Startupy z Wielkiej Brytanii pozyskały w 2017 roku najwięcej środków od funduszy VC

Dodane:

Agnieszka Moryc Agnieszka Moryc

Udostępnij:

Rok 2017 był rekordowy dla startupów z Wielkiej Brytanii pod względem pozyskanego finansowania. W artykule wyjaśnimy dlaczego spółka w Wielkiej Brytanii to nie tylko lepsze warunki do rozwoju biznesu, ale także większe szansę na pozyskanie finansowania do dalszego rozwoju biznesu.

fot. unsplash.com

Startupy w Wielkiej Brytanii z największym finansowaniem w Europie

Posiadanie spółki w Wielkiej Brytanii to nie tylko prestiż oraz szansa rozwoju na globalnym rynku. Wg danych opublikowanych przez PitchBook, fundusze venture capital zainwestowały w 2017 niemal 3 miliardy funtów w spółki zarejestrowane w Wielkiej Brytanii. Jest to wzrost o prawie 100% (1,63 miliarda funtów w roku 2016).

Największa część z tych środków, bo prawie 80% (2,45 miliarda funtów) zasiliła startupy technologiczne. Największe inwestycje dotyczyły m.in. Improbable (£391 mln), Deliveroo (£364 mln) oraz Truphone (£255 mln). Kwota pozyskanych środków przez firmy z Wielkiej Brytanii przekracza 4-krotnie kwotę zebraną przez niemieckie startupy (£694m).

1,34 mld funtów pozyskały startupy z branży fintech (m.in. TransferWise (£211 mln), Funding Circle (£81.9 mln) oraz Monzo (£71 mln)). Kolejną grupą startupów, które otrzymały znaczące finansowanie były firmy związane z AI, bo aż 488 mln funtów (wzrost z 232 mln funtów w 2016 roku).

Wg raportu Admiral Tax najwięcej firm zarejestrowanych przez polskich przedsiębiorców zagranicą jest właśnie w Wielkiej Brytanii (61%). Najczęstszym powodem skłaniającym polskich przedsiębiorców do przeniesienia działalności za granicę jest wysoki poziom biurokracji i brak przejrzystego prawodawstwa w Polsce. Taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Admiral Tax.

Spółka w Wielkiej Brytanii. Korzyści dla startupu

Powołanie spółki Limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) jest bardzo proste. Dzięki pomocy firmy księgowej możemy powołać spółkę nawet w 24 godziny, bez konieczności wychodzenia z domu – całym procesem zajmą się doradcy, wliczając w to także adres rejestracyjny dla firmy w prestiżowej lokalizacji. Rejestracja spółki w Wielkiej Brytanii to dla startupu szansa rozwoju na globalnym rynku.

Brytyjski system podatkowy można określić jako prosty i przejrzysty – przedsiębiorca dzięki dużej liczbie ulg i zwolnień może legalnie prowadzić działalność, płacąc niewielkie podatki (19% CIT, w 2019 roku stawka ma zostać obniżona do 17%). Każda spółka musi powołać minimum jednego Dyrektora – może nim być dowolna osoba, także właściciel spółki. Każdy Dyrektor może wypłacić w ramach wynagrodzenia do 11 850 funtów (około 58 tysięcy złotych) w skali roku bez jakiegokolwiek podatku. To wszystko możliwe, dzięki wysokiej kwocie wolnej od podatku, która zwiększana jest każdego roku w Wielkiej Brytanii.

Udziałowiec spółki Limited nie płaci podatku od otrzymanych dywidend, o ile ich wartość nie przekracza 2000 funtów rocznie. W ten sposób udziałowiec, który jest jednocześnie dyrektorem spółki, może uniknąć zapłaty podatku od zarobków równych 13 850 funtów rocznie (pensja 11 850 funtów + dywidenda 2000 funtów).

Dodatkowo brytyjski urząd skarbowy (HMRC) zachęca firmy do inwestowania w badania i rozwój poprzez system ulg i zwolnień podatkowych. Mając na uwadze niewielką biurokrację i warunki do prowadzenia biznesu tworzone przez brytyjski rząd – nic dziwnego, że startupy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii wiodą prym pod względem pozyskanego finansowania. 

Agnieszka Moryc

współzałożyciel kancelarii księgowo-podatkowej AdmiralTax

Z sukcesem prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Kancelaria księgowo-podatkowa AdmiralTax operuje na rynkach brytyjskim, irlandzkim i polskim. Często gości w polskich i brytyjskich mediach w roli eksperta w zakresie działalności gospodarczej o zasięgu międzynarodowym. W 2017 firma została nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody QueensAward for Enterprise za osiągnięcia z lat ubiegłych. Posiada certyfikat zaufania Trusted Company (UK).