SpeedUp Venture Capital Group

speedup venture capital group
Udostępnij:
Fundusze

Nazwa: SpeedUp Venture Capital Group
Strona www: www.speedupgroup.com, www.iqbator.pl

Opis:

SpeedUp, grupa funduszy venture, powstała w 2009 r. Stworzyli ją czterej partnerzy, znający się i współpracujący ze sobą od wielu lat. W ramach SpeedUp Venture Capital Group działają obecnie dwa fundusze: SpeedUp IQbator, powstały w 2009 r. i SpeedUp Investments powołany do działania w 2010 r.

SpeedUp poszukuje pomysłów, które mają potencjał wykorzystania technologii w celu zmiany reguł rynkowych, a przez to ulepszenie i ułatwienie życia codziennego. Zdaniem Partnerów SpeedUp tylko takie projekty mają szansę na sukces rynkowy. Sukces biznesowy w postaci zysku jest konsekwencją ciekawego rozwiązania, a nie celem ani środkiem samym w sobie. Inwestycje w start-upy technologiczne pozwalają na bardzo szybkie budowanie wartości. Internet, zdaniem Partnerów SpeedUp, jest przyszłością (w przeciwieństwie do klasycznej reklamy, w której działali wcześniej). 

Jakość zespołu na wczesnym etapie rozwoju każdego przedsiębiorstwa ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia dlatego SpeedUp inwestuje przede wszystkim w silnych liderów, dopiero w dalszej kolejności w ich pomysły. Oprócz kapitału finansowego SpeedUp oferuje startującym firmom także “inteligentny kapitał”: wiedzę, doświadczenie i networking. Oprócz w.w. wartości dodanych SpeedUp często oferuje młodym przedsiębiorcom półroczny kurs menedżerski budujący i wzmacniający kompetencje zarządcze młodej kadry.

Zarząd SpeedUp tworzą pięciu menedżerów: Rene Xavier Gerard, Bartek Gola, Michał Lehmann, Arek Piechocki i Marcin Paprocki. Ten sprawdzony zespół pracuje wspólnie już od 1996 roku kiedy to panowie zaczęli karierę w agencji reklamowej JUST. Później założyli BTL Group, który sprzedali w 2002 roku. W tym samym czasie podjęli decyzję o zakończeniu pracy w reklamie i zaczęli inwestować jako Aniołowie Biznesu. Trafność ich decyzji potwierdzały wysokie stopy zwrotu z inwestycji zatem utworzenie SpeedUp było kolejnym, naturalnym krokiem biznesowym.
Fundusze SpeedUp zainwestowały już w 12 spółek portfelowych: Holicon, Droppa, IC Solution, dwiepaczki.pl, Qualimo, Legimi, SmartCam, GagaBox, Upside, SaveUp, Booklikes, Okazjum. SpeedUp wyszedł już z pierwszej spółki (Holicon), uzyskawszy 40-krotny zwrot z zainwestowanego kapitału. Najnowsze 6 inwestycji to: LaterTV, RekomendMe, Lookmash, TimeSelf , Pastylka.pl i Ortopedio.pl.

Fundusze SpeedUp:

1. SpeedUp Investments Fund

  • Funkcjonuje od 2010 r.
  • Fundusz jest oparty o środki prywatne.
  • Inwestycje na etapie seed i start-up.
  • 10 spółek portfelowych: Helicon, Droppa, IC Solution, dwiepaczki.pl, Qualimo, Legimi, SmartCam, GagaBox, Upside, Booklikes.
  • Kapitalizacja ok. 8 milionów PLN

SpeedUp Investments jest funduszem inwestycyjnym, specjalizującym się w inwestycjach w technologie informatyczne (ICT), e-commerce oraz technologie mobilne. Wspiera przedsiębiorstwa we wczesnych fazach rozwoju: seed, start-up, early growth, w wysokości inwestycji do 1 miliona złotych. Wysoki udział środków osób zarządzających SpeedUp w inwestowanym kapitale sprawia, że akceptowany poziom ryzyka jest wyższy niż funduszach opartych w 100% o kapitał powierzony, ale też wyższa jest potencjalna stopa zwrotu z inwestycji. Fundusz wyszedł już z pierwszej spółki (Holicon) z 40-krotnym zwrotem z zainwestowanego kapitału.

2. SpeedUp IQbator

  • Działa od 2009 r.
  • IQbator wspierany jest kwotą 18 milionów PLN w ramach działania POIG 3.1.
  • Inwestycje na etapie seed.
  • Obecnie 5 inwestycji: SaveUp (iTraff Technology), Okazjum, Booklikes, Pastylka, Ortopedio, Lookmash.
  • Do 2013 r planuje inwestycje w ok. 20 spółek

SpeedUp IQbator pomaga przedsiębiorcom, którzy są na początku swojej drogi, oferując im wsparcie w trzech podstawowych obszarach: konsulting biznesowy i technologiczny, inwestycje kapitałowe (do 200 000 Euro w pojedynczy projekt) oraz zapewnienie infrastruktury (w tym biurowej i technologicznej).

IQbator realizuje program współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 3.1). Do 2013 roku spółka planuje zainwestować w ok. 20 innowacyjnych przedsięwzięć. W ramach tej spółki jest realizowany również pionierski program budowy sieci aniołów biznesu.

Portfolio:

BookLikes jest serwisem społecznościowym dedykowanym miłośnikom czytania i odkrywania książek. Każdy wie jak trudno znaleźć dobrą książkę. Booklikes chce pomagać wyszukiwać książki, które odpowiadać będą Twoim czytelniczym preferencjom.

Droppa to internetowa platforma oferująca wsparcie dla e-commerce w obszarze magazynowania towarów i zarządzania wysyłkami. Towary Klienta (właściciela sklepu internetowego) zamiast do przydomowego garażu trafiają do magazynu Droppy, gdzie natychmiast są ewidencjonowane i wprowadzane do bazy.

Dwiepaczki.pl to pierwszy na rynku polskim internetowy pośrednik na rynku usług kurierskich.Dzięki posiadaniu biura obsługi klienta zlokalizowanego we Wrocławiu nadawanie przesyłek jest wygodne a cały proces nadawania przesyłek przebiega sprawnie.

LaterTV to rozproszony system zarządzenia multimediami w przestrzeni domowej. Umożliwia on komunikację pomiędzy wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w sieci lokalnej, które są w stanie obsłużyć multimedia: telewizory, smartfony, tablety, komputery osobiste, nowoczesne konsole do gier.

ICsolutions to firma specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji oraz alternatywnych metod komunikacji z komputerem. Dzięki nam będziesz mógł porozumieć się z komputerem podobnie jak z człowiekiem – przy pomocy rozmowy, pisma, dźwięków, dotyku bądź dzwoniąc do niego przez telefon.

Legimi jest innowacyjną firmą technologiczną, której misją jest dostarczanie treści na czytniki elektronicznego papieru. Proces ten realizowany jest poprzez autorską platformę dystrybucji treści. Legimi koncentruje się na dostarczeniu kompletnych rozwiązań dystrybucji treści elektronicznych.

Adres:

SpeedUp Venture Capital Group
ul. Obornicka 330
60 - 689 Poznań

Telefon:

Phone: +48 61 827 09 99
Mobile: 696 008 919
Fax: +48 61 827 09 98 
E-mail: [email protected], [email protected]