Startup Weekend Kraków – krótkie podsumowanie

Dodane: 03.02.2012

Marcin Małecki

Udostępnij:

150 uczestników, 33 mentorów, 9 sędziów, 20 organizatorów, 100 placków pizzy, 800 kanapek, miesiące przygotowań i niezliczona ilość nieprzespanych nocy… wszystko to dla 54 godzin wyjątkowego Startup Weekendu w Krakowie!

150 uczestników, 33 mentorów, 9 sędziów, 20 organizatorów, 100 placków pizzy, 800 kanapek, miesiące przygotowań i niezliczona ilość nieprzespanych nocy… wszystko to dla 54 godzin wyjątkowego Startup Weekendu w Krakowie!


Trzy dni pitchowania, rozwijania pomysłów, uczenia się od najlepszych… czego chcieć więcej? Startup Weekend Kraków spełnił, a nawet przerósł nasze oczekiwania – jesteśmy ogromnie dumni, że to właśnie nam dane było zorganizować to inspirujące wydarzenie. Zacznijmy wiec od początku.

Dzień pierwszy, piątek 20 stycznia 2012


Piątek dla uczestników SWKrakow był dniem zapoznawczym, był nczasem przedstawiania swoich pomysłów, a także szansą na poznanie gościa specjalnego – Dona Dodge, Advocate Developera z firmy Google. Nieposkromioną energią przez całe trzy dni zarażał też uczestników James Digby, pełniący funkcję hosta organizacji Startup Weekend na naszym wydarzeniu.

Po oficjalnym rozpoczęciu i przemówieniu Dona Dodge’a, przeszliśmy do prezentacji pomysłów uczestników. Zebrało się 40 pomysłów na biznes, z czego publiczność drogą głosowania wybrała 24 najlepsze, w tym pomysł 10-letniego Krystiana, który przebojem zdobył serca publiczności. To właśnie te 24 pomysły były rozwijane przez cały weekend i na koniec oficjalnie prezentowane przed gronem jurorów.

Na miejscu, do dyspozycji uczestników obecnych było 33 mentorów, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Uczestnicy nie szczędzili im pochwał – Twitter pełen był postów przepełnionych pozytywnymi opiniami na temat naszych mentorów, ich otwartości i chęci pomocy. Z tego miejsca chcielibyśmy im serdecznie podziękować – gdyby nie ich nieoceniona pomoc, wyłonione startupy nigdy nie przyjęłyby takiej formy, w jakiej zostały zaprezentowane.

Na miejscu obecni też byli jurorzy – grono 9 przedstawicieli firm takich, jak Allegro, Interia, Onet, HanBright, UBIK BC, Ganymede, czy Innovation Nest. Oni również nie szczędzili czasu i sił na pomoc zespołom, nieustannie będąc do ich dyspozycji.

Dzień drugi, sobota, 21 stycznia 2012-01-27

Sobota to dzień intensywnej pracy nad rozwojem pomysłów, wszystkie zespoły nie traciły czasu, powstawały pierwsze szkice logotypów przedsiebiorstw, strony internetowe, fanpage… w powietrzu dało wyczuć się niesamowitą energię, inspirację, motywację do działania. Niektórzy postanowili nie opuszczać stanowiska pracy – można było spotkać ich na miejscu wydarzenia nawet o 4 rano! 🙂

W sobotę mieliśmy też przyjemność gościć na scenie przedstawicielkę firmy Allegro – Aleksandrę Kubicką, która tłumaczyła zespołom jak ważna w rozwoju firmy i marki jest dobra strategia marketingowa i PR, mieliśmy szansę poznać też Lidię Janoszka, przedstawicielkę firmy Ganymede, która opowiedziała o tym, czym obecnie w społeczeństwie są gry komputerowe.

Po całym dniu ciężkiej pracy, firma KOMPANY zaprosiła uczestników na After party. Słyszeliśmy, że niektórzy opuścili imprezę nad ranem… ale nie było czasu na odpoczynek, niedziela to kolejny intensywny dzień podczas Startup Weekendu.

Dzień trzeci, niedziela, 22 stycznia 2012


Niedziela to najcięższy dzień dla uczestników Startup Weekend. Po wielu godzinach pracy, nadchodzi moment prezentacji pomysłu, która ma kluczowe znaczenie podczas oceniania zespołów zarówno przez jurorów, jak też przez uczestników. Aby dobrze się do tego przygotować, James Digby przeprowadził z każdym z zespołów szkolenie dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę i czego unikać przy pitchowaniu swoich pomysłów. I tak też o godzinie 17:00 rozpoczęliśmy finałowe prezentacje, po którym nastąpił czas na głosowanie. Wybrane zostały 3 pomysły w głosowaniu jurorów (Square It!, Game Teller, Ereboo) oraz 3 w głosowaniu publiczności (Square It!, Pocket Pill, Ereboo), po dokładne opisy pomysłów zapraszamy na stronę: http://krakow.startupweekend.org/2012/01/23/winners-of-startup-weekend-krakow/.

Jeszcze raz chcielibyśmy serdecznie podziękować firmom, które zgodziły się pomóc w realizacji naszego przedsięwzięcia, bez nich nic z tego nie byłoby możliwe. Ich obecność na naszym wydarzeniu świadczy też o tym, jak wielki potencjał mają nasi uczestnicy. Serdecznie dziękujemy:

  • Platynowym sponsorom: Allegro, Interia,
  • Złotym sponsorom: Ganymede, Metrosoft oraz
  • Srebrnym sponsorom: empathy, Plantacja Biznesu, KOMPANY, Business Link, Lunar Logic Polska.

Serdecznie dziękujemy też współorganizatorom – firmom HanBrigt i Innovation Nest oraz Fundacji PROIDEA oraz wszystkim firmom współdziałającym oraz patronom medialnym.

Mamy nadzieję, że ten wspaniały Weekend przełoży się na prawdziwe przedsiębiorstwa działające i odnoszące sukcesy na rynku, czego z całego serca im życzymy! Powodzenia i do zobaczenia następnym razem!

tekst: informacja prasowa
zdjęcia: Barbara Budniak – [email protected]