Społeczny hackathon pomoże w leczeniu chorób nowotworowych

Dodane: 25.09.2017

Informacja prasowa

Udostępnij:

Już 27 – 28 października br. programiści z całej Polski spotkają się we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. W 24 godziny mają stworzyć prototyp aplikacji wspierającej działalność Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, która zainicjowała budowę kliniki Przylądek Nadziei.

Wydarzenie pod nazwą HopeIT hackathon to nowa inicjatywa wrocławskiego środowiska IT i pierwszy krok do nawiązania stałej współpracy z organizacjami pożytku publicznego.

W Polsce obecnie pracuje 250 tysięcy specjalistów IT. Ich umiejętności są doceniane na całym świecie. Zeszłoroczny globalny ranking serwisu HackerRank plasuje polskich specjalistów IT na trzecim miejscu. Wrocławskie środowisko IT postanowiło podjąć próbę połączenia tych sił i stworzenia projektu, którego efektem będzie stworzenie rozwiązania wpierającego działalność organizacji pozarządowych. Tak powstał HopeIT – projekt środowiska IT, który daje nadzieję.

Pierwszą odsłoną HopeIT będzie organizowany w październiku hackathon. Hackathon to wydarzenie, podczas którego zespoły programistów intensywnie pracują nad kreatywnym rozwiązaniem przedstawionego zadania. Podczas trwającego 24 godziny wydarzenia najlepsi programiści w kraju mają stworzyć prototyp aplikacji, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom umożliwi szybkie pozyskiwanie środków finansowych dla podopiecznych Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Fundacja prężnie działa od 26 lat i przez ten czas pomogła tysiącom dzieci chorych na raka. Z jej inicjatywy powstał najnowocześniejszy w Polsce dziecięcy szpital onkologiczny – Przylądek Nadziei.

To największy dziecięcy ośrodek przeszczepowy w Polsce, który wykonuje ponad połowę wszystkich transplantacji szpiku u dzieci w naszym kraju. Wykorzystanie nowoczesnych technologii IT otwiera nowe możliwości, bo najczęściej to właśnie czas jest decydujący w walce o życie tych dzieci. – Dla nas równie cenne, jak darowizny do puszek i wpłaty na konto są talenty i kompetencje, które ofiarowują naszym dzieciom darczyńcy. Dlatego cieszę się, że do armii ludzi walczących o zdrowie i życie dzieci chorych na raka dołączają tak uzdolnieni i cenieni na całym świecie programiści – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes Fundacji Na Ratunek.

– Wierzę, że uczestnicy HopeIT wspólnie wypracują rozwiązania, które będą wsparciem nie tylko dla naszej fundacji, ale i innych organizacji pożytku publicznego. Cały sektor NGO może działać głównie dzięki wsparciu darczyńców. Dlatego stworzenie narzędzi, które pozwolą skutecznie zdobywać środki na pomoc podopiecznym, jest tak ważne – dodaje.

Pomaganie jest w kodzie

Rejestracja uczestników HopeIT hackhathon rozpocznie się już 26 września br. i potrwa do 20 października. W wydarzeniu mogą wziąć udział zespoły liczące od 3 do 5 osób, które podejmą wyzwanie i zaprojektują prototyp aplikacji. Jej kształt i architektura będą ograniczone jedynie wyobraźnią programistów. W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mogli konsultować się z przedstawicielami Fundacji, aby lepiej poczuć specyfikę i potrzeby trzeciego sektora. Rywalizacja, kreatywność i wymiana wiedzy mają zagwarantować najbardziej innowacyjne pomysły. Finalnie ma powstać produkt, który będzie dalej rozwijany w formule open source.

– Spodziewamy się, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet setka programistów. Szykuje się mocny skład i bardzo wysoki poziom rywalizacji. Nokia jako partner wydarzenia będzie czuwać nad częścią merytoryczną przedsięwzięcia. Zadbamy także o dalszy los i rozwój tego projektu – mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor wrocławskiego oddziału Nokia. Programiści rozpoczną pracę w piątek, 27 października, o godzinie 17:00 i zakończą 24 godziny później. Następnie zespoły otrzymają czas na zaprezentowanie swoich pomysłów.

Najciekawsze rozwiązanie i najlepiej odpowiadające potrzebom Fundacji zostanie wybrane przez specjalne jury, w którym zasiądą: Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral – prezes Fundacji, Adam Badura – software architect z Nokia, Konrad Fuławka – innovation officer z Nokia, Adrian Czyczerski – dyrektor Meeting Application i Michał Leszczyński – redaktor naczelny magazynu „Programista”.

W organizację wydarzenia zaangażowało się także wiele wrocławskich firm i instytucji. Uczestnicy spędzą ponad dobę w przestrzeniach studia filmowego wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). To miejsce z niesamowitą atmosferą i historią. Przez ostatnie 60 lat tworzyli tu najlepsi reżyserzy polskiego kina – Wajda, Polański czy Has. Ponadto wokół hackathonu będzie skupionych wiele oddolnych inicjatyw na rzecz wsparcia Fundacji. – Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony sponsorów i partnerów. Dzięki nim planujemy charytatywne akcje towarzyszące, które przyniosą wymierne wsparcie dla Fundacji. Duże zaangażowanie pokazuje, że Wrocław, w tym środowisko IT, potrafi się jednoczyć na rzecz działalności społecznej. Bardzo nas to cieszy – podsumowuje Maja Tomasiak, koordynator projektu ze strony NOKIA.

Głównym beneficjentem przedsięwzięcia jest Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową i dziecięcy szpital onkologiczny – Przylądek Nadziei. Partnerem merytorycznym projektu HopeIT jest Nokia.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem