STARTEROWE startupy mierzą globalnie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER w styczniu skończył 5 lat, od tego czasu wsparł ponad pół tysiąca firm. Ważnym elementem funkcjonowania inkubatora jest pomoc startupom w wyjściu na rynki zagraniczne. Działania w tym kierunku przekładają się na coraz liczniejsze sukcesy.

Oto najnowsze przykłady firm z kuźni STARTERA, których usługi są wysoce konkurencyjne i skupiają na sobie wzrok startupowej Europy.

STARTER intensywnie pracuje na miano jednego z czołowych ośrodków na mapie Europy Środkowo-Wschodniej stymulujących rozwój innowacji poprzez edukację przedsiębiorczą począwszy od przedszkolaków, przez firmy wkraczające na rynek po takie, które w początkowych latach potrzebują wsparcia. Wraz z Fundacją infoShare organizuje jeden z większych konkursów startupowych w regionie CEE – infoShare Startup Contest. Jest odpowiedzialny za organizację misji i innych wydarzeń gospodarczych w Pomorskim Brokerze Eksportowym, który z funduszem w wysokości ponad 80 milionów wspiera pomorskie firmy w eksporcie. Właśnie trwa rekrutacja do projektu USA & China Gate, organizowanego w ramach Brokera, skierowanego do pomorskich firm z dużym potencjałem eksportowym. STARTER rozwija także program akceleracyjny Starter Rocket, którego finaliści pozyskali partnerów m.in. w Dolinie Krzemowej.

– Naszym celem od początku istnienia STARTERA było wspieranie działań globalnych firm, które rozwijały się pod naszymi skrzydłami. Zawsze motywowaliśmy je do działań na zagranicznych rynkach i oferowaliśmy pomoc. Cieszę się, że projekty, które są w ofercie STARTERA, takie jak: Pomorski Broker Eksportowy czy wspomniany Starter Rocket, pomagają przedsiębiorcom w osiąganiu ambitnych celów – mówi Joanna Grandzicka, COO Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Ponadto STARTER od lat wspiera chociażby międzynarodową rywalizację Central European Startup Awards.

– Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to jedno z ważniejszych miejsc dla startupów i fanów nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej. STARTER dwukrotnie organizował krajowe finały CESA Awards, aktywnie wspierając naszą globalną inicjatywę, która pozwala skupić i wyróżnić najlepszych przedstawicieli środowiska startupowego z tej części starego kontynentu. Dlatego niezwykle ważna dla nas jest współpraca ze STARTEREM przy CESA Awards, a także wsparcie projektów z Gdańska, takich jak: infoShare Startup Contest, którego mieliśmy okazję być partnerem – mówi Péter Kovacs, Founding Partner w Global Startup Awards.

Obrana przez STARTER strategia wsparcia rozwoju firm przekłada się na coraz więcej sukcesów. Naczelnym przykładem z gdańskiego Inkubatora jest SentiOne. Firma oferuje monitoring Internetu już w ponad 20 krajach, a zaczynała w STARTERZE od 2 pracowników. W II półroczu 2016 roku podpisała umowę inwestycyjną na 14 mln zł. Warto wspomnieć także startup o nazwie ARBUZZ tworzący interaktywne, multimedialne aplikacje – często w technologii AR/VR. Ich niedawna realizacja polegała na stworzeniu trzech kontrolowanych w niestandardowy sposób gier dla jednej z najbogatszych i najbardziej utytułowanych drużyn futbolu amerykańskiego – Dallas Cowboys. Gry działają na wielkoformatowych ekranach w nowej kwaterze głównej Kowbojów w Dallas i dostępne są dla wszystkich fanów zespołu. Zespół z Dallas nie jest jedyną drużyną z amerykańskiej ligi, z którą współpracowały ARBUZZy. Dla innego zespołu z zachodniego wybrzeża przygotowali interaktywny video-mapping na 12 projektorów Full HD.

Głośno jest także o finaliście Starter Rocket – dr Poket, który niedawno wygrał kolejny konkurs (European Health Catapult), tym razem unijny, dla projektów z branży medycznej i zgarnął 50 tys. euro w Brukseli. Dr Poket sprzedaje już swoje urządzenia wydające leki w Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz Szwajcarii, a także prowadzi zaawansowane rozmowy z dużymi podmiotami na rynkach: europejskim i azjatyckim. Kolejny STARTEROWY startup – Blue Sunset Games może pochwalić się chociażby współpracą z Microsoft, dzięki czemu gra z ich portfolio jest dostępna na konsolach Xbox.

Za to startup DiabetesLab otrzymał grant w konkursie „Pilotaż Granty dla Seal of Excellence (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój)” ogłoszonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Fundusze pomogą firmie ze STARTERA w dalszej pracy nad spersonalizowaną aplikacją dla cukrzyka. Członkini zespołu DiabetesLab – Olga Pustovalova rozwijała projekt w Clipsterze, czyli jedynym w Polsce colivingu, który STARTER rozwija wraz z akceleratorem Alfabeat. Dotychczas przyciągnął on do Gdańska przedsiębiorców m.in. z Mołdawii, Hiszpanii czy USA.

Kolejnym „wychowankiem” tej przestrzeni jest Michał Ardziejewski, rozwijający startup RentingLock:

– Podczas mojej przygody z Clipsterem rozwijałem oprogramowanie do automatyzacji wynajmu nieruchomości. Jednocześnie marzyłem o tym, aby zbudować zespół z którym rozwinę firmę w STARTERZE po zakończeniu projektu w Clipsterze. Przekonałem się, że warto odważnie marzyć i dążyć do realizacji swoich planów, czego efektem jest połączenie się z firmą RentingLock. W STARTERZE od lipca wraz z nową załogą rozwijam nowy oddział firmy w Gdańsku. Przede mną jeszcze dużo pracy i nowych wyzwań związanych z rozwojem firmy, ale dzięki zbudowanym relacjom w Clipsterze mogę spotykać się na kawie z „kocurami biznesu”, czerpiąc od nich wiedzę oraz ich doświadczenie. To był wyjątkowy czas w moim życiu i bardzo się cieszę, że mogę kontynuować swoją przygodę pod skrzydłami STARTERA – Michał Ardziejewski, członek zarządu RentingLock.

RentingLock posiada już klientów w kilkunastu państwach, w tym Chile, Kanadzie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Osiągnięcia Clipstera w „wychowywaniu” przyszłych przedsiębiorców zostały zauważone i otrzymał on nominację do międzynarodowych nagród CESA Awards w kategorii „Najlepszy program akceleracyjny bądź inkubator” i obecnie walczy o głosy internautów w krajowym finale. Zwycięzcy finału będą reprezentować startupową Polskę w europejskiej rywalizacji. Głosować na Clipster można poprzez stronę: www.centraleuropeanstartupawards.com/vote

– STARTER to nie tylko świetne miejsce na rozwój innowacyjnych projektów, ale też idealny hub dla firm, które myślą o globalnym rozwoju. Dzięki takim programom wsparcia, jak: Starter Rocket czy konkursowi infoShare Startup Contest STARTER pomaga w podjęciu wyzwania, jakim jest zagraniczny eksport i daje dostęp do zagranicznym ekspertów i inwestorów – mówi Tomasz Czapliński, Partner Zarządzający SpeedUp Group.

Z wielofunkcyjnej przestrzeni STARTERA skorzystało już ponad 500 startupów, a ponad 70 firm wynajęło przestrzeń na warunkach komercyjnych. W STARTERZE pierwsze kroki stawiały takie firmy, jak: Everytap, Solwit SA, Quantum Lab czy Let’s Deliver. Trwa rekrutacja do najnowszego programu wsparcia eksportu firm z Pomorza „USA & China Gate”. Zapisy dostępne są do 25 sierpnia na stronie: http://www.starterrocket.co.