Polska energetyczna rewolucja już trwa
Według raportu przygotowanego przez PFR, w samym tylko 2020 roku ponad 300 polskich firm otrzymało łącznie 2,1 mld zł finansowania od funduszy VC. To wzrost o około 170% w porównaniu z rokiem 2019, a wiele wskazuje na to, że inwestycje VC w polskie młode spółki technologiczne w 2021 znów podwoją swoja wartość względem roku ubiegłego.
- Najczęstszymi obszarami inwestycji w 2020 były opieka zdrowotna (25% wszystkich inwestycji), programowanie dla przedsiębiorstw (15%) oraz sektor FinTech (9%).
- Na 7. miejscu pod względem liczby inwestycji uplasował się obszar energetyki.
Sektor energetyczny zaczyna odgrywać w Polsce ważną rolę w inwestycjach venture capital. – „Może być to spore zaskoczenie dla wszystkich tych, u których nadal bardzo silne jest przekonanie, że “Polska węglem stoi” – komentuje Bartłomiej Gola, partner generalny SpeedUp Energy Innovation. – „Na pewno brakuje u nas jeszcze firm energy-techowych z obszaru magazynowania energii, bo to trudny rynek, zagarnięty przez gigantów. Brakuje również tych oferujących sposoby na stabilizację sieci elektroenergetycznej, co w najbliższych latach będzie jednym z największych wyzwań, wynikających z rozwoju rozproszonych źródeł odnawialnych.” – dodaje Gola.
Energy-techy przeganiają sztuczną inteligencję
Choć inwestycje funduszy VC w spółki z obszaru energy-tech nie są jeszcze w Polsce tak popularne, jak rozwiązania związane ze zdrowiem czy technologiami w finansach, to ich wartość bardzo szybko rośnie. To trend obserwowany na całym świecie – według danych PWC inwestycje w szeroko rozumianą technologię klimatyczną wzrosły z 418 mln USD rocznie w 2013 r. do 16,3 mld USD w 2019 r. – zanotowały trzykrotnie większy wzrost, niż inwestycje w sztuczną inteligencję w tym samym okresie. Sam rynek europejski przyciągnął inwestycje w energy-techy o wartości 7 miliardów dolarów. Prawie jedna czwarta transakcji klimatycznych (24%) obejmowała inwestora korporacyjnego – firmy szukając innowacji coraz częściej decydują się na inwestycje w startupy.
Z badania rynku przeprowadzonego w marcu i kwietniu 2021 przez SpeedUp Energy Innovation wynika, że w Polsce działa ponad 100 młodych firm związanych z technologiami energetycznymi, w tym:
- 38 tworzy rozwiązania z zakresu elektromobilności,
- 7 opracowuje rozwiązania w obszarze magazynowania energii,
- 14 postawiło na innowacje w dystrybucji energii,
- 19 firm działa w obszarze smart city & sustainability,
- 23 za cel postawiło sobie opracowanie nowych metod wytwarzania energii.
Kapitałochłonność głównym problemem, zagraniczni inwestorzy nadzieją
Na polskim rynku energy-techowym najlepiej rokujące obecnie obszary to rozwój technologii wodorowych, optymalizacja i zwiększanie efektywności fotowoltaiki oraz smart mobility. To, co według Bartłomieja Goli najbardziej blokuje rozwój startupów energy-techowych to ich duża kapitałochłonność. – „Potrzeba sporo środków, żeby stworzyć i wypuścić na rynek produkt w pełni funkcjonalny, a u nas w Polsce większość funduszy inwestuje na etapie zalążkowym. Brakuje funduszy, które gotowe byłyby zainwestować po pierwszej rundzie w dalszy rozwój produktu/technologii spółki, która nie generuje jeszcze przychodów. Rosnące zainteresowanie polskimi spółkami wśród zagranicznych inwestorów może być przepustką dla wielu polskich startupów do dalszego rozwijania swoich projektów.” – dodaje Gola.
Wśród zmapowanych przez SpeedUp Energy Innovation podmiotów znajdują się takie, które mają już na koncie spore sukcesy, jak spółka Lerta, a także te wciąż wymagające prac R&D, ale dające spore nadzieje na sukces jak Saule Technologies. Mapa ma w założeniu ewoluować i być poszerzana o kolejne podmioty, który nie znalazły się w jej wersji 1.0 – przykładem może być choćby Eko-Energetyka, produkującą duże stacje ładowania dla autobusów. – „Większość z widocznych na mapie firm ma potencjał rozwoju międzynarodowego” – podsumowuje Bartłomiej Gola.