Spotify przejmuje nowojorski startup. Zarobi na użytkownikach z darmowymi kontami

Dodane: 28.03.2017

Adam Sawicki

Udostępnij:

Spotify nabrało rozpędu. Nie dość, że ma już 50 milionów użytkowników płacących za dostęp do kont premium, to realizuje swoją strategię akwizycji i przejmuje kolejny startup. Tym razem szwedzki serwis muzyczny kupił firmę MightyTV, która pomoże mu zarabiać na użytkownikach z darmowymi kontami.

Na zdjęciu: Daniel Ek, CEO Spotify | fot. materiały prasowe  

Obie strony transakcji nie zdradzają jej warunków. Wiadomo natomiast, że po jej finalizacji nowojorski startup zostanie zamknięty. Do tego jego zespół dołączy do grona pracowników Spotify i będzie rozsiany po trzech biurach, które znajdują się w Nowym Jorku, Toronto i Sztokholmie. Natomiast dyrektor generalny i założyciel MightyTV Brian Adams obejmie stanowisko wiceprezesa ds. technologicznych.

Rozwój modelu reklamowego

Przedstawiciele Spotify wyjaśniają, że będzie on odpowiedzialny przede wszystkim za rozwój produktów reklamowych, wykorzystując przy tym swoje doświadczenie w reklamie programmatic i spersonalizowanych rekomendacjach. Pomoże on szwedzkiej spółce także ulepszyć model monetyzacji oraz rozwinąć technologię programmatic audio.

Startup, z którym wystartował w 2015 roku Brian Adams, zajmował się rekomendowaniem materiałów wideo na podstawie preferencji użytkowników i opinii ich znajomych. Mimo krótkiego stażu zdobył uznanie inwestorów i pozyskał cztery miliony dolarów. Nie jest jednak jedynym, który w ostatnim czasie przejęło Spotify. Szwedzka spółka dokonała bowiem aż dziewięciu podobnych akwizycji.

Przygotowania do debiutu giełdowego

Jedną z poprzednich było kupno londyńskiej firmy Sonalytic, która rozwija narzędzia do odkrywania i rozpoznawania utworów muzycznych. Wcześniej natomiast Preact, czyli startup, który pomaga pozyskiwać i utrzymywać subskrybentów. Według Venturebeat, wszystkie te przejęcia mają sprawić, że Spotify będzie dobrze zarabiającą firmą i to jeszcze przed debiutem giełdowym, który być może zostanie przeprowadzony w 2018 roku.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem