Spółka limited dla startupu w Wielkiej Brytanii czy w Irlandii? Porównujemy

Dodane: 23.02.2018

Agnieszka Moryc

Udostępnij:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najbardziej korzystną formą prawną dla startupu. Świadczy o tym chociażby ograniczona odpowiedzialność wspólników. Jednak dziś przypatrzymy się innemu zagadnieniu: dlaczego spółkę z o.o. warto założyć w Irlandii lub Wielkiej Brytanii?

fot. unsplash.com

Wielka Brytania i Irlandia od lat przyciągają do siebie przedsiębiorców z całej Polski. Wszystko dlatego, że obowiązujące w tych krajach procedury i systemy prawno-podatkowe są znacznie bardziej korzystne dla prowadzenia biznesu niż te, z którymi mamy do czynienia nad Wisłą. Które jednak państwo oferuje lepsze warunki do prowadzenia startupu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Poniżej przedstawiamy argumenty za założeniem spółki z o.o. w obu wyspiarskich krajach.

Dlaczego warto założyć startup w formie spółki z o.o. w Irlandii?    

1. Wysoka kwota wolna od podatku     

Podstawowa kwota wolna od podatku wynosi w Irlandii 16 500 tys. euro, czyli ok. 68 000 zł. Kwota ta jest ponad osiem razy wyższa niż kwota wolna obowiązująca w Polsce, która wynosi 8 tys. zł, ale która, ze względu na to, iż jest degresywna, przysługuje jedynie najsłabiej opłacanym pracownikom zatrudnionym co najwyżej na 1/3 etatu.

2. Atrakcyjne stawki podatku PIT

Choć stawki podatku dochodowego są w Irlandii nieco wyższe niż w Polsce, to są one uzależnione od indywidualnej sytuacji podatnika. I tak np. osoba samotna, która rozlicza się bez małżonka/partnera i która nie ma na utrzymaniu dzieci, płaci podatek w wysokości 20% od dochodów w przedziale 16 500 – 34 550 EUR. Z kolei osoba, która samotnie wychowuje dzieci, odprowadza podatek rzędu 20% od dochodów w przedziale 24 750 – 38 550 EUR. Małżeństwa lub związki partnerskie, w których pracuje tylko 1 osoba, odprowadzają podatek w wysokości 20% od dochodów w przedziale 24 750 – 43 550 EUR, natomiast małżeństwa lub związki partnerskie, w których pracują dwie osoby, płacą podatek 20% od łącznych dochodów w przedziale 33 800 – 69 100 EUR.   

3. Niski podatek CIT

Podstawowa stawka podatku CIT w Irlandii wynosi 12,5 % i jest tym samym najniższą stawką podatku od dochodów spółek w Europie. Poza tym każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność w Irlandii nie musi odprowadzać podatku CIT przez pierwsze 3 lata, jeśli jego przychody nie przekraczają w tym czasie 1 mln euro.

4. Atrakcyjne stawki na ubezpieczenie społeczne

Składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) są w Irlandii płacone w zależności od osiąganych dochodów. Są cztery podstawowe stawki: 0,5 proc., 2,5 proc., 8 proc. i 11 proc. od wysokości dochodu.    

5. Irlandia krajem przyjaznym dla startupów

Najnowsze dane pokazują, że w Irlandii panują jedne z najlepszych warunków dla prowadzenia startupów w Europie. Stolica Irlandii, Dublin, plasuje się na 8 miejscu w gronie 60 najbardziej atrakcyjnych w Europie miast dla nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw.

Dlaczego warto założyć startup w formie spółki z o.o. w Wielkiej Brytanii?

1. Wysoka kwota wolna od podatku     

W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wynosi £11 500, czyli w przeliczeniu ok. 52 000 zł. Kwota wolna w UK jest zatem 6 razy wyższa niż kwota wolna w Polsce, która od 1 stycznia 2018 r. wynosi 8 tys. zł, ale też w takiej wysokości jest dostępna jedynie dla ludzi najsłabiej zarabiających (dla osób otrzymujących pensję minimalną i zatrudnionych na max. 1/3 etatu).

2. Wysoki pierwszy próg podatkowy     

W Wielkiej Brytanii obowiązuje co prawda wyższa stawka podatku PIT, niż w Polsce (20 proc. w UK, 18 proc. w Polsce), ale też pierwszy próg podatkowy jest na na Wyspach znacznie wyższy niż nad Wisłą. 20-proc. podatek zapłacimy w UK od dochodów do £32 000 (150 tys. zł), podczas gdy w Polsce 18-proc. podatek zapłacimy od dochodów w wysokości max. 85 528 zł. Powyżej tej sumy nad Wisłą obowiązuje już podatek rzędu 32 proc.

3. Wysoki próg rejestracji do VAT     

W Wielkiej Brytanii obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT następuje dopiero po osiągnięciu obrotu powyżej £85 000 (ok. 400 000 zł) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kwota ta jest niemal dwukrotnie wyższa niż ta obowiązująca w Polsce.

4. Nieopodatkowana dywidenda do £2 000     

Udziałowiec spółki Limited nie płaci podatku od otrzymanych dywidend, o ile ich wartość nie przekracza £2000 rocznie. W ten sposób udziałowiec, który jest jednocześnie dyrektorem spółki, może uniknąć zapłaty podatku od zarobków równych 13 500 funtów rocznie (pensja £11 500 + dywidenda £2000).

5. Niskie i proporcjonalne stawki na ubezpieczenie społeczne

W Wielkiej Brytanii składki na ubezpieczenie społeczne płaci się po przekroczeniu dochodów rzędu £8 060 rocznie (ok. 38 000 zł). Jeśli zatem dyrektor spółki wypłaci sobie maksymalne wynagrodzenie nieobciążone podatkiem dochodowym, w wysokości £11 500, to na ubezpieczenie społeczne zapłaci jedynie £675.

6. Minimum formalności, niski stopień biurokracji

W Wielkiej Brytanii przedsiębiorca nie musi godzinami wystawać w urzędach, ponieważ większość formalności może załatwić przez internet. Już na samym początku udziałowiec otrzymuje od urzędu wszystkie dokumenty założycielskie spółki w wersji elektronicznej – certyfikat założycielski spółki (ang. certificate of incorporation), umowę założycielską spółki (ang. memorandum of association) i statut spółki (ang. articles of association).

Podsumowanie

Duże zainteresowanie założeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii nie bierze się znikąd. Właściciele startupów wiedzą, że w państwach tych istnieje prężny system wspierający przedsiębiorczość, a także wola po stronie rządzących w zakresie rozwijania przyjaznych warunków dla innowacyjnych przedsięwzięć. Jednym z największych atutów obu państw jest też podejście do samych przedsiębiorców – urzędnicy bazują tu bardziej na ich oświadczeniach niż zaświadczeniach.

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Irlandii startupy mają ułatwiony dostęp do funduszy venture capital, które chętnie inwestują w nowe pomysły. Nic więc dziwnego, że na Zielonej Wyspie prężnie rozwijają się takie startupy jak Global Diagnostics, Marvao Medical Devices i Europharma Concepts, a w Wielkiej Brytanii takie firmy jak Deliveroo, TransferWise czy The Culture Trip. 

Agnieszka Moryc

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem