Startup Noctiluca zgarnął ponad 500 tys. złotych od JR Holding ASI

Dodane: 11.12.2020

Marta Wujek Marta Wujek

Startup Noctiluca zgarnął ponad 500 tys. złotych od JR Holding ASI

Udostępnij:

Startup Noctiluca rozwijający technologię emiterów OLED otrzymał 526,6 tys. złotych od JR Holding ASI. W zamian za inwestycję firma otrzymała 37 613 akcji serii D.
– Zarząd JR HOLDING ASI S.A. z siedzibą w Krakowie (dalej: JR HOLDING, Emitent) informuje, iż w dniu dzisiejszym (10.12.2020 roku) zawarł ze spółką Noctulica S.A. z siedzibą w Toruniu (dalej: Noctulica) umowę, na podstawie której objął 37.613 akcji serii D Noctulica za łączną cenę w wysokości 526.582,00 zł. Akcje opłacone zostały w dniu dzisiejszym w postaci wkładu pieniężnego – czytamy w komunikacie firmy.

Kolejne dofinansowanie

To kolejna inwestycja w Noctiluca w ostatnim czasie. 9 grudnia startup informował, że zakończył emisję akcji realizowaną w formule private placement pozyskując 4,2 mln złotych. Dofinansowanie z początku tego miesiąca firma planuje przeznaczyć na na rozwój technologii emiterów OLED nowej generacji. Startup powiedział też, że rozwiązaniami spółki zainteresowane są największe koncerny z branży wyświetlaczy. 

– Cieszymy się, że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem inwestorów i dziękujemy im za zaufanie. Pozyskane finansowanie pozwoli nam na dalszy rozwój innowacyjnej technologii. Noctiluca to jeden z trzech graczy na świecie pracujący nad emiterami OLED nowej generacji – powiedział Mariusz Bosiak, prezes zarządu Noctiluca.

Debiut na giełdzie

Ponieważ Noctiluca w ostatnim czasie bardzo dobrze sobie radzi i mimo pandemii zgarnia kolejne dofinansowania spółka zaczęła interesować się debiutem na giełdzie. Na początku grudnia firma zapowiedziała, że w 2021 roku planuje pojawić się na NewConnect. 

– Duże zainteresowanie obecną ofertą przez inwestorów skłoniło spółkę do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu oferty publicznej w ramach IPO, która planowana jest na drugi kwartał 2021 roku. Kolejnym krokiem będzie debiut na NewConnect – dodaje Michał Chabowski, członek zarządu Rubicon Partners Ventures, funduszu będącego inwestorem w spółce i koordynatorem zrealizowanej na początku grudnia emisji akcji. 

Technologia OLED

Noctiluca prowadzi zaawansowane prace nad stworzeniem emiterów OLED, czyli związków chemicznych w postaci „proszku”, które są najważniejszym elementem wyświetlaczy (telewizorów, monitorów, smartfonów, urządzeń wearables czy urządzeń VR) oraz źródeł światła (lampy). Obecnie na rynku stosuje się emitery pierwszej i drugiej generacji, natomiast Noctiluca pracuje nad ich odpowiednikami w trzeciej i czwartej generacji. 

– Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim emitery drugiej generacji, tzw. fosforescencyjne. Mają one jednak wiele wad – np. cena materiałów jest wysoka, długie wyświetlanie tego samego obrazu powoduje „efekt wypalania” (np. logo stacji TV), a urządzenia potrzebują dużej ilości energii by wyświetlić obraz. Ponadto, na rynku brakuje wydajnego emitera niebieskiego, który odpowiada aż za 70 proc. emisji światła i przemysł OLED zmuszony jest stosować nieefektywny emiter pierwszej generacji czyli technologię wypracowaną w latach 90.– powiedział Piotr Trzaska, główny technolog.

Według szacunków Display Supply Chain Consultants, rynek OLED jest wart obecnie ponad 30 miliardów dolarów i rośnie w tempie 26 proc. rocznie.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem