Spółki z naszego portfela świetnie sobie radzą. Dodatkowo zainwestowaliśmy w dwie kolejne. Podsumowanie roku TDJ Pitango Ventures

Dodane: 07.01.2022

Wojciech Fedorowicz

Udostępnij:

Za nami kolejny rok w pandemicznej rzeczywistości. Podobnie jak rok temu, dla technologii 2021 to czas mocnego przyspieszenia.
Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że inwestorzy przychylniej spojrzeli na startupy w branżach opartych o e-commerce, w której bardzo dynamicznie rozwija się nasza spółka portfelowa Tylko. Zamknięcie kolejnej rundy finansowania o wartości 22 mln euro to następstwo bardzo udanego roku 2020. W zeszłym roku spółka osiągnęła kolejny, znaczący, wzrost sprzedaży i podjęła dalsze kroki na drodze do międzynarodowej ekspansji. Zespół Tylko powiększył się między innymi o trzy nowe osoby w kluczowych działach, jakimi są Brand, Product i Growth. Do firmy dołączył globalny szef sprzedaży z Ikea Retail José Villamil, Jakub Eichelberger oraz Ruth Wassermann. Zespół Tylko to już ponad 200 osób.

Sama pandemia przysłużyła się również firmom z obszaru e-sportu. GGPredict, warszawski startup z naszego portfela, zebrał jesienią 1 mln USD finansowania na wprowadzenie na rynek unikalnego trenera CS:GO opartego o sztuczną inteligencję. Obserwując tempo rozwoju e-sportu na świecie spółka chce zwiększyć skalę i ma ku temu duży potencjał.

Swoją szansę wykorzystało również StethoMe, medyczny startup z naszego portfolio, który ma za sobą świetny rok. Spółka nie tylko z sukcesem rozwija sprzedaż w modelu D2C, ale również podpisała pilotażowy program z Ministerstwem Zdrowia, w ramach którego w 30 ośrodkach przetestowano 1000 e-stetoskopów StethoMe. StethoMe zostało również finalistą konkursu dla najbardziej innowacyjnych startupów technologicznych na świecie – TechCrunch StartUp Battlefield. To duże osiągnięcie, bo możliwość zaprezentowania swojego biznesu dostaje co roku tylko 20 startupów, a w technologicznym rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe otrzymali wyróżnienie w kategorii „Impact Stars”.

Rok 2021 pokazał, że branża MLOps staje się jedną z najbardziej istotnych, w dzisiejszej rzeczywistości opartej o AI/ML. Nasza spółka Neptune została uznana przez CB Insights, za jedną z dwóch najważniejszych spółek w tej branży na świecie. To silny predyktor potencjału, który realizuje Neptune, pokonując kolejne kamienie milowe wzrostu.

W lutym 2021 odbyła się też druga edycja TDJ Pitango Seed Competition. W jej finale o pierwsze miejsce rywalizowało pięć projektów. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technologicznego, zespół i potencjał do globalnego sukcesu, wyłoniliśmy dwóch laureatów – Vocaly i SmartDust, które dołączyły do portfela naszego funduszu.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem