Start-Up Challenge 2020 – najlepsze pomysły na biznes nagrodzone na 5. European Tech and Start-up Days

Dodane: 07.09.2020

Informacja prasowa

Start-Up Challenge 2020 – najlepsze pomysły na biznes nagrodzone na 5. European Tech and Start-up Days

Udostępnij:

Progresja Space, KPMP, Biotts, NataLab, Gamehag, ICsec to najlepsze startupy tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge towarzyszącego 5. European Tech and Start-up Days (3-4 września br.). Finaliści zaprezentowali się przed gośćmi Europejskiego Kongresu Gospodarczego obecnymi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz uczestnikami wydarzeń online.
– Dla nas liczy się efektywność. Chcemy, aby to spotkanie przynosiło rezultaty. Z takim założeniem organizujemy Europejski Kongres Gospodarczy i European Tech and Start-up Days. To tutaj innowacyjny biznes łączy się z tym dojrzałym, z inwestorami. I tutaj, już po raz piąty, wyróżniamy najlepsze pomysły start-upowe – mówił podczas gali Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days w Katowicach, prezes Grupy PTWP. – Do tegorocznej edycji konkursu Start-Up Challenge zgłosiło się 250 start-upów. Poziom był bardzo wysoki – dodał.

W kategorii New Industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny) zwyciężył startup działający w sektorze kosmicznym Progresja Space – za ciekawy pomysł na rozwój biznesu z Polski na globalną skalę w sektorze kosmicznym. Popularność satelitów stwarza szanse na biznesowy sukces przedsięwzięcia.

Zespół Progresja Space rozwija własne produkty na rynku małych satelitów tzw. smallsatów. Zastosowanie napędów do małych satelitów umożliwi funkcjonowanie konstelacji małych satelitów, które będą dostarczać takie usługi jak 5G, internet satelitarny czy obserwacja Ziemi. Jednocześnie napędy zadbają o usuwanie śmieci kosmicznych. 
W związku z dynamicznym rozwojem (miniaturyzacją, komercjalizacją) małych satelitów nie wszystkie moduły nadążyły za ich rozwojem. Rynek małych satelitów jest rynkiem bardzo młodym. Innowacją startupu są dedykowane, kompletne systemy napędowe, zamknięte w jednym module, które przyłączane są do szyny satelity CubeSat.

W kategorii Tradition & Modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo) wygrała firma KPMP – za dostrzeżenie nieoczywistej luki rynkowej w branży budownictwa drogowego oraz uniwersalność i prostotę pomysłu.

Celem jej projektu jest opracowanie i wdrożenie na rynek innowacyjnego rozwiązania dla budownictwa drogowego. Specjalnie zaprojektowana belka oporowo – najazdowa ma na celu zredukowanie kosztów i czasu wykonania złączy asfaltowych. Zadaniem KPMP jest skrócenie obecnego procesu budowy drogi z pięciu do jednego etapu.

W kategorii Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia) zwyciężyła polska firma biotechnologiczna Biotts, rozwijająca autorskie technologie transportu leków i receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych w oparciu o unikatowe technologie produkcji, nowe podejście do procesów łączenia substancji oraz wiedzy, w jaki sposób komórki ludzkie się komunikują między sobą.

Zespół technologów Biotts opracował m.in. autorską, przełomową technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y). Dzięki unikalnym właściwościom systemu, możliwe jest zwiększenie biodostępności substancji czynnych kilkukrotnie, umożliwiając substancjom czynnym penetrację przez bariery skórne aż do kilkunastu centymetrów, sięgając tkanek miękkich oraz kości. Unikatowy system transdermalny MTC-Y może być w prosty sposób modyfikowany, aby uzyskać celowane działanie w chorobowo zmienionych tkankach. Dzięki zwiększeniu biodostępności substancji możliwe jest obniżenie dawki terapeutycznej, przy zachowaniu pierwotnego działania i jednoczesnym osłabieniu działań niepożądanych.

Jury doceniło innowacyjność projektu tak przydatnego społeczeństwu na dynamicznie rozwijającym się rynku. Solidnie opracowany model biznesowy, gotowość technologiczną oraz kompetencje zespołu.

W kategorii Environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów) zwyciężył NataLab – startup zajmujący się technologią dla energetyki i tymi z zakresu przetwarzania odpadów. Produkt nr 1 to instalacja do zgazowania organicznych odpadów niebezpiecznych. Produkt nr 2 to instalacja zgazowania odpadów elektronicznych, wielowarstwowych. Oba produkty posiadają przełomową technologię katalitycznego oczyszczania gazów poprocesowych w reaktorach rewersyjno-przepływowych. Spółka dysponuje przemysłowym prototypem. Seria testów pozwoliła im uzyskać unikalne know-how.

Jury wyróżniło tę koncepcję za przełomowość rozwiązania, wpisującą się w prośrodowiskowe tendencje oraz trafną analizę potrzeb społeczności lokalnych.

W kategorii Clinet & Lifestyle zwycięzcą został startup Gamehag, który powstał w 2016 r. Autorski portal Gamehag.com przetłumaczony został na 9 języków i skupia prawie 6,5 miliona użytkowników na całym świecie, którzy dotychczas otrzymali nagrody o wartości blisko 20 milionów złotych. Portal wdraża elementy grywalizacji poprzez współtworzenie portalu przez użytkowników i zdobywanie Kamieni Dusz w zamian za wykonywanie zadań w grach partnerów portalu, pozwalając na testowanie nowych produkcji online. Kolejnym kamieniem milowym w planach rozwoju startupu jest wejście na rynki azjatyckie.

Jury doceniło duży potencjał platformy dla graczy, skalowalność projektu, pogłębioną analizę rynku oraz dobrze sprecyzowane cele biznesowe.

W Kategorii Business Process wygrał startup ICsec – za unikatowość technologii przeciwdziałania coraz powszechniejszym cyberatakom. Zapobieganie im jest największym wyzwaniem w dobie cyfryzacji. ICses to polski producent dostarczający rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych oraz środowiskach systemów SCADA dla przedsiębiorstw z infrastrukturą krytyczną. Strategicznym produktem ICsec jest system Scadvance do monitorowania i wczesnego ostrzegania przed cyberatakami.

Laureaci Start-up Challenge zyskują także mentoring oferowany w ramach stworzonego przez Sebastiana Kulczyka nowatorskiego programu Incredibles, wspierającego młode firmy z sektora nowych technologii.

Granty finansowe ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego wraz ze wsparciem Śląskiego Funduszu Rozwoju trafiły do: Biotts, Gamehag. i Holo4labs. Holo4Labs to start-up, który został stworzony przez firmę Solution4Labs, należącą do polskiej grupy technologicznzej TenderHut. Solution4Labs zapewnia nowoczesnym laboratoriom wdrażanie, sprawdzanie i optymalizację rozwiązań klasy LIMS. Pracując z laboratoriami jako partner naukowy ThermoFisher, Soltuion4Labs tworzy systemy, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom, rozwiązują problemy i usuwają niedogodności dla klientów.

Nagrody w formie pakietu doradztwa inwestycyjnego, ufundowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, trafiły do: Customy, Dynamic Air Cooling, Silencions.

Customy oferuje innowacyjne rozwiązania w chirurgii onkologicznej i urazowej. Korzystając z oprogramowania do planowania przedoperacyjnego 3D i technologii druku 3D, dostarcza chirurgom niestandardowy zestaw rekonstrukcyjny – Customy RecoBox. RecoBox jest projektowany i produkowany na indywidualne potrzeby pacjentów i składa się ze spersonalizowanych implantów, przewodników chirurgicznych i modeli anatomicznych. Jego głównym celem jest pomoc chirurgom w wygodniejszym osiągnięciu najlepszych wyników leczenia, a pacjentom w przywróceniu nie tylko utraconej funkcjonalności, ale także estetyki.

Technologia Dynamic Air Cooling (DAC) – to nowy ekologiczny sposób wytwarzania chłodu i chłodnictwa powietrza przemysłowego lub mieszkalnego. Rozwiązanie pozwala obniżyć temperaturę o 60 stopni Celsjusza, bez wpływu na środowisko – nie wykorzystuje syntetycznych chłodziw, nie emituje ciepła ani CO2. DAC to efektywne i ekonomiczne rozwiązanie – jest nawet o 50 proc. tańsze w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją czy technologią chłodniczą.

Silencions dąży do poprawy jakości życia ludzi poprzez zmniejszenie emisji hałasu pojazdów, sprzętu budowlanego i artykułów gospodarstwa domowego. Nowatorskie rozwiązanie osiąga bezprecedensowe tłumienie hałasu i drgań bez zwiększania masy konstrukcji i bez użycia dodatkowego zasilania. Technologia ta umożliwia walkę z hałasem tam gdzie do tej pory niemożliwe było stosowanie innych rozwiązań akustycznych lub gdzie były one mało skuteczne. Technologia Silencions zapewnia wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej dla niskich częstotliwości, jednocześnie będąc jednym z najlżejszych i najcieńszych materiałów dostępnych na rynku.

W konkursie Start-up Challenge wystartowały start-upy z Polski, a także m.in. z Czech, Estonii, Francji, Islandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz USA. W gronie finalistów znalazły się: Biotts, CUSTOMY, DAC, EasyFootings, Gamehag, Genegoggle, GGPredict, Heavy Kinematic Machines, Holo4Labs, Hugo Green Solutions, ICsec, KPMP, MC2 Innovations, NataLab, Panamint, Progresja Silencions, Space.

European Tech and Start-up Days to wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Tradycyjnie Europejski Kongres Gospodarczy i European Tech and Start-up Days wspiera szereg partnerów, w tym ING Bank Śląski, Huawei, PARP, Siemens, xtb.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem