Startup CroíValve znalazł sposób na śmiertelną, wcześniej nieuleczalną chorobę serca

startup croivalve znalazl sposob na smiertelna wczesniej nieuleczalna chorobe serca
Udostępnij:
Niedomykalność zastawki trójdzielnej (TR) jest ciężką chorobą serca, która występuje, gdy zastawka trójdzielna nie uszczelnia się prawidłowo, umożliwiając przepływ krwi wstecz z prawej komory do prawego przedsionka, z postępującymi objawami, w tym zmęczeniem, zatrzymaniem płynów prowadzącym do obrzęku brzucha i nóg, niewydolność wątroby i nerek, a ostatecznie śmierci.

Zdecydowana większość pacjentów z zaawansowanym TR jest w podeszłym wieku i jest zbyt słaba na operację na otwartym sercu, a to jedyne obecnie dostępne leczenie. Stan ten dotyka ponad pół miliona ludzi rocznie w samych Stanach Zjednoczonych i UE, dla których obecnie nie ma odpowiedniego rozwiązania.

Wykorzystana w Dublinie technologia CroíValve wykorzystuje minimalnie inwazyjne podejście do uszczelnienia szczeliny między natywnymi listkami zastawki, przywracając w ten sposób funkcję zastawki. Udowodniono, że procedura jest bezpieczna, prosta i skuteczna w rozległych badaniach przedklinicznych.

CroíValve ogłosił, że otrzymał dodatkowe 4 miliony euro. Finansowanie obejmuje 2,5 mln euro w ramach dotacji w ramach instrumentu MŚP „Horyzont 2020” oraz 1,5 mln euro od Broadview Ventures i obecnych inwestorów (HBAN MedTech i Irrus Syndicates, Atlantic Bridge University Fund i SOS Ventures). Finansowanie przyspieszy rozwój technologii firmy.

Przyśpieszyć rozwój CroíValve

Misją Broadview Ventures jest przyspieszenie rozwoju obiecującej technologii diagnozowania i leczenia chorób sercowo-naczyniowych, metabolicznych i nerwowo-naczyniowych. Broadview ma siedzibę w Bostonie i ma globalny zasięg inwestycyjny. Fundusz aktywnie inwestuje od 2009 roku i do tej pory sfinansował 40 spółek portfelowych i znaczące wyjścia, w tym CardiAQ, Apama Medical i Remedy Pharmaceuticals.

– Z zadowoleniem przyjmujemy to finansowanie, jako dalszą walidację naszego rozwiązania po bardzo szczegółowej ocenie przeprowadzonej przez Broadview Ventures i ich Naukową Radę Doradczą, a także zespół ekspertów z UE w ramach wysoce konkurencyjnej dotacji w ramach instrumentu MŚP w ramach programu„ Horyzont 2020. Cieszymy się, że możemy przyspieszyć nasze prace rozwojowe i nie możemy się doczekać, aby przedstawić to nowe rozwiązanie pacjentom – powiedziała dr Lucy O ' Keeffe, CEO CroíValve.

– Niedomykalność zastawki trójdzielnej pozostaje stanem nieleczonym, pomimo postępu w naprawie zastawek i wymianie lewej strony serca. Uważamy, że CroíValve opracował zróżnicowane podejście do rozwiązywania TR, czyli takie, które uwzględnia unikalną anatomię i hemodynamikę zastawki trójdzielnej. Cieszymy się na współpracę z zespołem CroíValve w celu wprowadzenia tego rozwiązania do kliniki – powiedziała dr Maria Berkman z Broadview Ventures.