Startupy stworzą rozwiązania 5G w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Startupy stworzą rozwiązania 5G w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej

Udostępnij:

Do 16 lutego startupy mogą aplikować do Akceleratora S5, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Młode firmy mogą liczyć w nim na 600 tys. zł dofinansowania na opracowanie innowacji opartej o technologię 5G, którą wdrażać będą w fabrykach inwestorów strefowych.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, jako jedyna strefa na świecie, wdraża infrastrukturę 5G u wybranych inwestorów i dla nich szuka startupów, które rozwijać będą pierwsze przemysłowe rozwiązania z zastosowaniem technologii piątej generacji. Za opracowanie i stworzenie innowacyjnego akceleratora została wyróżniona nagrodą przez prestiżowe pismo fDi Magazine.

– Udział w akceleratorze S5 to unikalna możliwość testowania rozwiązań w realnych warunkach wdrożeniowych, m.in. dostęp do infrastruktury 5G oraz firmy produkcyjnej, co oznacza implementację akcelerowanych produktów w realnych warunkach infrastrukturalnych, biznesowych i produkcyjnych. Program stwarza startupom możliwość pracy na żywym organizmie: instalowanie urządzeń przy liniach produkcyjnych, na pojazdach czy w halach magazynowych wybranych partnerów, pracę z realnymi danymi, a nawet działania z klientem końcowym – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Startupy, które wezmą udział w programie mogą zyskać do 600 000 PLN wsparcia finansowego, dostęp do partnerów biznesowych akceleratora S5 i łódzkiej strefy, a także 5G Venture Building, czyli indywidualne konsultacje biznesowe i technologiczne.

– Planując program S5 stworzyliśmy analizę zagrożeń jakie mogą napotkać startupy zajmujące się poszukiwaniem rozwiązań technologicznych opartych o technologię 5G. Jednym z największych było zaangażowanie kapitału w fazę budowy koncepcji i późniejszej realizacji. Dlatego zdecydowaliśmy się zapewnić startupom komfort pracy poprzez dofinansowanie ich działalności projektowej związanej z 5G” – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz.

Inwestorzy działający w ŁSSE chętnie zaangażowali się w projekt. Czekają na startupy, które będą dla nich opracowywać usprawnienia oparte na sieci piątej generacji. Inwestorzy określili kierunki w jakich chcieliby podążać przy rozbudowie zakładów o rozwiązania z zakresu 5G. W programie młode firmy mogą liczyć na rozwój innowacji w takich dziedzinach jak: Smart Factory – fabryka przyszłości, VR/AR,  motoryzacja i logistyka, Smart City – inteligentne miasto, energetyka, rolnictwo, teleobecność (red. z ang. Telepresence).

– Otwieramy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki technologii 5G zyskamy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców w szczególności nakierowanych na przemysł 4.0. – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

Do akceleratora zgłosiło się już kilkadziesiąt młodych firm. Aplikujące startupy muszą być mikro, małym bądź średnim przedsiębiorcom, który działalności nie prowadzi dłużej niż 22 miesiące. Do programu z pomysłami mogą się zgłaszać także osoby fizyczne, ale gdy otrzymają rekomendację by wejść do projektu będą musiały założyć firmę. Partnerem Akceleratora S5 jest Urząd Komunikacji Elektronicznej, który w programie S5 łódzkiej strefy widzi duży potencjał.

– Połączenie w jednym projekcie pasji, jaką mają startupy z wiedzą i możliwościami wielkiego przemysłu, przy wsparciu takich instytucji jak UKE, doskonale wróży przyszłości rozwiązań opartych na technologii 5G. – mówi Paweł Krzymiński, dyrektor Departamentu Częstotliwości UKE.

Proces akceleracji podzielony jest na dwie rundy. Do pierwszej zostanie zaproszonych 40 startupów, które otrzymają po 50 tys. zł na proces inkubacji pomysłu. Do drugiej rundy przejdzie 20 startupów z najciekawszymi pomysłami. W drugiej fazie, trwającej 8 miesięcy mogą liczyć na 550 tys. zł wsparcia na dopracowanie i wdrożenie innowacji.

– W pierwszej fazie chcemy ocenić potencjał przedstawionych pomysłów i prawdopodobieństwo ich wdrożenia. Trzy miesiące intensywnych działań nad rozwojem innowacji pokaże, który startup ma szansę na komercjalizację swojego pomysłu w przyszłości – wyjaśnia Magda Kubicka, Kierownik Projektu S5-Akcelerator Technologii 5G.

Akcelerator wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród polskich firm. – Mamy zgłoszenia z kilku państw europejskich, a także wiele zapytań. Dlatego wyruszamy w trasę po Europie promującą Akcelerator S5. Będzie nas można spotkać w Berlinie, Budapeszcie, Pradze i Brukseli – dodaje Magda Kubicka.

Technologia 5G daje ogromne możliwości, także dla przemysłu. Minister Jadwiga Emilewicz szacuje, że rozwój sieci 5G może podnieść produktywność Polski o 1 procent PKB. Rozwiązania oparte o 5G mogą być kolejną rewolucją gospodarczą. Technologia 5G to nie tylko kilkudziesięciokrotny wzrost prędkości przesyłania danych, ale także możliwość działania na małej powierzchni setek urządzeń jednocześnie przy minimalnych opóźnieniach. Co może pozwolić w przyszłości na przykład na robotyzację zakładu. Odpowiednio zaprogramowane roboty mogłyby rozwozić opakowania na terenie hali magazynowej. Komunikowałyby się ze sobą za pomocą sieci 5G w czasie rzeczywistym. Dzięki takiej wymianie danych znałyby swoje położenie i potrafiłyby uniknąć zderzenia. Być może nad takimi rozwiązaniami będą pracowały startupy w akceleratorze łódzkiej strefy.

Więcej informacji na stronie.