Startup CetteFamille pozyskał 4 mln euro. Szuka domów dla osób starszych i samotnych

startup cettefamille pozyskal 4 mln euro szuka domow dla osob starszych i samotnych
Udostępnij:
Startup CetteFamille z Normandii stworzył aplikację, która łączy osoby starsze będące w trudnej sytuacji życiowej, z rodzinami, które mogą im pomóc. Firma zebrała właśnie 4 mln euro na dalszy rozwój platformy.

CetteFamille utworzył w 2016 r. Paul-Alexis Racine Jourdren.

Rozwijanie aplikacji

– Stworzyliśmy CetteFamille, aby przyczynić się do poprawy sytuacji osób starszych i samotnych. Chcemy również poprawić dostęp do alternatywnych miejsc zakwaterowania, takich jak domy spokojnej starości, a także wesprzeć takie instytucje w zarządzaniu administracyjnym –  wyjaśnia Paul-Alexis Racine Jourdren dla EU-Startups.

Rozwiązanie zainteresowało już 4,500 rodzin i 8,000 osób potrzebujących.

Startup pracuje teraz nad dostosowaniem swojej oferty dla firm ubezpieczeniowych, które chcą oferować nowe usługi swoim klientom, niezależnie od tego, czy są to opiekunowie, czy osoby w trudnej sytuacji.

Systemy opieki dla osób starszych

Dzięki popularyzacji rozwiązań z zakresu internetu rzeczy powstają platformy i urządzenia do opieki nad starszymi osobami. Na rynku dostępne są już elektroniczne nianie, gadżety informujące bliskich o nagłych wypadkach, oraz kompleksowe platformy monitoringu, dzięki którym osoby starsze mogą bezpiecznie funkcjonować w środowisku domowym bez konieczności zatrudniania opiekuna.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa coraz więcej osób w podeszłym wieku będzie wymagać stałej opieki. Firmy technologiczne inwestują w platformy oraz urządzenia do automatyzacji procesu opieki. W ten sposób powstaje nowa gałąź branży zwana Internetem Medycznych Rzeczy (IoMT). W jej ramach inżynierowie opracowują inteligentne czujniki, systemy monitoringu oraz gadżety do noszenia.

System 4older ma zapewnić osobom starszym zdalną opiekę. Narzędzie zainstalowane u dziadków pozwala na to, aby uzyskiwać informacje w momencie, kiedy coś krytycznego się zadzieje. System może poinformować np. o upadku.

Aplikacja  jest kompleksową platformą łączącą opiekunów z podopiecznymi. Składa się z pakietu inteligentnych czujników rozmieszczanych we wszystkich pokojach osoby objętej monitoringiem oraz aplikacji mobilnej instalowanej na telefonie opiekuna. System analizuje i przesyła dane telemetryczne w czasie rzeczywistym, przyspieszając w ten sposób czas reakcji na potencjalnie niebezpieczne wydarzenia.