Startup Siren zebrał 11,8 mln dolarów na inteligentne skarpetki dla diabetyków

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Startup Siren zebrał 11,8 mln dolarów na inteligentne skarpetki dla diabetyków

Udostępnij:

Amerykański startup Siren zebrał 11,8 miliona dolarów w serii B na rozwój projektu inteligentnych skarpetek, które mogą pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę.

Runda została poprowadzona przez Anathem Ventures, a wspierały ją Khosla, DCM i Fundusz Założycieli. W ramach zbiórki do zarządu Siren dołączy Jason Krikorian z DCM (współzałożyciel firmy Slingbox Maker Sling Media).

Firma produkuje inteligentne, nadające się do prania materiały do noszenia. Pierwszym jej produktem są  skarpetki, które mają pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę w monitorowaniu zdrowia stóp i wczesnym wykrywaniu niebezpiecznych urazów.

Ran Ma, współzałożycielka startupu, w rozmowie z serwisem techcrunch.com powiedziała, że amputacje u pacjentów z cukrzycą są w dużej mierze wynikiem urazów, które zbyt długo pozostają niewykryte. Nieleczone mogą nasilić się, a w konsekwencji spowodować zakażenie do tego stopnia, że konieczna będzie amputacja. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych dochodzi do dziesiątek tysięcy takich amputacji.

– Owrzodzenie stóp jest najczęstszym, najbardziej kosztownym i śmiertelnym powikłaniem z jakim zmagają się chorzy na cukrzycę, a mimo to nie było do tej pory sposobu, który pozwalałby na ciągły monitoring tego schorzenia – powiedziała Ran Ma, dyrektor generalna Siren.

Inteligentne skarpetki w kontakcie z lekarzem

Skarpetki Siren pomagają wykryć urazy, które w przeciwnym razie mogłyby pozostać niezauważone, poprzez monitorowanie temperatury sześciu regionów stopy użytkownika. Jeśli jeden z regionów wydaje się być znacznie cieplejszy niż te wokół niego, może to wskazywać na ciągły stan zapalny spowodowany urazem.

Skarpetki mogą łączyć się z telefonem pacjenta przez Bluetooth, aby pomóc mu w monitorowaniu stanu zdrowia stóp. Co ważne, zebrane dane przekazywane są do lekarzy.

W związku z trwającą pandemią COVID-19, wiele gabinetów i szpitali pozostaje zamkniętych w obawie przed narażeniem na kontakt z wirusem. Rutynowe wizyty pacjentów zostały bardzo mocno ograniczone. Inteligentne skarpetki pozwalają lekarzom na zdalne monitorowanie stanu stóp pacjentów.

Od 2017 roku firma zebrała około 22 milionów dolarów, w tym 11,8 miliona dolarów z serii B, 6,5 miliona dolarów z nieujawnionej wcześniej serii A w 2018 roku oraz 3,4 miliona dolarów z rundy zalążkowej.