Startup Weekend Toruń – czyli jak się buduje biznes w 54 godziny. Relacja z wydarzenia

Dodane: 20.05.2015

Marta Ławrynkowicz

Udostępnij:

Od 15 do 17 maja w Toruńskim Parku Technologicznym uczestnicy Startup Weekend Toruń mieli okazję nie tylko zaprezentować swój pomysł na biznes większemu gronu, ale także przekuć go w sprawnie działający projekt. Inicjatywa Startup Weekend jest znana i realizowana na całym świecie.

W Toruniu wydarzenie organizował toruński inkubator Smart Space. Projekt wspierał Google.  

W Startup Weekendzie mógł wziąć udział każdy, kto miał pomysł na internetowy biznes i chciał zaprezentować go innym uczestnikom lub dołączyć do zespołu realizującego tego typu innowacyjny projekt, by wesprzeć go swoim doświadczeniem. Spośród wszystkich zgłoszonych koncepcji drogą głosowania wybrane zostały najlepsze, nad którymi potem pracowały poszczególne zespoły.

Uczestnicy nie zostali pozostawieni sami sobie. Mogli liczyć na pomoc mentorów – ekspertów od marketingu, modeli biznesowych oraz kwestii technicznych. Na Startup Weekend Toruń powstały dzięki temu projekty, o których możliwe, że jeszcze w przyszłości usłyszymy.

Przykładowo, Michał Wojtyna, który w listopadzie prezentował swój pomysł na pierwszym Startup Weekend Toruń – Slidetorial, dalej rozwija swoje przedsięwzięcie. Wraz z zespołem pracuje dalej nad aplikacją do tworzenia wideoporadników i niedawno zdobył inwestora.

Na tegorocznym Startup Weekend Toruń pojawiły się takie projekty, jak aplikacja dla muzyków do zdalnego tworzenia wspólnych coverów, aplikacja pomagająca przetrwać w przypadku apokalipsy zombie, czy mobilny laser tag na smartfony. Najlepiej o swoich pomysłach opowiedzą sami uczestnicy:

 

Last year with Kasia’s team he earned the second prize. This time he gathered a team of his own. What is his project about? #swtorun #trnon

Posted by Startup Weekend Torun on 17 maja 2015

 

Meet another team – insProject #swtorun #trnon

Posted by Startup Weekend Torun on 17 maja 2015

 

Emil explains what his project will mean for music artists.Check out our fanpage frequently as well as Smart Space for more videos.#TRNon #swtorun

Posted by Startup Weekend Torun on 17 maja 2015

 

Łącznie na wydarzeniu powstało 15 zespołów. Udział wzięło w nim prawie 150 osób.

W ostatnim dniu Startup Weekend Toruń odbył się konkurs. Zespoły zaprezentowały przed sędziami rezultaty swojej pracy, a oni nagrodzili najlepsze projekty. Za najlepszy z nich sędziowie uznali LeadCall – aplikację, która pozwala firmom zlecać zadania telemarketingowe indywidualnym osobom pracującym w domu. Nagrodę za najlepszą finałową prezentację oraz najlepszy projekt zdaniem publiczności zdobył EyeCanType – narzędzie dla niepełnosprawnych, dzięki którym będą oni mogli pisać ruchem gałek ocznych.

– To już drugi Startup Weekend Toruń, który zorganizowaliśmy – mówi Łukasz Ozimek, dyrektor inkubatora Smart Space, organizator wydarzenia. – W pierwszym, jesienią ubiegłego roku, wzięło udział blisko 120 osób, tym razem zbliżyliśmy się do 150-ciu. To potwierdza, że Torunianie czekają na okazję, by realizować swoje pomysły na biznes, a takie wydarzenia jak Startup Weekend Toruń dają im możliwość znalezienia ludzi, z którymi mogą je wcielać w życie. W związku z tym planujemy drugą edycję, najpewniej w drugiej połowie tego roku – dodaje.

Organizatorzy zapowiadają już następna edycję!