... ... ...

Google zmienia prezesa. A Larry Page powołuje nową spółkę - Alphabet

Dodane

11-08-2015

Adam Sawicki
Duże zmiany w Google. Larry Page, dotychczasowy CEO, rezygnuje z funkcji dyrektora generalnego, a jego miejsce zajmie Sundar Pichai. Poprzedni prezes stanie na czele nowopowstałej spółki Alphabet, której będzie podlegał Google.

Dwie poważne zmiany w Google

Nie tak dawno, bo w 2011 roku, Larry Page, współzałożyciel Google powtórnie objął stanowisko CEO amerykańskiego koncernu, zastępując tym samym Erica Schmidta. Teraz z kolei, spółkę z Mountain View, czeka znacznie więcej zmian niż cztery lata wcześniej. Wszystko za sprawą restrukturyzacji, przez którą przechodzi Google. W związku z tym, spółkę czekają dwie poważne zmiany.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Na zdjęciu Sundar Pichai, CEO Google | fot. wikimedia.org CC by 2.0

Pierwszą z nich, jest zmiana CEO. Larry Page rezygnuje z funkcji dyrektora generalnego Google, a jego miejsce zajmie Sundar Pichai. Po drugie, dotychczasowy CEO i Sergey Brin, współzałożyciel Google, powołują nową spółkę Alphabet, na której czele staną i zajmą najwyższe stanowiska w zarządzie. Jednocześnie, Alphabet będzie spółką nadrzędną w stosunku do Google i będzie nadzorował innowacje wprowadzane przez podrzędne podmioty, w tym również Google.

Kim jest Sundar Pichai?

Wybór Sundara Pichai na nowego dyrektora generalnego, oczywiście, nie jest przypadkowy. Do zespołu Google dołączył w 2004 roku i jest nazywany „Prawą ręką Larrego”, podaje serwis Business Insider. W amerykańskim koncernie Pichai był angażowany w rozwój różnych projektów. Pracował m.in. nad przeglądarką Chrome, Chrome OS, Google Drive, a także zarządzał działami odpowiedzialnymi za Google Apps i systemem Android.

W oficjalnym oświadczeniu, Larry Page napisał, że jest bardzo zadowolony z dotychczasowej współpracy z Sundarem Pichai i docenia jego postępy i poświęcenie dla firmy. - To dla nas jasne, że przyszedł najwyższy czas, żeby Sundar objął stanowisko CEO Google. Jestem zadowolony z tego, że mam w zespole, kogoś tak utalentowanego jak on, kto poprowadzi, lekko odchudzone Google. To daje mi więcej czasu, żebym mógł kontynuować pracę nad zwiększeniem naszych aspiracji - napisał.

Spekulanci z kolei twierdzą, że powołanie Sundara Pichai na stanowisko dyrektora generalnego, może być związane z chęcią zatrzymania utalentowanego pracownika w firmie. Jak podaje serwis Business Insider, nie wykluczają oni, że Twitter złożył Pichai’owi propozycję objęcia funkcji CEO. Tak zresztą było trzy lata wcześniej i wówczas zarządowi Google udało się zatrzymać Pichai’a w spółce. Czy tym razem było inaczej? Tego na razie nie wiadomo. Jedno jest pewne, nowego dyrektora generalnego, czekają nowe obowiązki, podobnie zresztą, jak Larry’ego Page’a i Sergey’a Brina.

Alphabet, holding skupiający spółki technologiczne

Alphabet, koncern, którym będą zarządzać, jest najwyższym ogniwem nowopowstałego holdingu. W jego skład wejdą m.in. Google, fundusz inwestycyjny, dział X - zajmujący się eksperymentami technologicznymi, Life Science - odpowiedzialny za rozwój soczewek monitorujących poziom glukozy we krwi oraz Calico - badający czynniki długowieczności. Oczywiście podmiotów zrzeszonych w Alphabet będzie więcej i będą one zajmować się szeroko pojętą nauką i technologią.

Wraz z restrukturyzacją spółki, zajdą również zamiany finansowe w przedsiębiorstwie. Wszystkie akcje Google, od teraz będą akcjami Alphabetu. I będą one widoczne na NASDAQ pod symbolami GOOGL i GOOG, wyjaśnił w oficjalnym oświadczeniu Larry Page. Na wieść o reorganizacji spółki z Mountain View, jak podaje serwis The Verge, wartość jej akcji wzrosła o 4 procent. To dobra wiadomość dla inwestorów.

Zadowolenia również, nie kryje współtwórca Alphabetu. - Dla mnie i dla Sergey’a to bardzo ekscytujący moment w życiu Google - napisał Larry Page i wyjaśnił skąd taka nazwa dla nowej spółki. - Spodobała nam się Alphabet, bo oznacza on, zbiór liter, z którego składa się język - jedne z najważniejszych wynalazków ludzkości - dodał.

Komentarze (0)