Speed dating oczami inwestora. Zawsze inwestujemy w jedną ze spółek, które tam spotkamy

Dodane: 03.02.2017

Dariusz Pruc Jacek Łubiński

Udostępnij:

Jak wyglądają „szybkie randki” z perspektywy inwestorów? Jakie korzyści mogą osiągnąć inwestorzy biorąc udział w tym wydarzeniu? Przede wszystkim to oszczędność czasu. Wstępnej selekcji dokonują organizatorzy, więc na spotkania z inwestorami trafiają tylko dobrze sprofilowane startupy.

Zdjęcie główne artykułu by pexels.com

Jako fundusz VC (Experior Venture Fund), który aktywnie poszukuje potencjalnych celów inwestycyjnych, bardzo pozytywnie oceniamy speed dating. Uczestniczymy w tej inicjatywie od pierwszej edycji i stwierdzamy, że poziom uczestników z edycji na edycję rośnie. Wynika to z faktu, że organizatorzy doskonale rozumieją zarówno potrzeby założycieli, jak i inwestorów. Wiedza ta pozwala im proaktywnie łączyć obie strony wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom.

Potwierdzeniem są wyniki: każde VC Speed Dating zakończyło się przynajmniej jedną transakcją! Perfect Dashboard to nasza druga spółka portfelowa, którą poznaliśmy podczas eventu, pierwszą była Fuero Games, które poznaliśmy w listopadzie 2014 roku. Sam udział w speed datingu nie sprawi jednak, że zainwestujemy w daną spółkę. Jej założyciele powinni być przygotowani na szereg pytań. Na co inwestor zwraca uwagę podczas spotkania?

Dużą uwagę zwraca na poziom przygotowania przedsiębiorców do takiego spotkania. Ma ono swoja specyfikę – to, że trwa krótko i odbywa się twarzą w twarz – wymaga innego przygotowania niż np.: pitch na scenie. Rozmowa przy “randkowym” stoliku jest interaktywna, więc nie ma sztywnych ram. Trzeba być za to przygotowanym na pytania, nie tylko o sam projekt, ale też o zespół czy finanse.

Na pewno wręczenie inwestorowi tzw. one-pager’a, a jeśli to możliwe prezentacji prototypu, jest dobrym pomysłem, który przybliży do podjęcia pozytywnej decyzji o nawiązaniu współpracy. Naszym zdaniem każdy speed dating to świetna okazja, aby w ciągu kilku godzin zapoznać się z kilkunastoma startupami w formie niemęczącej, kilkuminutowej rozmowy.

Przed spotkaniem ze startupami inwestorzy muszą mieć jednak konkretnie sprecyzowane oczekiwania. To od nich będzie zależeć, z którą firmą zostanie podpisana umowa inwestycyjna. Najczęściej oceniana jest innowacyjność oferowanych rozwiązań oraz zaspokajanie potrzeb potencjalnych konsumentów.

Jeśli uważasz, że Twój pomysł przekona inwestora – IV edycja VC Speed Dating odbędzie się już 9 marca! Rekrutacja startuje 13.01 – nie przegap swojej szansy na rozwój biznesu. Więcej informacji na www.vcsd.pl.

Autorzy tekstu:

Dariusz Pruc

Investment Associate w Experior Venture Fund

Posiada ponad 6 lat doświadczenia zawodowego w tym od 2 lat jest członkiem zespołu Experior Venture Fund. Wcześniej pracował w Deloitte w zespole Corporate Finance, gdzie zajmował się fuzjami i przejęciami. Dariusz doradzał zarówno po stronie kupującej jak i sprzedającej zarówno przedsiębiorstwom jak również funduszom private equity. Dariusz jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie ukończył kierunek Finanse i Bankowość ze specjalizacją Bankowość Inwestycyjna.

Jacek Łubiński 

Dyrektor Inwestycyjny w Experior Venture Fund

Nadzoruje proces inwestycyjny po stronie Funduszu i kieruje pracami zespołu analitycznego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w projektach związanych z technologiami, ICT, ochroną zdrowia i usługami finansowymi. Jacek zasiada w Radzie Nadzorczej spółki Comperia, notowanej na GPW. Jest także Przewodniczącym Rady Nadzorczej Fuero Games oraz Członkiem Rady Nadzorczej Inex System. Poprzednio Jacek doradzał w zakresie transakcji fuzji i przejęć oraz pozyskiwania finansowania wiodącym polskim przedsiębiorstwom oraz funduszom private equity. Wcześniej pracował w Grupie Technologicznej w Deloitte Business Consulting.