Spotify. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsza hala zostanie udostępniona pod koniec 2023 r.

Przystąpiliśmy również do realizacji Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego, które tworzy LSSE, przy wsparciu KGHM Polska Miedź i kilkunastu innych partnerów. Wśród nich znajdują się samorządy, uczelnie wyższe, a także organizacje wspierające biznes oraz klaster lotniczy. W swoim założeniu MCRG ma wspierać cały obszar gospodarczy od inkubatora przedsiębiorczości, startupów po dużych inwestorów chcących swoje zakłady lokować w regionie.

  • Łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie przedsiębiorstwa działające w Strefie od momentu jej powstania do teraz: ponad 10 mld złotych.
  • Łączne zatrudnienie na terenie Strefy: 17 tys. pracowników.
  • Sektory wiodące: przemysł motoryzacyjny oraz metalowy [źródło informacji: PAIH].
Źródło: PAIH.

Działalność w klastrach edukacyjnym, lotniczym, czy motoryzacyjnym pozwala nam na inicjowanie kontaktów z potentatami na rynku. Wśród Partnerów klastrów mamy np. VW, Sitech, Collins Aerospace oraz wielu innych globalnych koncernów.

Starachowicka SSE

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” oferuje pomoc publiczną na najwyższym w Unii Europejskiej poziomie – 50% dla dużych, 60% dla średnich i nawet 70% wsparcia dla małych i mikroprzedsiębiorców. W kontekście startupów, to ogromna szansa na rozwój od samego początku działalności. Przedsiębiorcy obsługiwani są kompleksowo a decyzję o wsparciu otrzymują w ciągu 2-3 tygodni od złożenia oficjalnego wniosku.

Województwo świętokrzyskie, południowe powiaty województwa mazowieckiego i powiat puławski na Lubelszczyźnie to obszar działania SSE „Starachowice”. Szczególnie w województwie świętokrzyskim wciąż posiadamy przygotowane zasoby kadrowe, w tym wykwalifikowanych specjalistów. Przedsiębiorcy dobrze współpracują z uczelniami wyższymi i szkołami branżowymi. Strefa wspiera kooperację między sektorem edukacji i nauki a branżystami. Koordynujemy Świętokrzyski klaster Edukacji Zawodowej – przestrzeń w której instytucje, organizacje i firmy działają na rzecz rozwoju kształcenia branżowego.

  • Łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie firmy działające w Strefie od momentu jej powstania do teraz: 3,1 mld zł nakładów inwestycyjnych.
  • Łączne zatrudnienie na terenie Strefy: 10 000 miejsc pracy.
  • Sektory wiodące: ceramiczny, chemiczny, metalowy, maszynowy [Źródło informacji: PAIH].
Źródło: PAIH.

Kostrzyńsko-Słubicka SSE

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje zwolnienie z podatku dochodowego. Wysokość zwolnienia waha się od 20% do 60% wartości nowej inwestycji w zależności od wielkości przedsiębiorcy oraz lokalizacji jego nowej inwestycji.

Firma mikro może się starać o wsparcie już od wartości nowej inwestycji na poziomie 200 tysięcy złotych. Strefa oferuje również zwolnienia na inwestycje w tzw. nowoczesne usługi dla biznesu dla firm dużych i średnich.

  • Łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie firmy działające w Strefie od momentu jej powstania do teraz wynosi ponad 10 mld zł.
  • Łączne zatrudnienie na terenie Strefy: ponad 36 000 miejsc pracy.
  • Łatwy dostęp do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz rzecznych w Berlinie i Hamburgu (rzekami Odrą i Wartą) [źródło: PAIH].

Źródło: PAIH.

Suwalska SSE

Tereny Parku Technologicznego w Ełku są objęte specjalną strefą ekonomiczną, ponadto współdziałamy z parkami w zakresie organizacji różnych wydarzeń, czy informujemy przedsiębiorców o możliwości skontaktowania się z parkami.

Spółki zarządzające podejmują wiele działań szkoleniowych, informacyjnych i promocyjnych na rzecz przedsiębiorców działających w oparciu o decyzję o wsparciu. Jako SSSE S.A. pojawiamy się na różnorodnych targach, gdzie prezentujemy każdą zainteresowaną firmę, organizujemy różnorodne szkolenia (np.: o zmianach podatkowych, o efektywnych procesach produkcyjnych), chętnie pomagamy w znalezieniu kooperantów (dzięki współpracy z podmiotami trzecimi, takimi jak np.: PAIH, czy klastry).

  • Łączna wysokość nakładów inwestycyjnych poniesionych przez wszystkie firmy działające w Strefie od momentu jej powstania do teraz: ok. 5 mld zł.
  • Łączne zatrudnienie na terenie Strefy: ponad 14 500.
  • Sektory wiodące: drzewny, metalowy, tworzyw sztucznych, meblarski [źródło informacji: PAIH].
Źródło: PAIH.

Warmińsko-mazurska SSE

W warmińsko-mazurskiej SSE, podobnie jak w suwalskiej, brak specjalnych rozwiązań dla startupów. “Wśród naszych przedsiębiorców nie znajdują się firmy działające na zasadzie startupów. Wszyscy przedsiębiorcy wnioskujący o wydanie „Decyzji o wsparciu” mają już ściśle określony zakres działalności gospodarczej i raczej ugruntowaną pozycje na rynku”.

Specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonowały do 2026 roku. Później ze zniżek podatkowych będzie można korzystać w ramach funkcjonującej równolegle do SSE już od kilku lat, Polskiej Strefy Inwestycji (PSI).