Stań w szranki o “biznesowe oskary”. Zdobądź Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

– Ważne są prawdziwe historie prawdziwych ludzi, którzy zmieniają rzeczywistość, którzy cechują się takimi wartościami jak umiejętność osiągania sukcesu i dzielenia się nim – przekonuje Dariusz Mioduski, Przewodniczący Kapituły Nagrody. Jedną z kategorii konkursowych, “Wizja i innowacja”, stworzona została dla polskich startupów. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 stycznia br.

Konkurs o Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta organizowany jest po raz czwarty i nagrodzi osoby, które wyróżniły się na polskiej scenie działalności biznesowej i społecznej. Mogą one zostać do 31 stycznia br. zgłoszone w trzech kategoriach: “sukces”, “wizja i innowacja” i “działalność społeczna”. Konkurs jest otwarty na osoby z zewnątrz, które chciałyby zgłosić kogoś i zagłosować na to, by został wręczony mu polski “biznesowy oskar”.

W poprzednich edycjach finalistami Nagrody im. Jana Wejcherta zostali m.in.: Tomasz Zaboklicki – prezes zarządu firmy PESA produkującej pojazdy szynowe , ks. Jacek Stryczek oraz Wojciech Sobieraj – twórca Alior Banku. Naszych czytelników zachęcamy do zgłaszania kandydatów drugiej kategorii, czyli “wizja i innowacja”. Jej laureatami byli wcześniej m.in. dr inż. Włodzimierz Strupiński, który opatentował technologię produkcji grafenu, Rafał Brzoska – twórca Paczkomatów oraz Adam Kiciński, prezes CD Projekt SA, zajmującej się tworzeniem gier komputerowych.

Każdy z laureatów konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych oraz zwróci na siebie uwagę autorytetów polskiego biznesu. W jury zasiądą m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Zbigniew Niemczycki oraz Mariusz Walter, którzy ocenią wyjątkowe polskie przedsięwzięcia. Jednym z nich możesz kierować i Ty. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do końca stycznia br., 26 marca wyłonionych zostanie dziewięciu nominowanych (po trzy osoby z każdej kategorii), a 23 kwietnia odbędzie się uroczysta Gala finałowa.

Być wzorem do naśladowania

Idee wyznawane przez Jana Wejcherta, założyciela grupy ITI, stały się inspiracją do przyznania nagród sygnowanych jego imieniem. Dariusz Mioduski, główny właściciel Legii Warszawa, wspomina go mówiąc, że był to jeden z najbardziej wyjątkowych i twórczych ludzi biznesu, jakich spotkał w życiu. Najlepszy z najlepszych. Na jego wzór poszukiwane są osoby o podobnych ideach, cechach przedsiębiorcy, którzy swoją determinacją w dążeniu do celu dają przykład innym i motywują do działania.

Poniżej możecie obejrzeć reportaż na temat działalności jednego z Laureatów Nagrody.

Idealny kandydat na nagrodę powinien być przede wszystkim osobą, która spełnia swoje marzenia, odnosi sukcesy i potrafi się nimi dzielić. Niekoniecznie powinna występować wcześniej na pierwszych stronach gazet, dlatego organizatorzy proszą ośrodki akademickie, samorządowe i zwykłych ludzi, aby pomogli znaleźć najlepszych kandydatów. – Liczę, że jak co roku, Kapituła Nagrody pozna setki wspaniałych historii o sukcesach, odważnych wizjach i poświęceniu na rzecz potrzebujących – przekonuje Dariusz Mioduski, Przewodniczący Kapituły Nagrody.

Wierzyć, działać, dawać

Celem konkursu nie jest wyłącznie przyznanie nagrody, ale zwrócenie uwagi na potrzebę stworzenia systemu edukacji, czy odpowiedniego klimatu, aby takich ludzi jak Jan Wejchert, Zbigniew Niemczycki czy Dariusz Mioduski było w Polsce znacznie więcej. – Nie chodzi tylko o to, żeby dać komuś pieniądze np. na edukację. Celem jest stworzenie odpowiedniego klimatu, instytucjonalnych mechanizmów i narzędzi, które spowodują, że przedsiębiorczość będzie mogła rozkwitnąć. Tak jak to zrobili Amerykanie – przekonuje Mioduski.

Organizatorzy konkursu wierzą, że ważna dla rozwoju Polski jest promocja przedsiębiorczości i wspieranie ludzi kreatywnych. Podają też przykład miejsca przyjaznego przedsiębiorcom, a jest nim Dolina Krzemowa, w której stworzono warunki, aby przyciągnąć i kapitał, i ludzi, którzy są twórcami. Zostały tam stworzone instytucjonalne mechanizmy, które umożliwiają przedsiębiorcom działanie, interakcje i wymienianie się koncepcjami. Do jej stworzenia dołożono również narzędzia finansowe.

Stań w szranki o “biznesowe oskary”

Zdaniem Przewodniczącego Kapituły Nagrody do tego, aby wielu młodych Polaków uwierzyło we własne możliwości potrzeba wzorców. Świetnymi przykładami osób godnych naśladowania są przedsiębiorcy, ludzie sukcesu, których produkty zna świat. – Taki przykład na pewno inspiruje i powoduje, że młody człowiek też chce być tak spełniony i dobry albo jeszcze lepszy – mówi Dariusz Mioduski. Żeby zostać laureatem konkursu trzeba przekonać jej kapitułę swoją osobą i osiągnięciami.

Jeśli posiadasz wcześniej wymienione cechy, a twoja firma osiągnęła międzynarodowy sukces – weź udział w konkursie. Do końca stycznia 2015 r. można zgłaszać kandydatury.