Startup Brainscan pozyskał 1 mln dolarów od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Dodane: 12.02.2019

Mam Startup

Udostępnij:

Gdański startup Brainscan stworzył oprogramowanie oparte o AI do automatycznej analizy badań z tomografii komputerowej głowy, którego celem jest m.in. wczesne wykrywanie zmian patologicznych mózgu. Niedawno firma otrzymała dotację z NCBiR w wysokości 1 mln dolarów.

Brainscan.ai to gdański startup, który adresuje problem błędnych interpretacji radiologicznych i kolejek do interpretacji medycznej tomografii komputerowej. Twórcy firmy stworzyli oprogramowanie wykorzystujące uczenie maszynowe do analizy obrazów tomografii komputerowej głowy w celu wykrycia i klasyfikacji zmian w mózgu.

Projekt rozpoczął się od pasji do sztucznej inteligencji jednego ze współzałożycieli Marka Trojanowicza – obecnie CTO Brainscan. Pracując ze środowiskiem medycznym, wykonując projekt wykorzystania sztucznej inteligencji w kapsułkach endoskopowych w 2017 roku, dowiedział się o problemach w radiologii, szczególnie w interpretacji tomografii komputerowej.

Następnie startup rozpoczął ścisłą współpracę z radiologami. Dzięki temu powstała przeglądarka plików Dicom (standardowego formatu obrazów z badań TK) z dostępem w chmurze z funkcjami opartymi o sztuczną inteligencję. Dzięki niej możliwe jest wyszukiwanie i określanie guzów, krwawień, udarów, ognisk następujących po udarze oraz klinicznie istotnych zwapnień w tkankach miękkich. Co więcej, opracowano mechanizmy wyszukiwania oparte na zoptymalizowanych metodach analizy tkanki miękkiej i wcześniej wspomnianych zmianach, dzięki którym radiolog, wybierając część mózgu obrazu TK uzyskuje natychmiastowy dostęp do wszystkich podobnych przypadków z sugerowaną klasyfikacją.

Niedawno firma Brainscan dostała 1 mln dolarów od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Finansowanie pozwoli na dalszy rozwój silnika analitycznego 3D. Dzięki temu rozwiązaniu, radiolog będzie mógł przygotować szybszą i bardziej dokładną interpretację tomografii komputerowej.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem