StartMoney zainwestował w Biogenetica International Laboratories

Dodane: 25.07.2013

Mam Startup

Udostępnij:

Fundusz venture capital StartMoney zainwestował w Biogenetica International Laboratories Sp. z o.o., innowacyjną spółkę specjalizującą się w programach diagnostyki genetycznej.

Fundusz venture capital StartMoney zainwestował w Biogenetica International Laboratories Sp. z o.o., innowacyjną spółkę specjalizującą się w programach diagnostyki genetycznej.

Dzięki inwestycji StartMoney, w Poznaniu powstanie nowoczesne laboratorium, w którym będą analizowane – pod kątem kodu genetycznego – próbki od pacjentów z niemal całej Europy oraz prowadzone prace badawcze. W dalszych etapach testy będą dostępne w sprzedaży dla lekarzy, przychodni, szpitali , ośrodków zdrowia i podobnych jednostek.

W naszym DNA zapisane są wszystkie predyspozycje do chorób oraz sposób reakcji na farmaceutyki. Posiadając taką wiedzę możemy przedłużyć, a nawet uratować swoje życie. Testy firmy Biogenetica będą najlepszym sposobem zapobiegania chorobom i zarazem narzędziem doboru najbardziej skutecznego dla danego pacjenta leczenia. Pierwsze programy diagnostyki genetycznej będą dotyczyć chorób dermatologicznych – trądziku, łysienia kobiet i mężczyzn, cellulitu oraz łuszczycowego zapalenia stawów czy opryszczki genitalnej. Dzięki testom możliwe jest zbadanie indywidualnych predyspozycji pacjenta do wielu chorób oraz określenie osobistej wrażliwości na leki.

W poznańskim laboratorium będą analizowane próbki od pacjentów z Polski oraz klinik i szpitali Europy Zachodniej, Skandynawii, krajów regionu nadbałtyckiego, Słowacji oraz Węgier. W oparciu o efekty kilkuletniej współpracy naukowców z Polski i Stanów Zjednoczonych będą także prowadzone prace badawcze, na przykład nad rozwojem testów kardiologicznych. Zainwestowaliśmy w ten projekt, ponieważ odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynkowe w zakresie nowoczesnej diagnostyki medycznej – mówi Piotr Berliński, analityk Funduszu StartMoney. Nie bez znaczenia był też fakt, że zespół Biogenetica to doskonali fachowcy, którzy potrafią połączyć swoje kompetencje analityczne z komunikacją biznesową – dodaje Berliński.

Jak podkreśla Maria Głowacka, ekspert Funduszu StartMoney:

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale dzięki przyjętemu przez nasz fundusz sposobowi finansowania, spółka na początkowym etapie działalności nie jest obciążana dodatkowymi kosztami związanymi z finansowaniem, tak jak to jest w przypadku kredytu tj. spłatą rat i odsetek, co znacznie przyspiesza rozwój firmy – a tego właśnie życzymy firmie Biogenetica.

Testy Biogenetica pomogą w profilaktyce i leczeniu

Testy firmy Biogenetica pomagają lekarzowi ocenić czy pacjent jest w grupie ryzyka rozwoju danego schorzenia, zanim doświadczy on jakichkolwiek symptomów, co daje możliwość zastosowania najlepszej terapii i uniknięcia powikłań. Na przykład w przypadku trądziku pospolitego, dotychczas lekarze nie byli w stanie przewidzieć efektywności terapii antybiotykowej u konkretnego pacjenta, dopóki jej nie zastosowali i nie uzyskali wyników. Dodatkowo, leczenie wymaga długiego czasu i może wcale nie przynieść poprawy. Test na trądzik pospolity pomoże lekarzowi ocenić czy pacjent zareaguje na dane leczenie, a tym samym wybrać najbardziej efektywną terapię antybiotykową, co pozwala nie tylko na zmniejszenie trądziku, ale także na skrócenie czasu terapii. Podobnie jest w przypadku łysienia, gdzie testy pomagają postawić diagnozę jeszcze przed wystąpieniem objawów, oraz stwierdzić jak pacjent zareaguje na leczenie.

Kapitał na biznes

Fundusz Inwestycyjny StartMoney posiada 8,5 mln na realizacje inwestycji. Inwestuje zarówno w pomysły na biznes, w start’upy, jak i w istniejące przedsiębiorstwa. Interesujące projekty są analizowane pod kątem wykonalności, atrakcyjności rynkowej oraz potencjału wzrostu i dochodów jakie projekt może przynieść. Fundusz posiada własne środki na wszelkie potrzebne na tym etapie prace analityczne. Na rozwój każdego projektu, który zostanie wybrany do inwestycji StartMoney może przeznaczyć do 200 tys. euro. Jeśli potrzeby finansowe będą większe – Fundusz dysponuje dodatkowym kapitałem, nawet do kilku milionów złotych, którym może dokapitalizować rozwój przedsięwzięcia.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem