Spółka z branży konopnej – Cosma – przez trzy lata pozyskała 7 mln zł

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Spółka z branży konopnej – Cosma – przez trzy lata pozyskała 7 mln zł

Udostępnij:

Notowana na rynku NewConnect i działająca w branży konopnej spółka Cosma S.A., od 2020 r. do tej pory, pozyskała łącznie 7 mln zł kapitału inwestycyjnego na rozwój biznesu, portfolio swoich produktów oraz wprowadzenie ich do sprzedaży.

Cosma S.A. to firma funkcjonująca w branży suplementów diety na terenie Polski, która posiada zintegrowany łańcuch produkcji i dostaw produktów zawierających w składzie konopie włókniste. Spółka zajmuje się także produkcją surowców kosmetycznych, spożywczych oraz działa w sektorze marihuany medycznej. Spółka powstała w 2020 roku, a we wcześniejszym okresie jej pierwsze produkty oraz badania nad produktami konopnymi prowadzone były w ramach innych podmiotów (już od 2017 r.). Od 2020 r. do teraz Cosma S.A. pozyskała łącznie 7 mln zł kapitału na rozwój.

Na co Cosmo przeznaczyła finansowanie?

– Otrzymane środki przeznaczyliśmy m.in. na opracowanie receptur i stworzenie portfolio liczącego około sto produktów w ramach trzech marek: Cosma, Full Spectrum oraz Green Paw. Ich sprzedaż prowadzimy obecnie w ponad tysiącu punktach obejmujących sieci apteczne, FMCG i zoologiczne. W naszych planach jest m.in. nawiązanie współpracy z kolejnymi podmiotami z rynku farmaceutycznego i drogeryjnego, co z pewnością wpłynie na zwiększenie sprzedaży, a tym samym na wzrost naszych przychodów – mówi Przemysław Lahuta, prezes zarządu Cosma S.A. – W ciągu ostatnich lat grono naszych partnerów branżowych i inwestorów powiększyło się do ponad 25 podmiotów i osób fizycznych. Dotychczasowe zaufanie, które od nich otrzymaliśmy, jest dla nas dowodem na to, że realizowana przez nas strategia jest słuszna i ma ogromny potencjał – dodaje Przemysław Lahuta.

Pozyskane w ostatnich latach finansowanie pozwoliło także na wzrost zatrudnienia specjalistów, rozpoczęcie współpracy międzynarodowej z klientami oraz dostawcami farmaceutycznymi, inwestycję w zakład produkcyjny i konfekcyjny, a także zbudowanie od podstaw obecności spółki w wielu kanałach dystrybucji B2B.

Jak będzie skalować biznes?

W procesie skalowania biznesu, Cosma S.A. planuje sprzedawać swoje produkty w trzech tysiącach punktów aptecznych, czterech tysiącach drogerii oraz pięciu tysiącach punktów FMCG i zoologicznych. W portfolio firmy znajdują się olejki, susze konopne, pasty CBD, witaminy oraz herbaty i żywność konopna. W 2022 r. Cosma Cannabis (obecnie Cosma S.A.) wprowadziła na rynek markę Green Paw skierowaną do zwierząt i wpływającą na ich wygląd oraz zdrowie. Spółka, jako jedna z niewielu firm, oferuje też w pełni legalne pre-rollsy z akcyzą.

– W dalszym ciągu chcemy rozwijać obecne portfolio naszych suplementów diety i specjalistycznych produktów dla zwierząt. Jeszcze w tym roku na rynku pojawi się kilka nowych, innowacyjnych produktów w ramach linii Cosma oraz Green Paw. Do końca tego roku zamierzamy również uzyskać status podmiotu odpowiedzialnego (MAH – Market Authorisation Holder), który pozwala komercjalizować produkty lecznicze. Wiąże się to z planowanym wprowadzeniem do obrotu nowych surowców farmaceutycznych, OTC oraz leków – zapowiada Łukasz Kręski, założyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Cosma S.A.

Plany Cosmy

W planach Cosma S.A. jest przeprowadzenie emisji akcji na kwotę przekraczającą 10 mln zł, z zachowaniem prawem poboru dla wszystkich akcjonariuszy. Dzień prawa poboru został ustalony na 10 lipca 2023 r., co oznacza, że wszyscy akcjonariusze posiadający akcje spółki na dzień 6 lipca 2023 r. będą mogli wziąć udział w pierwszej transzy oferty. Przyjmowanie zapisów w ramach wykorzystania prawa poboru i zapisów dodatkowych rozpocznie się dnia 14 lipca br. i będzie trwało do 28 lipca br. Zapisy na akcje nieobjęte w ramach pierwszej transzy będą przyjmowane w dniach 10-17 sierpnia br. W procesie przeprowadzenia oferty publicznej wspiera spółkę Dom Maklerski INC S.A.

Pozyskane w ramach oferty środki finansowe pomogą firmie w realizacji wspomnianych wyżej celów rozwojowych, biznesowych i produktowych. Mają być one przeznaczone również na inwestycję w zakład produkcji surowców i przeniesienie tam wszystkich procesów produkcyjno-logistycznych. Realizacja tego planu już się rozpoczęła i zgodnie z założeniem zakończy się wraz z końcem roku. Zakład będzie posiadał certyfikację: HACCAP oraz ISO. Będą w nim przetwarzane surowce pochodzenia roślinnego, które następnie zostaną wykorzystane do produkcji kosmetycznej, spożywczej i farmaceutycznej.

Połączenie Cosma Cannabis i Cosma Group

31 marca br. doszło do połączenia spółek Cosma Cannabis i Cosma Group (notowaną na rynku NewConnect) w wyniku czego powstała spółka Cosma S.A. Celem połączenia było powstanie jednego podmiotu o silnej pozycji konkurencyjnej w branży zarówno konopi włóknistych, jak i medycznych.

Analitycy Euromonitor International uważają, że wartość rynku konopnego w Polsce wzrosła ponad czterokrotnie z 210 mln złotych w 2019 r. do 900 mln złotych w 2021 r. Oczekuje się, że do 2026 roku osiągnie on kwotę przekraczającą 2 mld zł. Jeszcze dalej w swoich szacunkach idą analitycy Prohibition Partners, którzy w odniesieniu do Polski prognozują, że w 2028 r. wartość samego rynku medycznej marihuany będzie wynosić około 2 mld euro.

 

Green Lanes pozyskał w tym roku już 3,5 mln zł na rozwój produktów konopnych

Green Zebras otrzymał „Dolnośląski Bon na Innowacje”, aby dalej rozwijać technologię ekstrakcyjną

JR HOLDING inwestuje w ekologiczne technologie konopne GREEN LANES